DANI PEREZ Trio – The Komeda Project Live

9 kwietnia 2022, g.19.00 – CK Zamek – Poznań

Skład zespołu

Danilo Perez Amboage – gitara
David Mengual- kontrabas
Oriol Roca – perkusja
Dawid Tokłowicz – saksofon altowy

Muzykom nie można w zasadzie nic zarzucić, ponieważ ich narracja wydawała się zarówno poprawna technicznie, jak i spójna. Dla mnie jednak była bardzo monotonna. Dość oczywistych przejść miedzy solistami nie wynagradzała nawet świetne gra gitarzysty czy solówki kontrabasisty i perkusisty. Nową jakość nadał formacji Dawid Tokłowicz, który wreszcie pokazał się od tej strony, którą pamiętałam z innych projektów: szybkich przebiegów, zmian rejestrów i niebywałej ekspresji. W jednej z partii improwizowanych pokazał na co go stać, wnosząc nową jakość i powiew świeżości. Gdy na koniec wykonał wraz z triem standardy komedowskie budując rewelacyjne przestrzenie dźwiękowe, z pewnością udowodnił, że tytuł laureata Ery Jazzu w tym roku został mu przyznany słusznie.
Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz, Kultura Poznań
Kolejny w historii Ery Jazzu występ pod hasłem „Czas Komedy”, w ramach którego zaproszeni muzycy składają muzyczny hołd słynnemu pianiście i kompozytorowi, Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu. Chociaż dobór artystów budzić może mniejsze lub większe zaskoczenie, to nie jest on dziełem przypadku. Tak właśnie było też w przypadku pochodzącego z Argentyny, ale mieszkającego od lat w Hiszpanii gitarzysty Daniela Pereza Amboage. Najpierw usłyszeliśmy utwory pochodzące z płyty „Resumen” w tym kompozycję tytułową oraz nawiązujący do muzyki ludowej „Folk Song”. Następnie do tria Dani’ego Pereza dołączył Dawid Tokłowicz i w takim składzie panowie grali już do końca. Warto zaznaczyć iż podczas koncertu można było zauważyć nić porozumienia nie tylko między zgranym przecież składem tria, ale także z poznańskim saksofonistą. Okazję do pokazania swego muzycznego kunsztu miał zresztą podczas tego koncertu każdy z instrumentalistów. W wykonaniu tego międzynarodowego kwartetu usłyszeliśmy m.in. utwór dedykowany Zbigniewowi Namysłowskiemu, jak również kompozycję będące reinterpretacją słynnego utworu „How Deep Is the Ocean?”. Ostatnia część koncertu była już bezpośrednim nawiązaniem do hasła „Czas Komedy” i muzycy wykonali kilka utworów Krzysztofa Trzcińskiego, kończąc występ słynną „Balladą”…
Grzegorz Bartczak, MUZYK
Było nie tylko dobrze, ale bardzo jazzowo, nonkonformistycznie – głównie za sprawą Dani Perez Trio, które było gościem specjalnym projektu „Komeda”. Charakterystyczna dla Krzysztofa Komedy sekwencyjność budująca atmosferę zyskała dla ich prezentacji nową przestrzeń, w której muzyka maluje nastrój impresji i twórczej, nieco ascetycznej szczerości. Z Dani Perezem zagrał laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – Dawid Tokłowicz. Jego saksofon odnajdywał się w improwizacjach zawieszonych pomiędzy echem najlepszych komedowskich tradycji a oczekiwaniami w stosunku do jazzu przyszłości.
Dominik Górski, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu