David Murray & Sławek Jaskułke Trio

25.04.2003 Warszawa – Klub Hybrydy

Skład zespołu

David Murray – saxes
Sławek Jaskułke – piano
Krzysztof Pacan – bass
Krzysztof Dziedzic – drums

Eksperyment wzbudzał sporo emocji. Nikt nie wiedział do końca co z tego wyniknie. Murray mógł zagrać wszystko, a Polacy mając mniejsze doświadczenie rzucali się na szerokie wody. Murray jest jednocześnie bardzo tradycyjny w swojej grze i jednocześnie nieprzewidywalny. Dobrze tego doświadczył na koncercie Sławek Jaskułke.
HI-END, Piotr Jankowski

Galeria z koncertu


David Murray & Sławek Jaskułke Trio

Charakterystycznym elementem ERY JAZZU są realizowane z niezwykłą starannością i artystycznym wyczuciem tzw. projekty specjalne. Publiczność i krytycy niezwykle gorąco przyjęli dotychczasowe i niepowtarzalne na światowym rynku jazzowym przedsięwzięcia, które zostały zainicjowane w ramach ERY JAZZU. Takimi znamienitymi projektami specjalnymi okazały się m.in. koncerty saksofonisty Jana Garbarka i The Hilliard Ensemble prezentowane w największych świątyniach Polski, recital Al Di Meoli i Dino Salluzziego prezentujący nowe oblicze kompozycji Astora Piazzolli, wspólne koncerty Orkiestry Kameralnej Agnieszki Duczmal i gitarzysty Ala Di Meoli czy niepowtarzalny międzynarodowy projekt ” Penderecki… Jazz”.

Tym razem projekt specjalny ERY JAZZU zrealizowany zostanie przez legendarnego, amerykańskiego saksofonistę Davida Murraya, który zaprosił do współpracy wybitnych polskich muzyków. Niepowtarzalność projektu wynika także z faktu, iż saksofonista zagra w każdym mieście z innymi, polskimi muzykami : W Warszawie z trio pianisty Sławomira Jaskułke, w Krakowie z Marcinem i Bartłomiejem Olesiami ( tutaj zarejestrowana zostanie płyta koncertowa), we Wrocławiu z Piotrem Baronem oraz z legendarnym amerykańskim chórem Detroit Gospel Singers.

Sławek Jaskułkepisze JAZZ FORUM – błyskawicznie stał się znany polskim fanom jazzu. Zaledwie pokazał się na pierwszych poważniejszych koncertach, a już został zauważony i zaproszony do współpracy z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego. I już ukazała się jego pierwsza płyta nagrana podczas zeszłorocznego koncertu w Gdyni. Album ten stanowi dobrą muzyczną wizytówkę, i teraz każdy może dowiedzieć się kim jest nasza nowa gwiazda. Jaskułke pokazuje się na niej jako sprawny i oryginalny pianista, a także kompozytor. Trzy tematy, które tu umieścił są przede wszystkim „młode i świeże”. Wynika to z ich oryginalności – nie widać w nich dobrego naśladowania jakiegoś stylu, nawiązywania do „kultury muzycznej i tradycji”, lecz dziką chęć „robienia muzyki”. Muzyki prawdziwie jazzowej i nowoczesnej…”

David Murray – to jeden z najgenialniejszych saksofonistów współczesnego jazzu, eksperymentator nowojorskiej sceny loftowej , który pod koniec lat siedemdziesiątych – wspólnie z H. Bluiettem, O. Lake’m i J. Hemphillem – założyli ( legendarny dzisiaj ) World Saxophone Quartet, jeden z ważniejszych (obok Art Ensemble Of Chicago) zespołów 'new black music”. Współpracował z J. Carterem , B. Bangiem, B. Bradfordem, J. Newtonem, A. Blythem , B. Morrisem, F. Hopkinsem, P. Wilsonem, S. Murrayem, Jackiem De Johnettem, Jamesem „Blood” Ulmerem. Ostatnie dekady to dla saksofonisty czas doskonałe przyjmowanych autorskich zespołów ( w tym także big – bandu).

Każda z tych formacji budzi na całym świecie wielki zachwyt bowiem wszystkie zespoły Murray’a odznaczają się doskonale sporządzonymi, oryginalnymi aranżacjami, śmiałymi, świetnie skrojonymi partiami solowymi. Własne, całkowicie indywidualne produkcje Murray’a na tenorze, sopranie, klarnecie basowym i flecie noszą ślady jego rhythm and bluesowych i gospelowych korzeni oraz otwartość free – jazzowej swobody.

Dionizy Piątkowski