JOHN ABERCROMBIE Quartet

16.10.2015, godz.20.00 – Poznań – Blue Note

Strona główna/Era Jazzu/JOHN ABERCROMBIE Quartet

Skład zespołu

John Abercrombie – gitara
Marc Copland – fortepian
Drew Gress – kontrabas, bass
Joey Baron – perkusja

Abercrombie, wraz ze swymi równie wybitnymi partnerami, poprowadził nas ścieżką wymagającą uwagi i skupienia, ale w zamian oferującą niesamowite przeżycia i prawdziwe piękno. Co ważne, zechciała tą drogą podążyć bardzo duża grupa słuchaczy. Bo nie dość, że klub tego wieczora wypełnił się bardzo szczelnie, to w dodatku słuchano artystów z prawdziwym przejęciem, prawdziwym zaangażowaniem. To skrótowe definiowanie muzyki kwartetu jako wymagającej nie oznacza bynajmniej, że była ona w jakimkolwiek sensie hermetyczna. Nie, ale była pełna ciszy, niespiesznych temp, operowania delikatnymi barwami, półcieniami. W świecie permanentnego chaosu i pośpiechu zatrzymanie się na dwie godziny nad taką propozycją jest swego rodzaju wyzwaniem. Zwłaszcza, że artyści nie ułatwiali nam zadania. Nie proponowali ładnych melodii, prostych schematów rytmicznych. Grali z pełnym przekonaniem swoją własną nutę, dzielili się swoimi emocjami – pewnie dlatego byli tak świetnie przyjmowani.
Tomasz Janas, IKS
Nie jest to muzyka prosta, łatwo wpadająca w ucho. To muzyka intelektualna, dla smakoszy dobrych brzmień. Przekonać się można już słuchając kompozycji Abercrombiego „Vertigo”, w której podobać mógł się m.in. dialog gitary i fortepianu, na którym grał Marc Copland. Najdłuższa, najbardziej rozbudowana kompozycja tego projektu to tytułowa „39 Steps”. Jest w niej miejsce i na wirtuozerię i na muzyczną refleksją. Zaiste ten koncert był prawdziwą ucztą dla tych, którzy lubią takie klimaty.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski

Galeria z koncertu


JOHN ABERCROMBIE Quartet

Nowy kwartet amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombie to zespół jazzowych gwiazd. Pianista Marc Copland, basista Drew Gress oraz perkusista Joey Baron – to elita dzisiejszego jazzu i artyści z ogromnym dorobkiem koncertowym i płytowym. John Abercrombie należy do grona wybitnych twórców jazzu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wylansowania charakterystycznego „brzmienia powyżej ciszy” wytwórni ECM. Obok Pata Metheny’ego i Terje Rypdala należy do elity wirtu