GRIT Ensemble – Komeda Reconstructed

20.11.2021, godz.19.00 – CK Zamek – Poznań

Skład zespołu

Patryk Piłasiewicz – kontrabas
Kacper Grzanka – trąbka, flugelhorn
Maciej Sokołowski – tenor sax, klarnet
Kacper Krupa – tenor sax
Wojtek Świeca – gitara
Andrzej Konieczny – perkusja, elektronika
Kuba Szwarc – perkusja
Krzysztof Dys – fortepian

 

Usłyszeliśmy program robiący wrażenie zamkniętej, rozbudowanej suity, a jednocześnie pozostawiający dużo miejsca na indywidualne improwizacje. 8-osobowy skład (wyposażony w 3-osobową sekcję dętą i dwa zestawy perkusyjne) jaki usłyszeliśmy na scenie, wykreował znakomite, szerokie brzmienie. Mimo rozbudowanego składu i ciężaru gatunkowego koncertu (w którego środkowej części miała miejsce również recytacja), wszyscy muzycy robili wrażenie naturalnie wyluzowanych i czerpiących ogromną radość z wspólnego grania. Grit Ensemble to nie tylko ciekawy eksperyment, ale zupełnie nowa jakość i niespotykana wcześniej forma interpretacji muzyki Krzysztofa Komedy.
Robert Ratajczak, Jazz Forum
W grze muzyków, którzy wykonali koncert na naprawdę bardzo wysokim poziomie, niezwykle wzruszająca była ich uniżona postawa względem prezentowanej sztuki – tak, jakby mieli przez cały czas świadomość obcowania z czymś prawdziwie wyjątkowym, kruchym i delikatnym, będącym jednocześnie dla nich największą świętością. 
Marta Ratajczak, Babskim Uchem
„Komeda Deconstructed” sprzyjał muzycznym eksperymentom. Zestawienie akustycznego obrazu dzieł wybitnego Wielkopolanina z pierwowzorem, w którym elektronika nasyca struktury dźwięków, otwarło przestrzeń, na której może zaistnieć ten, kto wie, co chce wyrazić. I chociaż jest to przestrzeń a nie konkretna droga, w przypadku tego typu projektów stanowi to atut; predyspozycję do odkrywania indywidualnej muzycznej narracji, która za kilkanaście lat może być uznana za istotę nowej epoki jazzu.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu