Skład zespołu
Dawid Tokłowicz – saksofony
Wiktoria Tokłowicz – skrzypce
Agata Dobryniewska – skrzypce
Anna Zaryczna – altówka
Marcelina Murawska – wiolonczela
Dawid Tokłowicz – saksofony
Wiktoria Tokłowicz – skrzypce
Agata Dobryniewska – skrzypce
Anna Zaryczna – altówka
Marcelina Murawska – wiolonczela
(…)laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – Dawid Tokłowicz. Jego saksofon odnajdywał się w improwizacjach zawieszonych pomiędzy echem najlepszych komedowskich tradycji a oczekiwaniami w stosunku do jazzu przyszłości. Dla tego młodego artysty należą się również brawa za projekt Dawid Tokłowicz & Strings ujmujący połączeniem klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego (a także jazzującego) saksofonu.
Od kilku lat częścią cyklu Era Jazzu jest nagroda, którą wyróżniani są utalentowani muzycy reprezentujący poznańskie środowisko jazzowe. Tegorocznym laureatem został saksofonista Dawid Tokłowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu – który zaprezentował projekt Dawid Tokłowicz & Strings czyli kwartet smyczkowy. Już to zapowiadało zupełnie inne emocje, niż te których dostarczył koncert otwarcia, ale taka właśnie jest Era Jazzu ukazująca różne oblicza jazzu oraz mniej lub bardziej pokrewnych stylów.
Z każdą kompozycją kwartet smyczkowy oraz Dawid Tokłowicz otwierali się i pokazywali na scenie więcej siebie. Pięknie wybrzmiała komedowska „Litania”, będąca ukłonem w stronę zmarłego w lutym Zbigniewa Namysłowskiego, a następnie ukraińska pieśń „Oj letiły żurawie”, zwracająca uwagę na wojnę w Ukrainie. Formacja Dawida Tokłowicza mieniła się paletą muzycznych barw i emocji. Koncert laureata wraz z kwartetem smyczkowym był z pewnością interesujący, ponieważ rzadko zdarza się, by na jazzowych scenach smyczki pojawiały się wraz z instrumentami dętymi. Utwory prezentowane przez kwintet były bardzo różnorodne, od fikuśnych lat 20-tych po nostalgię obrazów etnicznych i komedowskich, a kończąc na twórczości samego laureata.
Nagroda Ery Jazzu jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków poznańskiego środowiska jazzowego. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych – a dzisiaj znanych i poważanych – poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali: kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego (2015), gitarzysta Dawid Kostka (2016), kompozytor Piotr Scholz (2017) oraz harmonijkarz Kacper Smoliński (2019). Tegorocznym laureatem jest poznański saksofonista Dawid Tokłowicz.
„Motywem w jego pracy jest nieustanny rozwój, chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Poprzez nabyte doświadczenie pragnie w sposób profesjonalny inspirować adeptów sztuki i dzielić się zamiłowaniem do muzyki. Jest także niezwykle otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej. Cieszę się, że wraz z argentyńskim gitarzystą Dani Perezem realizuje także arcyciekawy projekt komedowski”.
Dawid Tokłowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Jesienią 2017 roku przebywał w Nowym Jorki i pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów: od finalisty festiwalu Jazz nad Odrą, Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz
hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition. W kręgu jego nauczycieli znajdują się wybitni saksofoniści Maciej Kociński, Piotr Baron, Greg Osby, Achille Succi, Miguel Zenon oraz Andrzej Olejniczak. Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project (z francuskim wibrafonistą Felixem Robinem) czy Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski & Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki jazzowej improwizacji czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka” współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący.