FRIEND & FELLOW – Christmas Gala

6.12.2009 – Warszawa – Filharmonia Narodowa

Skład zespołu

Constanze Friend – vocal
Thomas Fellow – guitars

Koncert zdawał się być wspaniałym show, w którym artyści bawią się grą. Nieczęsto jesteśmy świadkami takiego spontanicznego luzu na scenie. Thomas Fellow robi z gitarą coś wspaniałego – czasem zdaje się brzmieć jak potężna rockowa kapela by za chwilę wrócić do ukajającego zmysły rytmu. Głos Constanze Friend zachwyca swą dynamiką. Widać, że śpiew daje jej olbrzymią przyejemność i jest dla niej przede wszystkim dobrą zabawą.
Radioaktywne.pl
Duet Friend & Fellow zrobił wszystko, co trzeba, by podbić serca polskiej publiczności. Na jego warszawskim koncercie były rzewne ballady, covery popowych przebojów, a nawet zaśpiewana po polsku „Cicha noc”. Opłaciło się – takich owacji Filharmonia Narodowa nie słyszała już dawno…W ich występie niewiele było świątecznych melodii, jak i prawdziwego jazzu. Czy to zarzut? Absolutnie nie! Friend & Fellow zafundowali bowiem słuchaczom niezwykłą przejażdżkę na stylistycznej karuzeli, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i poczucia humoru. Koncert zakończyły kilkukrotne bisy, owacja na stojąco i dodatkowa atrakcja dla publiczności: „Cicha noc” wyśpiewana przez Constance Friend … po polsku.
Błażej Górski, TVN

Galeria z koncertu


FRIEND & FELLOW – Christmas Gala

W grudniu 2006 roku po raz pierwszy w Polsce – na zaproszenie Ery Jazzu – wystąpił jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego – Friend’ n 'Fellow. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti to najpopularniejszy i najchętniej prezentowanym na najważniejszych estradach i festiwalach Europy tandem muzyczny. Koncerty w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu zgromadziły komplety publiczności. Media nie szczędziły duetowi wspaniałych recenzji oraz rekomendacji. Teraz wraz premierowym albumem zaprezentują się w warszawskiej Filharmonii Narodowej celebrując doroczny „Christmas Night” Ery Jazzu.

Ciemnoskóra wokalista Constanze Friend określana często jako „śpiewająca Josephine Baker” jest dzisiaj atrakcją wielu prestiżowych estrad, choć najpewniej czuje się w kameralnych salach i klubach. W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Wraz z wirtuozerskim gitarzystą Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Może właśnie dlatego artyści często zapraszani są do udziału w koncertach zarówno Ala Jarreau, Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful, jak i Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był także wspólny festiwalowy koncert z Rayem Charlesem.

Nieczęsto się zdarza, by pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, ale w przypadku duetu Friend 'n’ Fellow zrealizowany w 1995 roku album „Fairy Godmother” spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos wokalistki, ale także (jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) „spójne brzmienie zespołu, czyli one-man-band ? gitarzysty Thomasa Fellowa”.

Nie bez przyczyny duet nawiązał więc współpracę z prestiżowa wytwórnią Ruf Records, która odtąd włączyła nagrania Friend 'n 'Fellow do swojego głównego katalogu. W kolejnym roku ukazał się album „Home”, który natychmiast stał się bestsellerem. W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legendarny bluesman Luther Allison, co dla młodych artystów stanowiło najlepszą rekomendacje. Słynny bluesman uczestniczył w koncertach i został producentem kolejnego albumu „Purple Rose”. Płyta ta stała się przełomową w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczęło ustępować miejsca także nagraniom i standardowym przebojom rocka a nawet muzyki rozrywkowej. Tak jak w przypadku innych grup wokalnych (np. The Manhattan Transfer) czy wokalistek jazzu (Dianna Krall, Dianne Reeves) coraz częściej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów J.Hendrixa, Bono & U2, J.Feliciano. Doskonała wokalna interpretacja, wirtuozeria gitarzysty powodowały, że nagrania te nabierały całkowicie nowej formuły i stawały się jazzującymi standardami i przebojami duetu. Zmiany te ukazył album „Taxi” oraz sztandarowy w repertuarze album „Covered”, z przepięknymi interpretacjami np. „Light My Fire”, „I Still Haven’t Found What I’m looking For” czy „What a wonderful world”. Sporym wydarzeniem był także – zarejestrowany w teatrze Mom Ami w niemieckim Weimarze- koncert wydany na DVD „Live”. Choć ukazał zaledwie fragment ogromnych możliwości interpretacyjnych i repertuarowych zespołu to stał się doskonałym pretekstem do licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto recitale w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie oraz w słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival, gdzie Friend 'n’ Fellow wystąpili wraz z Rayem Charlesem. Kto choć raz widział ten duet podczas koncertu, wie, jak wciągające są ich perfekcyjnie zaaranżowane występy. Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska gra na gitarze Thomasa Fellow to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Najnowszy album „Lady” to muzyczny hołd złożony jednej z najwybitniejszych wokalistek – Ninie Simone. Duet wspaniale przygotował kilkanaście standardów legendarnej wokalistki : od klasycznej kompozycji Niny Simone „My Baby Just Cares For Me” po znane standardy, takie jak „Time”, „Strange Lady” czy „Secrets Moon”.

Koncert w warszawskiej Filharmonii Narodowej ma szczególny charakter: zespół promować będzie nie tylko najnowszy album „Lady”,ale do rozległego repertuaru włączy także standardy rocka, muzyki rozrywkowej oraz – co jest już tradycją grudniowych koncertów Ery Jazzu – gospel, spiritual oraz kolędy i pastorałki.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Fairy Godmother (1995)
Home (1997)
Purple Rose (1998)
Taxi (2001)
Live -2003(DVD +CD )
Covered (2005)
Crystal (2006)
Light My Fire (2006)
Lady (2009)

2015-08-05T19:08:13+02:00
Przejdź do góry