DANI PEREZ Trio – The Komeda Project Live

9 kwietnia 2022, g.19.00 – CK Zamek – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/DANI PEREZ Trio – The Komeda Project Live

Skład zespołu

Danilo Perez Amboage – gitara
David Mengual- kontrabas
Oriol Roca – perkusja
Dawid Tokłowicz – saksofon altowy

Muzykom nie można w zasadzie nic zarzucić, ponieważ ich narracja wydawała się zarówno poprawna technicznie, jak i spójna. Dla mnie jednak była bardzo monotonna. Dość oczywistych przejść miedzy solistami nie wynagradzała nawet świetne gra gitarzysty czy solówki kontrabasisty i perkusisty. Nową jakość nadał formacji Dawid Tokłowicz, który wreszcie pokazał się od tej strony, którą pamiętałam z innych projektów: szybkich przebiegów, zmian rejestrów i niebywałej ekspresji. W jednej z partii improwizowanych pokazał na co go stać, wnosząc nową jakość i powiew świeżości. Gdy na koniec wykonał wraz z triem standardy komedowskie budując rewelacyjne przestrzenie dźwiękowe, z pewnością udowodnił, że tytuł laureata Ery Jazzu w tym roku został mu przyznany słusznie.
Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz, Kultura Poznań
Było nie tylko dobrze, ale bardzo jazzowo, nonkonformistycznie – głównie za sprawą Dani Perez Trio, które było gościem specjalnym projektu „Komeda”. Charakterystyczna dla Krzysztofa Komedy sekwencyjność budująca atmosferę zyskała dla ich prezentacji nową przestrzeń, w której muzyka maluje nastrój impresji i twórczej, nieco ascetycznej szczerości. Z Dani Perezem zagrał laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – Dawid Tokłowicz. Jego saksofon odnajdywał się w improwizacjach zawieszonych pomiędzy echem najlepszych komedowskich tradycji a oczekiwaniami w stosunku do jazzu przyszłości.
Dominik Górski, Nasz Głos Poznański
Kolejny w historii Ery Jazzu występ pod hasłem „Czas Komedy”, w ramach którego zaproszeni muzycy składają muzyczny hołd słynnemu pianiście i kompozytorowi, Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu. Chociaż dobór artystów budzić może mniejsze lub większe zaskoczenie, to nie jest on dziełem przypadku. Tak właśnie było też w przypadku pochodzącego z Argentyny, ale mieszkającego od lat w Hiszpanii gitarzysty Daniela Pereza Amboage. Najpierw usłyszeliśmy utwory pochodzące z płyty „Resumen” w tym kompozycję tytułową oraz nawiązujący do muzyki ludowej „Folk Song”. Następnie do tria Dani’ego Pereza dołączył Dawid Tokłowicz i w takim składzie panowie grali już do końca. Warto zaznaczyć iż podczas koncertu można było zauważyć nić porozumienia nie tylko między zgranym przecież składem tria, ale także z poznańskim saksofonistą. Okazję do pokazania swego muzycznego kunsztu miał zresztą podczas tego koncertu każdy z instrumentalistów. W wykonaniu tego międzynarodowego kwartetu usłyszeliśmy m.in. utwór dedykowany Zbigniewowi Namysłowskiemu, jak również kompozycję będące reinterpretacją słynnego utworu „How Deep Is the Ocean?”. Ostatnia część koncertu była już bezpośrednim nawiązaniem do hasła „Czas Komedy” i muzycy wykonali kilka utworów Krzysztofa Trzcińskiego, kończąc występ słynną „Balladą”…
Grzegorz Bartczak, MUZYK

Galeria z koncertu


DANI PEREZ Trio – The Komeda Project Live

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez. Gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. „Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce!”.

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją oraz zaskoczeniem okazał się bowiem interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał… interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy. „To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez- to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację”. Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”.

Dani Perez (jako Daniel Perez Amboage) przybył, z rodzinnej Argentyny, do Barcelony pod koniec dwudziestego. Dzisiaj jest utytułowanym profesorem i nauczycielem gry na gitarze w tak znamienitych ośrodkach jak Master Classes a Taller de Músics de Barcelona, Conservatori del Liceu, Escola Municipal de Badalona. Jest wielokrotnym laureatem prestiżowej „Premis Millor Guitarrista” oraz konkursu Festival de Getxo. Ogromny dorobek artystyczny, aktywność estradowa oraz mnogość pomysłów, jakie realizuje nie przekładają się jednak na autorską dyskografię. Choć wiele jego sesji jest udokumentowanych, to dla fanów jego muzyki i talentu trafiło zaledwie kilka płyt z jego nazwiskiem. Dani Perez jest bowiem wybitnym nauczycielem gry na gitarze i każdego roku z jego Conservatori del Liceu a Escola Superior de Música de Catalunya wychodzą dziesiątki przygotowanych muzyków-gitarzystów, dla których przekaz wybitnego gitarzysty staje się oczywistym, kreatywnym piętnem i drogowskazem. Najpełniej realizuje się w ramach autorskiego trio (kontrabasista Davidem Mengualem i perkusistą Davidem Xirgu), do którego zaprasza saksofonistę Gorka Beniteza. „Zacząłem tę muzyczną podróż lata temu- wspomina Dani Perez. Spotkaliśmy się przy wielu okazjach i na różnych artystycznych przygodach. W większości z nich ryzyko artystycznego wymiaru traktujemy, jako ważnej, osobistej ekspresji. Sporo eksperymentujemy, gramy własne kompozycje, które przy takim nastawieniu zapewniają przejrzystość i składnię oraz nową, empiryczna p