JOHN ABERCROMBIE Quartet

16.10.2015, godz.20.00 – Poznań – Blue Note

Strona główna/Era Jazzu/JOHN ABERCROMBIE Quartet

Skład zespołu

John Abercrombie – gitara
Marc Copland – fortepian
Drew Gress – kontrabas, bass
Joey Baron – perkusja

Nie jest to muzyka prosta, łatwo wpadająca w ucho. To muzyka intelektualna, dla smakoszy dobrych brzmień. Przekonać się można już słuchając kompozycji Abercrombiego „Vertigo”, w której podobać mógł się m.in. dialog gitary i fortepianu, na którym grał Marc Copland. Najdłuższa, najbardziej rozbudowana kompozycja tego projektu to tytułowa „39 Steps”. Jest w niej miejsce i na wirtuozerię i na muzyczną refleksją. Zaiste ten koncert był prawdziwą ucztą dla tych, którzy lubią takie klimaty.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Abercrombie, wraz ze swymi równie wybitnymi partnerami, poprowadził nas ścieżką wymagającą uwagi i skupienia, ale w zamian oferującą niesamowite przeżycia i prawdziwe piękno. Co ważne, zechciała tą drogą podążyć bardzo duża grupa słuchaczy. Bo nie dość, że klub tego wieczora wypełnił się bardzo szczelnie, to w dodatku słuchano artystów z prawdziwym przejęciem, prawdziwym zaangażowaniem. To skrótowe definiowanie muzyki kwartetu jako wymagającej nie oznacza bynajmniej, że była ona w jakimkolwiek sensie hermetyczna. Nie, ale była pełna ciszy, niespiesznych temp, operowania delikatnymi barwami, półcieniami. W świecie permanentnego chaosu i pośpiechu zatrzymanie się na dwie godziny nad taką propozycją jest swego rodzaju wyzwaniem. Zwłaszcza, że artyści nie ułatwiali nam zadania. Nie proponowali ładnych melodii, prostych schematów rytmicznych. Grali z pełnym przekonaniem swoją własną nutę, dzielili się swoimi emocjami – pewnie dlatego byli tak świetnie przyjmowani.
Tomasz Janas, IKS

Galeria z koncertu


JOHN ABERCROMBIE Quartet

Nowy kwartet amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombie to zespół jazzowych gwiazd. Pianista Marc Copland, basista Drew Gress oraz perkusista Joey Baron – to elita dzisiejszego jazzu i artyści z ogromnym dorobkiem koncertowym i płytowym. John Abercrombie należy do grona wybitnych twórców jazzu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wylansowania charakterystycznego „brzmienia powyżej ciszy” wytwórni ECM. Obok Pata Metheny’ego i Terje Rypdala należy do elity wirtuozów tej oficyny dla której zrealizował większość swoich płyt. Z nowym kwartetem – który zagra w Poznaniu – gitarzysta nagrał „39 Steps”, jedną z najlepszych swoich płyt i pokazał ponownie, że jest najwybitniejszym twórcą i gitarzystą nowoczesnego jazzu. Również Marc Copland zrealizował dla ECM swój najnowszy projekt „Now This” (Gary Peacock – Marc Copland – Joey Baron) proponując nastrój subtelnego, elokwentnego, jazzowego trio z brzmieniem i nostalgią przywodząca na myśl najpiękniejsze nagrania Trio Evansa, Jarretta, Bleya. Te albumy są forpocztą jesiennych koncertów Ery Jazzu.

