DAMIAN KOSTKA – Era Jazzu Prize 2023

5 listopada 2023 godz. 19.00 – Aula UAM – Poznań

Skład zespołu

Damian Kostka – kontrabas
Jacek Szwaj – fortepian
Cyprian Baszyński – trąbka
Kuba Marciniak – saksofony
Mateusz Brzostowski – perkusja

Laureat Nagrody Era Jazzu, Damian Kostka, dał się poznać jako utalentowany kontrabasista i kompozytor. Przedstawił materiał z autorskiej płyty, którą komponował w okresie pandemii. Kontrapunktem wszystkich kompozycji było brzmienie traktowane jako przestrzeń na odnalezienie w sobie siły, pasji i nadziei. Utwory lidera grupy, poddane interpretacji jego zespołu ukazały oryginalność i dynamikę twórczej myśli młodych artystów, która z każdą nutą budowała konsensus między autorską wizją muzyki a osadzeniem dźwięków w tradycji europejskiego jazzu.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański
Damian Kostka pojawił się na scenie wraz z muzykami, którzy wzięli udział w nagraniu jego autorskiej płyty. Lider, chociaż zaczął koncert z kontrabasem, to częściej sięgał po sześciostrunową gitarę basową, przełamując akustyczny charakter składu. Kwintet złożony z uznanych instrumentalistów młodego pokolenia, współpracujących ze sobą od lat, zaprezentował m.in. takie utwory ze wspomnianego krążka jak „Bumpy Road”, „First Step”, „That Inner Bitch” czy „Taking Souls”. Autorskie kompozycje Damiana Kostki, które tego wieczoru wybrzmiały ze sceny, spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony publiczności wypełniającej poznańską salę koncertową.
Grzegorz Bartczak, Muzyk
„The day off”, „Bumpy road”, „That Inner Bitch” to kompozycje, które zrobiły ten wieczór i oddały festiwalowi należny mu hołd. Nietuzinkowe, świeże, niesamowicie wymagające technicznie, a co za tym idzie – stwarzające przestrzeń do widowiskowego popisu, która niemal w każdym przypadku została w pełni wykorzystana – opowiadają nam o polskim jazzie w sposób, którego nie chce przestać się słuchać. Sposób, który inspiruje do muzycznej eksploracji i wypychając czasem ze strefy jazzowego komfortu, otwiera na nowe, inne.
Marta Szostak, Kultura Poznań

Galeria z koncertu