„Jazz Shirim” to autorski projekt trójmiejskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Wiśniewskiego. Kompozytor inspirując się historią gdańskich Żydów  (opisaną wcześniej w spektaklu Marka Branda „Każdy przyniósł co miał najlepszego”) skomponował instrumentalne utwory, przewrotnie nazywając je „Jazz Shirim – Pieśni Jazzowe”. Ignacy Wiśniewski do współpracy zaprosił doskonałych muzyków: kontrabasistę Adama Żuchowskiego i perkusistę Pawła Osickiego, którzy wzbogacają brzmienie zespołu nowoczesną improwizacją i nieokiełznaną swobodą, nie odbierając mu jednocześnie czułości i intymności. Muzyka Trioz którą tworzy także muzykę eksperymentalno-jazzową w projekcie „ Jazz Shirim” przyniosła zespołowi wyróznienie jako Debiut Jazzowy Roku 2016.

Założyciel formacji Ignacy Wiśniewski  to pianista, aranżer, kompozytor, absolwent klasy fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest kompozytorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów dokumentalnych. Współpracuje z aktorami dramatycznymi i musicalowymi współtworząc recitale piosenki aktorskiej. Jest współzałożycielem kwartetu jazzowego Almost Jazz Group, z którym nagrał ciekawe płyty ( „ Almost Jazz Group & Akordina” , „Na Kaszebach”  oraz „ Fade Out”).   Almost Jazz Group łącząc w sobie elementy rozmaitych stylistyk muzycznych wypracował własne niepowtarzalne brzmienie. Znakomitym debiutem fonograficznym formacji okazał się album„ Almost Jazz Group & Akordina”, którego repertuar wypełniły własne kompozycje oraz ciekawe transkrypcje standardów m.in. Billa Evansa, Richarda Beiracha, Charliego Hadena i Henry’ego Manciniego. Na „Fade Out” są już  kompozycje każdego z muzyków, tworzące zaskakujące, ciekwe brzmienia i artystyczne koncepcje ze szczególnym uwzględnieniem instrumentarium formacji, w którym dominujący tandem akordeonu z fortepianem, wspierany jest typową jazzową sekcją rytmiczną. Ignacy Wiśniewski jest także muzykiem kwartetu Milonga Baltica specjalizującego się w wykonywaniu tradycyjnego tanga argentyńskiego a z The Sound Project realizuje pomysły z muzykami trójmiejskiej sceny alternatywnej współtworząc projekty awangardowe z improwizowaną muzyką współczesną.

Kontrabasista, aranżer i kompozytor Adam Żuchowski współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi m.in. Tomaszem Sowińskim (w projektach Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group), Dominikiem Bukowskim, Piotrem Manią. Współtworzy Mania Trio, które w 2010 roku otrzymało Fryderyka w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę” Pearl”. Perkusista Paweł Osicki to także zdolny wokalista, kompozytor i producent muzyczny.Twórca muzyki do filmów, spektakli teatralnych, autor projektu muzycznego – „PUSZ- Pęk białych róż” , albumu z nowoczesnymi wersjami piosenek patriotycznych i ludowych z udziałem Stanisława Soyki. Członek grupy Pogodno, Yeshe, Sławek Jaskułke – Reperkusje. Związany z projektami wybitnego trębacza Andrzeja Przybielskiego. Współpracuje  także z Jackiem Budyń-Szymkiewiczem, Sławkiem Jaskułke, Kev Foxem, Jerzym Mazzoll Mazzolewskim, Joanną Dudą, Antonim Ziut Gralakiem.

„Jazz Shirim”  to na nowo zaaranżowane kompozycje przygotowane na format  współczesnego  jazzowego trio. Muzyka jest tutaj syntezą teatralnych odniesień i eksperymentatorskich doświadczeń muzyków. W efekcie, zaskakuje formą – od miniatur po wieloczęściowe suity, spektrum wielobarwnego brzmienia, nawiązującego do sonorystycznych poszukiwań. Doświadczenie i wirtuozeria Adama Żuchowskiego, twórcze i innowacyjne podejście Pawła Osickiego w połączeniu z wrażliwością i pięknymi tematami autorskich kompozycji lidera Ignacego Jana Wiśniewskiego otwierają przed odbiorcami niezwykle ciekawą przestrzeń muzyczną.

Dionizy Piątkowski