BENCE VAS Trio – Komeda on Hammond

14 kwietnia 2024 godz.19.00 – Aula UAM – Poznań

Skład zespołu

Bence Vas – organy Hammonda
Dominik Bukowski – wibrafon
Krzysztof Szmańda – perkusja

Bilety

100 zł / 150 zł / 200 zł

Miejsca sprzedaży

www.ticketmaster.pl
www.bilety24.pl
www.kupbilecik.pl

oraz
Centrum Informacji Kulturalnej
Poznań, ul.Ratajczaka 44


Posłuchaj

Więcej

Zobacz


BENCE VAS Trio – Komeda on Hammond

Czas Komedy będzie miał kolejną, ciekawą odsłonę. Tym razem kompozycje wybitnego Poznaniaka zaprezentowane zostaną – w wersji brzmień organów Hammonda – przez Vas/Bukowski/Szmańda Trio. Bence Vas jest wybitnym wirtuozem gry na organach Hammonda i nadaje kompozycjom Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego nowych barw i nastrojów. Węgierski artysta do zespołu zaprosił wibrafonistę Dominika Bukowskiego (nr 1 Top Jazz Forum) oraz poznańskiego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. To pierwsza taka prezentacja od czasów, gdy z muzyką Komedy mierzyli się polscy hammondziści: Wojciech Karolak, Krzysztof Sadowski i Czesław Niemen.

Bence Vas to węgierski artysta, który zafascynowany jest nie tylko kompozycjami Krzysztofa Komedy, ale także aktywnie uczestniczy w polskim i europejskim życiu jazzowym. Jest kompozytorem, organistą Hammonda, liderem Organism, Vas/Bukowski/Szmańda Trio i Vas Bence Trio oraz malarzem. Nagrał kilka doskonale przyjętych przez publiczność I krytyków albumów: „Pictures of the Day” i „Praise the Notes” z Organism, „Organic Impressions” z Organism i big bandem, „Looked at all Aspects” z Organism, Bence Vas Trio i wibrafonistą Marcinem Paterem, „Overture et al” z Modern Art Orchestra oraz najnowszy „Open-Closed Principle“ z Vas/Bukowski/Szmańda. Węgierski hammondzista współpracuje z Brianem Charette, Kornélem Fekete-Kovácsem, Kajetnem Galasem oraz Dominikiem Bukowskim.

Poznański perkusista Krzysztof Szmańda jest absolwentem Akademii Muzycznej oraz odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem Petera Erskinea, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Współpracował z wieloma wybitnymi zespołami i artystami m. in. z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa i Trifonidis Orchestra. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck.

Wibrafonista i kompozytor Dominik Bukowski jest zafascynowany muzyką Komedy i legendy wibrafonu – Jerzego Miliana. Od lat, w ankiecie Top Jazz Forum, uznawany jest za najlepszego wibrafonistę w Polsce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. Jego płyty „Projektor” i „Sufia” (nagrania z amerykańskim trębaczem Amirem El Saffarem) znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku Jazz Forum oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych oraz została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Doskonale przyjęta została także autorska sesja „Transatlantyk”, „Vice Versa” i „Delta Scuti” oraz piękny album „Fale” z wokalistką Krystyną Stańko. Wibrafonista współpracuje z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Nigel Kennedy, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik oraz Krystyna Stańko. Koncertował na wielu festiwalach jazzowych zarówno w Polsce, jak również za granicą i jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Vas/Bukowski/Szmańda Trio to nowa formacja, którą tworzą trzej znakomici muzycy: Adam Bence Vas (organy Hammonda), Dominik Bukowski (wibrafon) i Krzysztof Szmańda (perkusja). Ta polsko-węgierska współpraca zaowocowała wrażliwymi, wielowarstwowymi i dynamicznymi utworami, które czerpią z najlepszych tradycji polskiej i międzynarodowej muzyki improwizowanej ostatnich dekad. W repertuarze trio jest także paleta kompozycji Krzysztofa Komedy. Muzycy koncertowali na całym świecie, na najlepszych festiwalach i w klubach z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi Europy i USA. Każdy z nich wnosi swój unikalny styl nadając zespołowi niezwykle interesujące brzmienie.

Dionizy Piątkowski
2024-03-19T09:41:30+01:00