W stronę muzyki rozrywkowej poszły projekty trio Wojtka Gogolewskiego. Pianista jest wybitnym wirtuozem jazzu, jego nagrania są już klasycznymi zestawami i być może także lżejsze potraktowanie kompozycji i jej jazzowe frazowanie pozwoli albumowi „ Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego” być w tym samym kanonie. Wielkie i popularnie przeboje Skaldów okazały się wdzięcznymi tematami i kompozycjami, bardzo przyległymi także do jazzu.

” Drodzy Skaldowie  – pisze w komentarzu do płyty Wojciech Gogolewski – Miałem wtedy jakieś szesnaście lat i lekki przesyt Mozartem, Bachem czy Beethovenem. Właśnie kończyły się wakacje − które jak zwykle spędziłem z wędką na ukochanym Pomorzu − a to oznaczało, że nieuchronnie zbliża się dzień, kiedy trzeba będzie wrócić do ćwiczenia fug i pasaży. Stojąc po kostki w grząskim błocie, z kijem w ręku i lodem w sercu, myślałem o kolejnych miesiącach żmudnych ćwiczeń. I wtedy – z charczącego tranzystora − usłyszałem TO. „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów. B-moll w pierwszym takcie skojarzony z H-dur w drugim, a potem refren w D-dur… Po paru godzinach morderczej podróży pociągiem wróciłem do domu. Nareszcie. Rzuciłem plecak i wędki na podłogę, usiadłem do instrumentu i zacząłem grać. Miałem szesnaście lat… i właśnie zdałem sobie sprawę, że muzyka jest moim życiem. Dzięki Wam, Skaldowie”.

Wojciech Gogolewski  jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu. Laureatem Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Juniors w Krakowie oraz zdobywcą Klucza do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji i Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. Pori Jazz w Finlandii, Montreal Jazz Festival w Kanadzie czy Jazz Jamboree w Warszawie.W latach 1988-98 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami: big-bandem, sekstetem muzyków brazylijskich i wieloma innymi. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą, Anną Osmakowicz. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.

Zgrabne opracowania jazzowe „ Cała jesteś w skowronkach”, „ Przeliczna wiolonczelistka ”, „ Z kopyta kulig rwie ” czy tytułowe „ Medytacje wiejskiego listonosza” to znakomite „standardy” nowego, polskiego jazzu. Wyśmienite trio ( Paweł Pańta, Adam Lewandowski) rozgrywają Zielińskich/Skaldów z dużym smakiem, humorem i improwizacyjna fantazją.

 

Dionizy Piątkowski