The Kooks – uznawani są za jedną z ikon brytyjskiego indie-rocka. Inspiracją do stworzenia nazwy zespołu stał się utwór „Kooks” Dawida Bowiego z 1971 roku. Sami na muzycznej scenie funkcjonują dopiero od dekady. Grupa powstała w 2004 roku w brytyjskim mieście Brighton. Zespół założyła czwórka znajomych Luke Pritchard, Max Rafferty, Hugh Harris i Paul Garred. To kolejny przykład zespołu, który jest efektem przyjaźni zawiązanej w szkole. Brzmieniami spod znaku The Beatles, czy The Kink na tyle zauroczyli przedstawicieli wytwórni Virgin Records, że ta podpisała z nimi kontrakt fonograficzny.

Pierwsze single grupy to „Eddie’s Gun” i „Sofa Song”, dość szybko zdobyły popularność w Wielkiej Brytanii. Debiutancki album The Kooks zatytułowany „Inside In/Inside Out” z 2006 roku trafił natychmiast na szczyty list przebojów, tylko na Wyspach Brytyjskich sprzedając się w ilości ponad miliona egzemplarzy. Pochodzący z niego singiel formacji zatytułowany „Naive” wskoczył na 5 miejsce brytyjskiego zestawienia. Z kolei sam krążek sprzedał się w ponad milionie kopii, zyskując status potrójnej platynowej płyty. Pojawiły się też pierwsze nagrody, m.in. dla najlepszego wykonawcy, którą zespołowi przyznali widzowie brytyjskiego oddziału MTV. Równie udana była kolejna płyta „Konk” z 2008 roku. Płyta brytyjskiej formacji zawiera trzynaście przebojowych i łatwych do zanucenia kawałków zagranych w stylu, za który fani na całym świecie uwielbiają ten zespół. Podczas wielotygodniowej sesji nagraniowej w londyńskim studiu Konk i dodatkowym tygodniu spędzonym na pracy w Sound Factory (Los Angeles), grupa ponownie spotkała się z uznanym producentem Tonym Hofferem (Beck, Air, The Fratellis), zaś nazwa albumu to hołd złożony studiu, które mocno wpłynęło na charakterystyczne brzmienie wypracowane podczas pracy nad drugim albumem. Dyskografię grupy uzupełniają płyty: „Junk of the Heart” (2011) oraz „Listen”, która ukazała się w ubiegłym roku.

The Kooks uważani są dzisiaj za jeden najciekawszych zespołów rockowych współczesnej sceny muzycznej w Wielkiej Brytanii. Stylem gry nawiązują do twórczości takich wykonawców jak: The Police, The Strokes, Funkadelic, The Undertones, The Smiths, The Beatles, The Cure. Na całym świecie mają miliony fanów. Ich oficjalny profil na Facebooku polubiło blisko trzy miliony fanów.

Dionizy Piątkowski