THE MELODY MAKERS – Swingin’and Dancin’

15.03.2010 – Warszawa – Teatr Roma

Skład zespołu

Ondrej Havelka – vocal,dance,MC
Petra Kohoutova – vocal
Petr Tichý – guitar
Jiří Pípa Novák – drums
Miroslav Lacko – piano
Petr Vlášek – double bass
Martin Zbrožek – violin
Jiří Sládek – violin
Michal Krása – trumpet
Jiří Patócs – trumpet
Jan Buňata – trumpet
Michal Plecitý – trombone
Pavel Jordánek – alto sax,clarinet
Martin Tříska – alto sax, clarinet
Jan Tříska – tenor sax, clarinet
Bedřich Šmarda – tenor sax

Tegoroczny prolog Ery Jazzu wypadł lepiej niż znakomicie. Poniedziałkowy koncert w warszawskim Teatrze Roma zgromadził nadkomplet słuchaczy! Biletów nie było od kilku tygodni. Choć zapewne zwolennicy jazzowej rewolucji przeżyli szok, to być może naszła ich refleksja, że dzisiaj być jazzowym rewolucjonistą oznacza, podążać drogą, która nie budzi wątpliwości, iż nie zszedłeś z drogi jazzu. Ta kwestia The Melody Makers, mistrzów wesołego jazzu znad Wełtawy nie dotyczy. Muzycy radośnie, nie szczędząc nam gagów (muzycznych i para – teatralnych) grali jazz z lat 20. i 30.minionego wieku, jednym słowem, niemal muzykę dawną!!! Improwizacje, niezwykle melodyjne bardziej wchodziły w rejony spontanicznej zabawy, stroniąc od wydumanej wirtuozerii. Czesi każdą nuta zdawali się wołać do nas „patrzcie jaka fajna jest muzyka, jaki fajny jest jazz, jak fajnie się można przy nim bawić” w dodatku przywołując starą prawdę o jazzie, iż u zarania był muzyka do tańca. I komu to przeszkadzała? Nie wiem jak inni, ale ja świetnie się bawiłem, nie szukając w tym graniu drugie dna. Brawo za odwagę pokazania czegoś, co nie musiało nas do czegokolwiek przekonać.
Piotr Iwicki, JazzGazeta.pl

Galeria z koncertu


THE MELODY MAKERS – Swingin’and Dancin’

Era Jazzu przedstawia – na jedynym koncercie w Polsce – swingową orkiestrę The Melody Makers, bodaj jedyny europejski big-band prezentujący autentyczne brzmienie orkiestr z lat dwudziestych i trzydziestych. Ten szczególny koncert przygotowano w warszawskim Teatrze Roma, by nadać wydarzeniu rangę i styl epoki. To nie jest zwyczajny koncert swingowej orkiestry, lecz rodzaj muzycznego spektaklu z jazzowym rytmem, scenografią i stylistyką tamtych lat. Swing w latach dwudziestych i trzydziestych był niezwykle rozległym i populistycznym trendem jazzu: płyty, audycje radiowe, pisma muzyczne, koncerty i recitale wykorzystywały „swingowe szaleństwo”, które wkrótce zalało świat. Orkiestry Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona, Tommy’ego Dorseya, Glenna Millera, Counta Basiego wraz ze swingowymi przebojami stawały się gwiazdami komercyjnej rozrywki. Jak podają statystyki, na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych, tylko w USA, sprzedano ponad sto milionów płyt z muzyką swingową! I działo się tak nie tylko w Stanach, ale także w Polsce gdzie, „murzyńskie muzykanctwo” – jak Swing określił wtedy popularny pisarz Kornel Makuszyński – pojawiło się już w końcu lat dwudziestych.

W świat takiego, tanecznego Swingu wprowadzi nas orkiestra The Melody Makers prowadzona od lat przez Ondreja Havelkę. To sztandarowa orkiestra swingowa prezentująca swój kunszt nie tylko w czasie ceremonii wręczania nagród Nobla, ale także na najważniejszych galach swingu w całej Europie. Od połowy lat dziewięćdziesiątych jest bohaterem prestiżowego balu w Operze Wiedeńskiej, otwiera doroczne sympozjum International Monetarny Found w Davos, w czasie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) wprowadzała czeską ekipę olimpijska, przygrywała na ślubie (i weselu) księcia Lichtensteinu, towarzyszy wszystkim ważnym, czeskim oficjalnym delegacjom (od gali w nowojorskim Rockeffeler Center po prezentacje luksusowego samochodu Bugatti).

