Canadian Roots & Jazz Night

7.07.2003 Wrocław – Rynek Starego Miasta

Skład zespołu

ALPHA YAYA DIALLO
TANYA TAGAQ GILLIS
KID KOALA
ZUBOT & DAWSON
TASA
LES BATINSES

Przez ponad cztery godziny grały w Rynku wielkie gwiazdy kanadyjskiej wytwórni muzycznej SonicWeave. A wszystko w ramach objazdowej trasy „Canadian Night”, która w całej Europie promuje dorobek muzyczny wielkiej krainy klonowego liścia.
GAZETA WYBORCZA, Grzegorz Cholewa

Galeria z koncertu


Canadian Roots & Jazz Night

The Canadian Council for the Arts w porozumienie z najważniejszymi festiwalami w Europie przygotowuje tego lata rozległy projekt artystyczny prezentujący najciekawsze kanadyjskie wydarzenia muzyczne. Przygotowano zestaw koncertów przedstawiających współczesną scenę muzyczną Kanady, który zostanie zaprezentowany na najważniejszych, festiwalowych estradach Europy. Wśród kilkunastu znaczących i prestiżowych imprez muzycznych (od North See Jazz Festival po Folk Rudolfstadt Festival i koncertów w Berlinie, Zurichu, Amsterdamie i Paryżu) wybrano także polską ERĘ JAZZU. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie rozległa ogólnopolska i europejska promocja stąd wakacyjna ERA JAZZU może stać się ewenementem na polskiej scenie muzycznej. Przygotowywany jest kilkugodzinny koncert (Wrocław- Rynek Starego Miasta, niedziela 6 lipca), z udziałem 6 zespołów prezentujących stylistycznie różnorodne artystyczne mody : od etnicznych rytmów poprzez afro-jazz po modny hip -hop.

ALPHA YAYA DIALLO – to charyzmatyczny wokalista i gitarzysta z afrykańskiej Gwinei, który uznanie i popularność zdobył pod koniec lat 80-ych koncertując w Europie ze słynną grupą Fatala. Najważniejsze nagrody oraz laury artysta zdobywa w Kanadzie ( mieszka tam od 1991 roku), gdzie jego albumy osiągają komercyjne nakłady ( jeden z nich ” Message” uhonorowany został Juno Award – „kanadyjskim Grammy”).

TANYA TAGAQ GILLIS to jedna z najpopularniejszych wokalistek Kanady, zauroczona nie tylko brzmieniem tradycji ale także najmodniejszcyh rytmów ( od elektronicznego dance – floor po jazzujący hip – hop). W 2001 roku nawiązała współpracę z islandzką wokalistką Bjork a po wspólnej trasie koncertowej w Kanadzie, Stanach i w Europie w jej muzyce wyraźnie pobrzmiewa nastrój twórczości Bjork.

KID KOALA – jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej kreatywnych DJ współczesnej muzyki. Gruntownie wykształcony muzycznie podjął się jednak gry na ” gramofonie” a jego słynne „mad mix” i ” scretches” zjednały mu publiczność, uznanie i popularność na niemal całym świecie. Koncertuje dla tysięcy fanów hip-hopu, jest gwiazdą koncertów Bullfrog i Radiohead.

ZUBOT & DAWSON – duet, który z równą elegancją, artyzmem i wirtuozerią łączy bluegrass, jazz, groove a nawet element muzyki rozrywkowej i klimaty kreolskiego jazzu z Nowego Orleanu. Ich kolejne albumy wielokrotnie nagradzane są Juno Awards , najważniejszymi laurami kanadyjskiej sceny muzycznej.

TASA – kwintet, który jest doskonałym przykładem muzycznej fuzji kultur, brzmień i dźwięków (raz jest to jazzująca raga ( a la Shakti , Mahavishnu, Trilok Gurtu), innym razem rozbawiony rytm afro-peruwiański lub pogodna brazylijska samba.

LES BATINSES jeden z ważniejsych zespołów ” francuskiego ” Quebecu prezentujący syntezę stylów : od swingowej improwizacji saksofonisty, po taneczną i ckliwą balladę. Z jedne strony imprezyjna samba, rumba, z drugiej bałkańskie rytmy kontrolowane melodyką jazzowej frazy.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Sonic Weave – 2002
Era Jazzu – Canadian Night in Wrocław (2003)

2015-08-17T17:33:03+02:00