Toots Thielemans Quartet

16.05.2003 Warszawa – Hotel Sheraton

Skład zespołu

Toots Thielemans – voc, harmonica, guitar
Karel Boehlee – piano
Hein Van de Geyn – bass
Dre Pallemaerts- drums

Wzruszającą muzykę pełną nostalgii i wspomnień zaprezentował w sobotni wieczór w Warszawie legendarny mistrz harmonijki ustnej Toots Thielemans. Koncert w cyklu Era Jazzu otworzył włoski pianista Giovanni Mirabasi występujący z triem Andrzeja Jagodzińskiego. Ale bohaterem wieczoru był geniusz – Toots Thielemans!
RZECZPOSPOLITA, Marek Dusza

Galeria z koncertu


Toots Thielemans Quartet

Galowy koncert ERY JAZZU jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym wraz z prestiżowym hotelem Sheraton. Do tej pory odbyły się dwie jazzowe Gale ERY JAZZU w Sheraton Hotel: publicznośći zaprezentował swoje trio i program „Jazz & Bach” pianista Jacques Lousierr ( 2001) oraz wirtuoz klarnetu i klezmer-jazzu David Krakauer & Klezmer Madness (2002).

Tym razem ERA JAZZU przygotowuje ekskluzywny recital legendarnego Tootsa Thielemansa, jednego z najwybitniejszych jazzmanów w historii tej muzyki. Toots Thielemans – z najwybitniejszych jazzmanów w historii tej muzyki wystąpi na jedynym koncercie w Polsce w ramach cyklu ERA JAZZU. „Artysta – informuje Dionizy Piątkowski – dyrektor Ery Jazzu – ze względu na swój podeszły wiek ( właśnie ukończył 81 lat ! ) wyraża zgodę na udział t y l k o w najbardziej prestiżowych imprezach jazzowych. W tym roku w kalendarzu artysty ( obok festiwalu NorthSea oraz zamkniętego koncertu w londyńskim Royal Albert Hall) legendarny muzyk zagra ekskluzywny recital dla ERY JAZZU „.

Multiinstrumentalista Toots Thielemans (harmonijkarz, gitarzysta, wokalista) legenda jazzu, artysta, który dla rozwoju i popularności tej muzyki uczynił tyle, co Charlie Parker, Benny Goodman, Quincy Jones. Porównanie to nie jest bezpodstawne. To właśnie w zespołach Parkera debiutował na estradach Paris Jazz Festival’49; wraz z grupami B.Goodmana koncertował w latach pięćdziesiątych; był gwiazdą orkiestr i grup Quincy Jonesa w latach sześćdziesiątych. Dyskografia Tootsa Thielemansa obejmuje kilkaset albumów ! Kilkadziesiąt to autorskie nagrania jazzowe. Inne, to rezultat współpracy z największymi jazzu, muzyki klasycznej i rozrywkowej. Najnowsze nagrywa z plejadą gwiazd (Joshua Redman, John Scofield, Mike Mainieri, Herbie Hancock, Charlie Haden, Ernie Watts). Już jako 3 letnie dziecko grał na akordeonie; jako nastolatek zamienił akordeon na harmonijkę, kilka lat później poszerzył własne instrumentarium o gitarę i gwizdki. Poza gitarą posługiwał się więc instrumentami niezbyt popularnymi w muzyce jazzowej. Był jednak artystą na tyle znakomitym i przekonującym, że znalazł miejsce w zespole Benny’ego Goodmana, z którym w 1950 r. odbył trasę koncertową po Europie. Od 1953 r. przez pięć lat współpracował z Georgem Shearingiem. W latach 60. wielką popularność przyniosło mu nagranie własnej kompozycji „Bluesette”. Często występował w klubach jazzowych w Europie i w USA, pojawiał się także na festiwalach międzynarodowych. Grał z takimi uznanymi muzykami, jak Oscar Peterson (1975) i Dizzy Gillespie (1980). Nagrał również wiele muzyki do filmów. Pozostaje mistrzem bopu, na wielu płytach dał się także poznać jako znakomity balladzista.Thielemans prezentuje niezwykle rozległy repertuar wybitnego jazzmana:od jazzowej samby i bossa-novy, po standardy jazzu i hity muzyki rozrywkowej. W ciągu ostatnich lat zebrał prestiżowe trofea i nagrody jazzowe ( od „Bird” festiwalu NothSee po Jazz Hall of Fame 2002).

 

 

 

 

Rangę koncertu ERY JAZZU podniesie także udział jednego z najciekawszych pianistów europejskich Giovanniego Mirrabassi, który zaprezentuje program z premierowego albumu ” Paryż -Warszawa” zrealizowany wraz z trio Andrzeja Jagodzińskiego. Muzyka jest głęboka ale i przytulna, wrażliwa i przebojowa, polska i paryska. Ale jest także w niej aura włoskiej melodyki, francuskiej romantyki i – co może najbardziej zadziwiające – lekkości i przebojowości ” jazzującego Chopina – Jagodzińskiego „. Z pewnością jest to zasługa ciekawych, perfekcyjnie przemyślanych i przepięknie podanych kompozycji Giovanni’ego Mirrabassi’ego. Ten zdolny – i dotąd pokazujący swe jazzowe oblicze w europejskich zespołach wybitnych jazzmanów – pianista i kompozytor otwiera nagraniami ” Paryż – Warszawa ” nie tylko nowy etap dla własnej , polskiej kariery ,ale wyzwala także nową energię dla trio Jagodziński – Bartkowski – Cegielski. Nigdy dotąd tak przenikliwie i tak spójnie nie zadziałały dwa, muzyczne światy : elokwencji kompozytora i perfekcjonizmu wykonawców

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Man Bites Harmonica (1957),Time Out (1957), On Stage! (1958; z Georgem S