Afrojack to pseudonim artystyczny holenderskiego DJ-a i producenta Nicka van de Walla, pioniera brzmień wywodzących się z  elektro-house, zwanych  często także jako dutch house. Artystę klasyfikuje się wśród absolutnej czołówki elektronicznej muzyki tanecznej (tzw. EDM). Prezenter na swoim koncie statuetkę Grammy, remixy dla Beyonce, Pitbulla, Madonny i jest jednym z najlepiej opłacanych DJ-ów na świecie! Afrojack jest też współautorem i producentem hitu Davida Guetty „Titanium”, „Give me More” Pitbulla & Ne-Yo oraz producentem utworu Beyonce “Run the World (Girls)”.

Swoją przygodę z muzyką Nick van de Wall rozpoczął jako kilkulatek nauką gry na fortepianie. Mając 11 lat zainteresował się „Fruity Loops”, zaawansowaną wersją „FL Studio” – programu do cyfrowej obróbki dźwięku. Pierwsze produkcje estradowo-elektroniczne prezentował przez kolejne lata jako DJ w słynnym klubie Las Palmas w Rotterdamie. Przełomowym okazał się pobyt na greckiej Krecie, gdzie przez pięć miesięcy pracował jako DJ oraz uczył się profesjonalnej produkcji muzyki oraz zadebiutował autorskim nagraniem „F*ck Detroit”. Po powrocie do Holandii przygotował utwór „Afrojack – In Your Face”, który zdobył ogromną popularność i stał się przepustką DJ na światowe estrady. Wtedy także zaczął firmować swoją twórczość pseudonimem Afrojack oraz założył własną wytwórni Wall Recordings. Przygotowane wtedy dwa nagrania („Math” i „Do My Dance”) zdobyły nie tylko ogromną popularność , ale także zwróciły uwagę guru EDM, Davida Guetty, który zaprosił Afrojacka do współpracy. Wspólnie wyprodukowali utwór „Toyfriend” oraz remiks przeboju „Sexy Bitch”. Obie nagrania stały się bardzo popularne i przyniosły młodemu, holenderskiemu producentowi uznanie, stając się także przepustką do międzynarodowej kariery.

W 2011 roku Afrojack (Nick van de Wall) wraz z Davidem Guettą zdobył Grammy Award za remiks utworu „Revolver” ( z repertuaru Madonny) a w 2013 roku Afrojack we współpracy z  METI wyprodukował (w oparciu o piosenkę niemieckiego duetu  La Bouche) utwór “Be My Lover” dla rumuńskiej piosenkarki Inny. W maju 2014 roku ukazał się debiutancki album studyjny artysty, zatytułowany „Forget The World” w którym gościnny udział w nagraniach wzięli m.in. Wiza Khalifa, Sting, Snoop Dogg, Chris Brown. Wkrótce do jego ulubionych artystów i współtwórców elektronicznych zestawów dołączyli m.in. Eva Simons, Tieso, Steve Aoki, Ne-Yo, Pitbull i Shakira.

W zestawieniu  prestiżowego i miarodajnego DJ Mag Top 100 Afrojack plasuje się w ścisłej czołówce najważniejszych i najpopularniejszych DJ-ów świata (dziewiętnaste miejsce w 2010 roku, siódme w 2011, dziewiąte w 2012 i 2013, dwunaste w 2014, ósme w 2015 oraz dziesiąte w sezonie 2016). Zdolny producent-DJ pojawia się na najważniejszych festiwalach EDM, jest rezydentem w słynnym klubie Hakkasan w Las Vegas oraz główną gwiazdą największych festiwali muzyki elektronicznej (od Ultra Music Festival w Miami po chicagowski Spring Awakening Music Festival).

Dionizy Piątkowski