DAWID TOKŁOWICZ & Strings – Era Jazzu Prize 2022

9 kwietnia 2022, g.19.00 – CK Zamek – Poznań

Skład zespołu

Dawid Tokłowicz – saksofony
Wiktoria Tokłowicz – skrzypce
Agata Dobryniewska – skrzypce
Anna Zaryczna – altówka
Marcelina Murawska – wiolonczela

 

 

(…)laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – Dawid Tokłowicz. Jego saksofon odnajdywał się w improwizacjach zawieszonych pomiędzy echem najlepszych komedowskich tradycji a oczekiwaniami w stosunku do jazzu przyszłości. Dla tego młodego artysty należą się również brawa za projekt Dawid Tokłowicz & Strings ujmujący połączeniem klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego (a także jazzującego) saksofonu.
Dominik Górski, Nasz Głos Poznański
Z każdą kompozycją kwartet smyczkowy oraz Dawid Tokłowicz otwierali się i pokazywali na scenie więcej siebie. Pięknie wybrzmiała komedowska „Litania”, będąca ukłonem w stronę zmarłego w lutym Zbigniewa Namysłowskiego, a następnie ukraińska pieśń „Oj letiły żurawie”, zwracająca uwagę na wojnę w Ukrainie. Formacja Dawida Tokłowicza mieniła się paletą muzycznych barw i emocji. Koncert laureata wraz z kwartetem smyczkowym był z pewnością interesujący, ponieważ rzadko zdarza się, by na jazzowych scenach smyczki pojawiały się wraz z instrumentami dętymi. Utwory prezentowane przez kwintet były bardzo różnorodne, od fikuśnych lat 20-tych po nostalgię obrazów etnicznych i komedowskich, a kończąc na twórczości samego laureata.
Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz, Kultura Poznań
Od kilku lat częścią cyklu Era Jazzu jest nagroda, którą wyróżniani są utalentowani muzycy reprezentujący poznańskie środowisko jazzowe. Tegorocznym laureatem został saksofonista Dawid Tokłowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu – który zaprezentował projekt Dawid Tokłowicz & Strings czyli kwartet smyczkowy. Już to zapowiadało zupełnie inne emocje, niż te których dostarczył koncert otwarcia, ale taka właśnie jest Era Jazzu ukazująca różne oblicza jazzu oraz mniej lub bardziej pokrewnych stylów.
Grzegorz Bartczak, MUZYK

Galeria z koncertu