ANDRZEJ JAGODZIŃSKI Trio – Komeda/Chopin/Bach

13 kwietnia 2025 godz.19.00 – CK Zamek – Poznań

Skład zespołu

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Słuchając Trio Andrzeja Jagodzińskiego – pisze Dominik Górny – za każdym razem odnoszę wrażenie jakby muzyka, którą wykonuje, rodziła się w tym konkretnym momencie, na moich oczach i uszach. Zmysły chcą zapomnieć, że ona wcześniej istniała (bo to przecież fakty), ale właśnie w tej wspomnianej, przyszłej chwili nabiera nowego znaczenia, ducha. Tu i teraz wdech-wydech poprzez usta otwierane w szacunku do tradycji – na gruncie brzmienia, aranżacji i interpretacji
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański
Za sprawą jazzowych interpretacji w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego, Czesława Bartkowskiego i Adama Cegielskiego, odległe czasowo kompozycje Bacha, Chopina i Komedy zyskały nowy, wspólny wymiar, a muzycy dowiedli że dzieła powstałe w różnych epokach mogą stanowić świetny materiał do dalszych poszukiwań i improwizacji. Dobrze też było widać i słychać efekty wieloletniej współpracy tego tria, którego członkowie świetnie się uzupełniali na scenie tworząc rozumiejący się bez słów organizm. Każdy z instrumentalistów miał okazję pokazania swego kunsztu, a nestor polskiej perkusji, czyli Czesław „Mały” Bartkowski niejednokrotnie dowiódł, że z niepozornego zestawu za którym siedział, można naprawdę sporo wydobyć – trzeba tylko chcieć i potrafić… Niedzielny koncert będący muzycznym hołdem dla Krzysztofa Komedy okazał się udaną kontynuacją cyklu, który miejmy nadzieję pozostanie z nami w nowej formule na kolejne lata
Grzegorz Bartczak, Muzyk
Powietrze zostało nastrojone fantastycznie. Fryderyk, Jan Sebastian i Krzysztof brzmieli, jak z jednej kwiatowej łąki jazzu
Waldemar Kuligowski, UAM

Galeria z koncertu


ANDRZEJ JAGODZIŃSKI Trio – Komeda/Chopin/Bach

Realizowany od 2015 roku – w ramach Ery Jazzu – cykl CZAS KOMEDY staje się samodzielnym projektem prezentującym geniusz muzyki Krzysztofa Komedy. To najważniejszy w Poznaniu element honorowania postaci oraz muzyki wybitnego i kultowego polskiego artysty. Tegoroczny CZAS KOMEDY przedstawi wybitnego pianistę i kompozytora Andrzeja Jagodzińskiego i jego Trio, które – od ponad 30 lat – tworzy kontrabasista Adam Cegielski oraz perkusista (także zespołów Krzysztofa Komedy) Czesław „Mały” Bartkowski. Koncert jest poznańską premierą programu „Komeda/Chopin/Bach” trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Jeżeli Chopin rzeczywiście komponował wyłącznie na prawą rękę, jak narzekał gderliwie Wagner, to może właśnie Andrzej Jagodziński dopisał brakujący akompaniament. To nie są ujazzowione interpretacje kompozycji Chopina, lecz oryginalne jazzowe kompozycje dla których inspiracją były najbardziej poruszające utwory wielkiego Polaka” – pisał Brian Morton w recenzji dla prestiżowego Jazz on CD. Andrzej Jagodziński i jego słynne Trio  wprowadzają nową jakość do autorskiej muzyki jazzowej, którą dotąd – z ogromnym sukcesem, atencją oraz uznaniem – epatowali jazzowo ubarwiając kompozycje Fryderyka Chopina. Teraz, wraz z premierą albumu „Bach”, inspiracją dla Trio Andrzeja Jagodzińskiego stała się muzyka Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i piękne melodie były podstawą do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Trio inspiracją stała się polifoniczność i wielogłosowość kompozycji oraz nieograniczone możliwości przenikania i wpływania na siebie pojedynczych, instrumentalnych inspiracji. Swoją muzyką trio Jagodziński/Bartkowski/Cegielski prowokują do potwierdzenia banalnej hipotezy: gdyby Chopin i Bach tworzyli w XX wieku, z pewnością byliby kompozytorami jazzowymi! Andrzej Jagodziński często sięgał także po twórczość innych kompozytorów (Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Wasowskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza), szukał inspiracji w polskiej muzyce ludowej oraz klasycznej. Szczególną atencją pianista darzy Krzysztofa Komedę. Być może ważnym powodem jest także fakt, iż w trio gra legendarny Czesław „Mały” Bartkowski – perkusista z zespołów Krzysztofa Komedy. Na płycie „Muzyka Polska” Trio Andrzeja Jagodzińskiego autorsko zinterpretowało słynny „Svanetic” Krzysztofa Komedy a repertuar trio obejmuje także inne, słynne kompozycje poznańskiej legendy jazzu.

Pianista, akordeonista, aranżer i kompozytor Andrzej Jagodziński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie Swój pierwszy zespół założył w 1977 roku, a w 1979 roku zdobył główną nagrodę indywidualną festiwalu Złota Tarka w Warszawie, a jego kwartet otrzymał zespołową nagrodę główną tej imprezy. Laury i nagrody ugruntowały pozycję artysty na rynku jazzowym. Chętnie zapraszany był do współpracy przez innych muzyków a jego umiejętność wtopienia się w brzmienie i stylistykę zespołu sprawiała, że grywał w bardzo różnorodnych stylistycznie formacjach: współpracował z Old Timers i Swing Session (Henryka Majewskiego), kwartetem Janusza Muniaka, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Prowizorką Dżez Będ, Kwartetem Tomasza Szukalskiego, grupą Polish All Stars Jarosława Śmietany, Kwartetem i Czwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego String Connection, Quintessence, w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Ogromnym sukcesem i „znakiem firmowym” Andrzeja Jagodzińskiego okazał się autorski pomysł jazzowych interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Album „Chopin” trio Jagodzińskiego (nagroda Fryderyk’94) z nadworną odtąd sekcją rytmiczną – Czesławem Bartkowskim i Adamem Cegielskim). Album stał się początkiem wielkiej kariery trio oraz odkrywczej koncepcji grania „Szopena na jazzowo”. Andrzej Jagodziński, bazując na formacie trio kreował nowe brzmienia i nastroje w aranżacjach dla innych instrumentalistów, wokalistów a nawet orkiestr kameralnych i symfonicznych.

Kontrabasista Adam Cegielski jest absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole „Central Heating Trio”, grał w zespole Kazimierza Jonkisza, Quintessence i w kwartecie Kuby Stankiewicza, współpracował z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Magdą Umer, Januszem Stroblem, Krystyną Jandą, Janem AP Kaczmarkiem.

Weteranem w Trio jest perkusista Czesław „Mały” Bartkowski, który w 1964 roku został perkusistą w kwartecie/kwintecie Krzysztofa Komedy. Pojawił się wtedy nie tylko na słynnym festiwalu Jazz Jamboree’64, ale wziął udział – obok Tomasza Stańko i Michała Urbaniaka – w nagraniach zespołów Komedy. Czesław Bartkowski jest Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, w 1960 roku zadebiutował w Far Quartet Jerzego Pakulskiego a w 1963 roku pojawił się w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. W kolejnych latach nawiązał współpracę z grupą Niemen Enigmatic i zespołem Michała Urbaniaka. Odtąd grał we wszystkich znaczących zespołach polskiego jazzu, współpracował z Tomaszem Stańką, Adamem Makowiczem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim a także z Arturem Dutkiewiczem, Andrzejem Cudzichem, Markiem Blizińskim, Zbigniewem Wegehauptem, z trio Andrzeja Jagodzińskiego i Adama Cegielskiego. Związany był także ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia, grupą Mainstream i zespołem InFormation Sławomira Kulpowicza, towarzyszył w nagraniach i koncertach Ewie Bem, Stanisławowi Sojce, grupie Novi Singers, a także wybitnym gwiazdom jazzu: Freddie’mu Hubbardowi, Clarkowi Terry’emu, Artowi Farmerowi, Benowi Websterowi, Joe Newmanowi. Jest wielokrotnym laureatem w ankiecie czytelników i krytyków magazynu “Jazz Forum” w kategorii Perkusista Roku.

Koncert  CZAS KOMEDY jest poznańską premierą programu „Komeda/Chopin/Bach” trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Dionizy Piątkowski
2025-04-22T12:06:17+02:00
Przejdź do góry