Ale jest The Melody Makers jedną z najpopularniejszych grup jazzu, która z ogromnym humorem i poszanowaniem tradycji potrafi stworzyć muzyczny show, jakiego nie powstydziły się ani Cab Calloway ani Spike Jones – wielcy i legendarni liderzy swingowych orkiestr lat trzydziestych.

Liderem orkiestry jest multiinstrumentalista, aktor, reżyser, tancerz Ondrej Havelka. Określany najczęściej jako „człowiek-orkiestra” jest pomysłodawcą i głównym sprawcą swingowego show orkiestry. Doskonale wykształcony (absolwent praskiej Akademii Sztuk i prestiżowej Akademii Sztuk Janacka w Brnie) swoje jazzowe ostrogi zdobywał jako muzyk i wokalista słynnej swingowo – dixielandowej grupy Original Prague Syncopic Orchestra. Z zespołem tym zrealizował sześć płyt oraz odbył liczne trasy koncertowe w całej Europie. Formacja ta w pewnym sensie uprawiała jazz, jaki prezentował w Polsce w latach siedemdziesiątych Hagaw z jazzowym A. Rosiewiczem.

Przełomowym dla muzyka i zdolnego twórcy (aktora i reżysera) stał się udział w konkursie w Montreux (1991) i zdobycie nobilitującej Srebrnej Róży. Ondrej Havelka zaprezentował wtedy krótkie, czarno-białe filmy ukazujące humor i radość bawienie się swingiem.

W 1995 roku otrzymał nagrodę Czech Grammy za teledysk roku, by kilka miesięcy później odebrać MTV-Clip Award za swoją (i orkiestry) realizację „Jingle Bells”. To właśnie dla potrzeb filmu i estrady założył swingowy big-band „Ondrej Havelka & His Melody Makers”, z którym odnosi wielkie sukcesy na estradach całego świata. W 1996 roku czeska Akademia Fonograficzna przyznała artyście laur Jazzmana Roku.

Od 1995 roku związany jest przede wszystkim (poza pracą reżysera w Operze Praskiej oraz działaniami filmowymi oraz teatralnymi) z projektami, jakie realizuje wraz z The Melody Makers. Jako autor, reżyser przygotował wiele tematycznych programów (wydanych także na płytach), z których najważniejsze to „Tribute to George Gershwin” (1998), „Just For The Present Day” (1999), „Blue on My Hart” (2002), „Sweet & Hot: Devoted to Bing Crosby” (2003) oraz cieszący się ogromnym powodzeniem spektakl „The Story of Jazz”. Program ten,który premierę miał w słynnej praskiej Sali Lucerna w 2000 roku, zostanie zaprezentowany w Warszawie

Już w latach trzydziestych amerykański pisarz Scott Fitzgerald określił lata Swingu, jako epokę… Ery Jazzu. Ta zbieżność nazwy z naszym cyklem jest w tym przypadku nie bez znaczenia. Serdecznie zapraszamy!

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Ondřej Havelka uvádí The Swings (1995), Mě to tady nebaví (1998), Jen pro ten dnešní den (1999),Rhapsody In Blue: Pocta George Gershwinovi (1999), Swing It (2000), Vzpomínky na hvězdný prach (2002), Nejlepší kusy z repertoiru Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers (2003), Tentokrát zcela Rozvrkočení / This Time Completely off their Noodles (2005), Ondřej Havelka a jeho Melody Makers vám přejí veselé vánoce. Bílé a oranžové (2005), Rhapsody In Blue Room (2007), Ondřej Havelka uvádí Téměř kompletní almanach filmových písní (DVD -2007), Ondřej Havelka and his Melody Makers (DVD-2009), Sing Sing,Sing (2009)

2015-08-03T11:15:35+02:00