Dla entuzjastów talentu Johna Abercrombie, amerykańskiego wirtuoza jazzowej gitary najnowszy kwartet jest kolejnym dowodem na nieszablonowość pomysłów i niezwykłą elokwencję muzycznej kreacji – rekomenduje zespół Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Gitarzysta lubuje się w takim układzie i dobiera muzyków, z których każdy jest wybitnym twórcą oraz wyśmienitym instrumentalistą a nowy kwartet jest najprzedniejszą konfiguracją jazzowych gwiazd. Powstaje zatem muzyka szczególnie piękna; obwarowana standardami wybiega – poprzez żarliwość improwizacji i elokwentną, jazzową ekwilibrystykę lidera -gitarzysty – swą kreatywnością i wirtuozerią muzyków daleko poza typowe „ECM-owskie skojarzenia”. Może właśnie dlatego John Abercrombie pozostaje jednym z najwszechstronniejszych i najbardziej utalentowanych gitarzystów dzisiejszego jazzu”
W kwartecie pojawi się pianista Marc Copland. Jego standardowe Trio uchodzi za jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu,a brzmienie porównywalne jest często z wirtuozerią pianistyki Keith Jarretta. Amerykańska prasa muzyczna określa artystę jako „king of harmony” gloryfikując kunszt i wirtuozerię pianisty. Artysta ma w swojej dyskografii albumy zrealizowane m.in. z Gary, Peacock’em, Randym Breckerem, Bobem Bergiem, Kenny Wheelerem, Joe Lovano, Michaelem Breckerem… Największym uznaniem cieszą się nagrania i koncerty, które Copland realizuje z autorskim trio. Od kilku sezonów gra wraz z basistą Drew Gressem, który jest dzisiaj jednym z najbardziej cenionych muzyków jazzu. Basista dał się poznać jako współtwórca sukcesu nagrań i koncertów w zespołach Tima Berne’a, Don Byrona, Kenny’ego Wernera, Uri Caine’a, Freda Herscha. Kwartet J.Abercrombie tworzy także wszechstronny perkusista Joey Baron, muzyk zespołów Billa Frisella, Johna Zorna, Davida Sandborna,Tootsa Thielamansa, Jima Halla. Z autorskim zespołem Barondown (z puzonistą Stevem Swellem saksofonistą Ellery Eskelinem) zadebiutował brawurowo w połowie lat dziewięćdziesiątych prezentując wyrafinowany eklektyzm jazzu oraz zapraszając do współpracy innych, wybitnych muzyków. Z koncepcji tej zrodził się kwartet J. Barona (z udziałem Arthura Blythe’a, Rona Cartera i Billa Frisella) uchodzący za jeden z ciekawszych zespołów jazzu ostatnich lat.

John Abercrombie jest wyjątkowym i wszechstronnym muzykiem,w swej nowoczesnej grze podtrzymujący nawiązanie do tradycji. W jednym z wywiadów konkluduje: „Podtrzymywanie tradycji jazzu, począwszy od Charliego Parkera i Django Reinhardta, jest bardzo ważnym elementem mojej muzyki… Chciałbym by ludzie postrzegali mnie jako muzyka mającego bezpośrednie połączenie z historią gitary jazzowej, który jednocześnie poszerza niektóre muzyczne granice nie zawsze angażując do tego samą gitarę”.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Crosswings (1974 z Billy’m. Cobhamem,); Sorcery (1974 z Jack’iem De Johnette’m.;); Timless (1974), Gateway (1975), Untitled (1976 z Jack’iem De Johnette’m); Saragossa (1976 Sea (z Ralph’em Townerem;); Characters (1977), New Directions (1978 z Jack’iem De Johnette’m), Arcade (1979), Five Years Later (1981 z Ralph’em Townerem;); Night (1984), Current Events (1985), Getting There (1988), John Abercrombie Trio (1989), Animato (1990), While We’re Young (1992), Now It Can Be Played (1992);November (1994 z Marc’iem Johnsonem, Peterem Erskinem, John’ym Surmanem;), Speak Of The Devil (1994); Gateway (1994); Where We Were (1996 z Andy’m. LaVernem;); Tactics (1996), Standard Transmission (1997; z Jacekiem Kochan, Patem La Barbera); Thats For Sure (2001), Cat’n Mouse (2002), Class Trip (2004), Brand New (2005), Three Guitars (2005),The Guitar Album (2006), The Third Quartet (2007), As We Speak (2007) Another Place (2008), Something Sentimental (2009), Wait Till You See Her (2009), Tales Of The Exonerated Flea (2011), Afro Blue (2011), John Abercrombie Quartet – Within A Song (2012), John Abercrombie Quartet – 39 Steps (2013)

2015-10-27T13:56:29+01:00
Przejdź do góry