Nazywana „ ikoną afro – music ” jest Angélique Kidjo  jedną z najwybitniejszych wokalistek. Bestsellerowe albumy, aplauz publiczności oraz entuzjazm krytyków są dowodem uwielbienia dla sztuki wokalistki z Beninu. Wielokrotnie nagradzana prestiżowymi Grammy Awards wypracowała sobie pozycję wielkiej, niekwestionowanej gwiazdy, z którą nagrywają i koncertują m.in. Carlos Santana, Diana Krall, Herbie Hancock, Branford Marsalis, Peter Gabriel, Erykah Badu, Ziggy Marley. Urodzona w prowincjonalnym, afrykańskim Beninie odbiera dziś najważniejsze nagrody i zaszczyty w najbardziej prestiżowych zakątkach świata. Gdyby do godności dodać także pracę jaka Angelique Kidjo  wykonuje jako Ambasador UNICEF – to jawi się obraz wielkiej, światowej gwiazdy ,która swoją etniczna muzykę i kulturę wyniosła na najwyższe wyżyny sztuki i estrady. Angélique Kidjo została uznana przez The Guardian za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet świata oraz nazwana Pierwszą Divą Afryki przez magazyn Time. Jej W listopadzie 2018 roku wystąpiła dla najważniejszych dygnitarzy świata i głów państw na ceremonii z okazji stulecia zakończenia I Wojny Światowej przy Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Albumem  „Celia” wokalistka składa hołd „Królowej Salsy” Celii Cruz – kultowej i popularnej artystce latynoskiej XX wieku. Celia Cruz urodziła się w Havanie w 1925 roku, lecz wyjechała do USA, gdy Fidel Castro , w 1959 roku,przejął władzę na Kubie. W 1966 roku dołączyła do orkiestry Tito Puente, a jej nagrania dla wytwórni Fania Records staly się sztandarowymi dokumentami afro-cuban jazzu. Celia Cruz zrealizowała ponad 60 albumów, z których 23 zyskaly status Złotej Płyty. Otrzymała Narodowy Medal Sztuki, 6 nagród Grammy oraz – najważniejszą w tym zestawie – Grammy Lifetime Achievement Award.

Angélique Kidjo ponownie sięga do latynosko-afrykańskich korzeni, przedstawiając kompozycje  Celii Cruz zupełnie na nowo, w zaskakującym stylu, pełnym brzmień i rytmów z Kuby, Afryki i Środkowego Wschodu. Udział w nagraniu wzięli tacy muzycy, jak perkusistaTony Allen  basistka Meshell Ndegeocello, gitarzys, saksofonista Shabaka Hutchings ( ze swoim zespołem Sons of Kemet)oraz Gangbé Brass Band z Beninu. Album został nagrany w Nowym Jorku i Paryżu, wyprodukowany i zaaranżownay przez Davida Donationa i zmiksowany przez Russella Elevado ( producenta m.in. D’Angelo oraz Kamasi Washingtona).  Albumem „Celia”Angélique Kidjo  powraca do  afrykańskich korzeni i latynoskich brzmień. Czyni to z gracją, jakiej pozazdrościć mogą  jej największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Piosenki niosą w sobie świeży powiew  nie tylko tzw. afro-music, ale sporo latynoskiej samby, i bossa-novy. Do tego słynne i niezwykle popularne piosenki  („Cucala”, „”La Vida Es Un Carnaval”, „Sahara”, „Baila Yemaya”, „Toro Mata”, „Quimbara”, „Bemba Colora”, „Oya Diosa” i „Yemaya”) teraz zaśpiewane z pięknym, afro-latynoskim zaśpiewem. Do tego iście latynoski „sound” zespołu. Piękna płyta !

Dionizy Piątkowski