Choć brzmi to paradoksalnie, to jednym z najwybitniejszych jazzmanów jest multiinstrumentalista z… Belgii. Toots Thielemans – legenda jazzu, artysta, który dla rozwoju i popularności tej muzyki uczynił tyle, co Charlie Parker, Benny Goodman, Quincy Jones. Porównanie to nie jest bezpodstawne. To właśnie w zespołach Parkera debiutował na estradach Paris Jazz Festival’49; wraz z grupami B.Goodmana koncertował w latach pięćdziesiątych; był gwiazdą orkiestr i grup Quincy Jonesa w latach sześćdziesiątych. Dyskografia Tootsa Thielemansa obejmuje kilkaset albumów. Kilkadziesiąt to autorskie nagrania jazzowe. Inne, to rezultat współpracy z największymi jazzu, muzyki klasycznej i rozrywkowej. Najnowsze albumy (np.East Coast West Coast) nagrane są z plejadą gwiazd: Joshua Redman, John Scofield, Mike Mainieri, Herbie Hancock, Charlie Haden, Ernie Watts.

Multiinstrumentalista ((harmonijkarz, gitarzysta, wokalista) legenda jazzu, artysta, który dla rozwoju i popularności tej muzyki uczynił tyle, co Charlie Parker, Benny Goodman, Quincy Jones. Porównanie to nie jest bezpodstawne. To właśnie w zespołach Parkera debiutował na estradach Paris Jazz Festival’49; wraz z grupami B. Goodmana koncertował  w latach pięćdziesiątych; był gwiazdą orkiestr i grup Quincy Jonesa w latach sześćdziesiątych. Dyskografia Tootsa Thielemansa obejmuje kilkaset albumów ! Kilkadziesiąt to  autorskie nagrania jazzowe. Inne, to rezultat współpracy z największymi jazzu, muzyki klasycznej i rozrywkowej. Najnowsze  nagrywa z plejadą gwiazd (Joshua Redman, John Scofield, Mike Mainieri, Herbie Hancock, Charlie Haden, Ernie Watts). Grał z takimi uznanymi muzykami, jak Oscar Peterson (1975)  i Dizzy Gillespie (1980), koncertował i nagrywał z Paulem Simonem i Stevie Wonderem, Stingiem i The Rollings Stones.

Poznański, koncert kwartetu Tootsa Thielemansa prezentuje niezwykle rozległy repertuar wybitnego jazzmana: od jazzowej samby i bossa-novy po standardy jazzu i hity muzyki rozrywkowej.

Toots Thielemans – harmonica,vocal,guitar
Michel Herr – piano
Michel Hatzigeoriou – bass
Bruno Castelucci – drums

Dionizy Piątkowski