David Krakauer – Klezmer’s Madness

10.03.2002 Wrocław – Filharmonia
11.03.2002 Warszawa – Hotel Sheraton

Skład zespołu

David Krakauer – klarnet
Kevin O’ Neil – gitara
Will Holshouser – akordeon
MaryAnn McSweeney – kontrabas
Mike Sarin – perkusja

Nie ma wątpliwości , że wykrzyknik w nazwie zespołu Klezmer Madness! jest więcej niż uzasadniony. Jest konieczny. Bo klezmerowanie Davida Krakauera to naprawdę wielkie szaleństwo – i emocjonalne i wirtuozowskie…
RUCH MUZYCZNY, Dorota Szwarcman

Galeria z koncertu


David Krakauer – Klezmer’s Madness

DAVID KRAKAUER – wirtuoz gry na klarnecie i twórca, który swoją muzyką wylansował klezmer-jazz. To naturalne połączenie tradycyjnej muzyki żydowskiej z elementami ortodoksyjnego jazzu przyniosło Krakauerowi światowy sukces oraz ludyczne uwielbienie dla nowej, jazzowej stylistyki. Artysta równie ciekawie interpretuje jazzowe standardy Sidneya Becheta i Theloniousa. Monka , jak i awangardę Johnna Cage’a oraz Johna Zorna. Jego sztandarowa grupa Klezmer Madness jest ozdobą największych festiwali i gościem prestiżowych sal koncertowych.

Jest artystą i wirtuozem chętnie zapraszanym do udziału w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych. Jego gra stała się ozdobą koncertów i nagrań Tokyo String Quartet, słynnego Eroica Trio, The Kronos Quartet; jest solistą tak znamienitych zespołów, jak Chamber Music Society of Lincoln Center, Berlin Radio Orchestra, Orquestra Sinfonica de Barcelona, Brooklyn Philharmonic Music oraz Lark Quartet, Arditti String Quartet czy nawet Empire Brass Quintet. Jednak dla miłośników jego talentu Krakauer postrzegany jest przede wszystkim jako innowator klezmer-jazzu , w którym przemyca zarówno elementy etnicznej muzyki żydowskiej, folkloru jak i frazy rocka, jazzu, funky, muzyki eksperymentalnej i dostojeństwo klasyki.

Dla takiej prezentacji stworzył warsztatową formację Klezmer Madness , która z równym zachwytem przyjmowana jest zarówno w londyńskiej Royal Festival Hall, jak i jazzowych estradach.

Wielkim sukcesem były także koncerty D.Krakauera w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie ( koncrty podziwiało – tańcząc i słuchając – kilkanaście tysięcy fanów klezmerskiego jazzu ). Także realizowane przez Krakauera albumy prezentują wspaniały kunszt oraz wirtuozerię klarnecisty. Za nagranie ( wraz z The Kronos Quartet ) „The Dreams and Prayers of Isaac the Blind” otrzymał prestiżową nagrodę Time Magazine ( Album Roku 1997). Także albumy „Klezmer NY” oraz „A Klezmer Tribute to Sidney Bechet ” zjednały mu wielką publiczność i uznanie.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

The Jews With Horns (1994; z Klezmatics), Café Oran ( 1996The Dreams and Prayers of Isaac the Blind (1997), In The Fidler’s House (1997), The Jewish Alternative Movement (1998), A Klezmer Tribute To Sidney Bechet (1998), Klezmer NY (1998), Klezmer Madness (1999), Rhythm & Jews (1999), A New Hot One (2001)

2017-07-29T15:05:20+02:00
Przejdź do góry