Skład zespołu
Kacper Smoliński – harmonijka
Attila Muehl – gitara
Adam Zagórski – perkusja
Alan Wykpisz – kontrabas
Tomek Sołtys – fender rhodes
Kacper Smoliński – harmonijka
Attila Muehl – gitara
Adam Zagórski – perkusja
Alan Wykpisz – kontrabas
Tomek Sołtys – fender rhodes
Siłę Ery Jazzu ujawniają spotkania szacunku do historii jazzu z ambicjami współczesności – aby nadać jej rangę historyczną. Brawurowym tego przykładem jest dostrzeganie młodej krwi i przetaczanie jej pomysłów na scenę, gdzie jej talent może być doceniony i promowany. Służy temu Nagroda Era Jazzu, której tegorocznym laureatem został Kacper Smoliński, poznański muzyk i kompozytor. Co ciekawe, jedyny Polak i jeden z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną. Smoliński dał popis miłości do harmonijki. Stwarzał wrażenie, że ma ją opanowaną do perfekcji. Przejmująco grał solówki oraz partie zespołowe. Ekspozycja dźwięków była jasna i klarowna. Kompozycję przeżyć publiczności frazował doskonały zespół. Zdarzeniem bezprecedensowym było zagranie przez Tingvall Trio dwóch utworów z Kacprem Smolińskim. Młody, poznański jazzman dobrze sobie poradził z okiełznaniem harmonijki. Martin Tingvall dawał mu możliwość zaistnienia, co Smoliński wykorzystał w solówkach i pełnym pasji frazowaniu nut.
Tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu jest poznański muzyk i kompozytor Kacper Smoliński. Jest jedynym Polakiem oraz jednym z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną. Jest wszechstronnie wykształconym artystą oraz studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu (w zakresie harmonijki jazzowej oraz kompozycji i aranżacji oraz reżyserii dźwięku UAM. Madziara. W Instytucie Jazzu w Berlinie kształci się pod okiem wybitnych muzyków, takich jak Peter Weniger, Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen, Geoffroy de Masure, Gerard Presencer, Hendrik Meurkens.
Młody wirtuoz z Poznania ma w swoim dorobku doskonałe koncerty realizowane głównie w ramach specjalnych projektów Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. To wraz z orkiestrą pilotowaną przez Piotra Scholza (laureata nagrody Era Jazzu w 2017 roku) zrealizował doskonały album „Suite The Road”, wziął udział w koncercie wybitnego francuskiego skrzypka, Jean Luc Ponty’ego. Doskonale przyjmowane są także jego projekty i kompozycje realizowane wraz z zespołem Weezdob Collective (w tym koncertowy album „Live at Radio Katowice”) oraz ekskluzywny projekt „Mów spokojniej” Włodka Pawlika i Adama Zagajewskiego. Kacper Smoliński jest uczestnikiem wielu festiwali oraz laureatem wielu przeglądów i konkursów m.in.: International Tarnów Jazz Contest, Harmonica Bridge Festival, World Harmonica Championship w Trossingen, RCK Pro Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Czech Jazz Contest, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Jazz Fruit, Blue Note Jazz Competition. Jest także stałym rezydentem Workshop Jazz Institut Berlin.
Kacper Smoliński jest ewenementem w dzisiejszym jazzie. To znamienne, że najważniejszymi muzykami jazzu, którzy zdecydowali się na kreacje oraz ekspozycję swojej sztuki poprzez grę na harmonijce wirtuozami okazali się muzycy europejscy, a nie – jakby się wydawać mogło – rasowi jazzmani amerykańscy. Brzmi to paradoksalnie, ale geniuszem tego instrumentu był belgijski jazzman Toots Thielemans, teraz faworytem jest szwajcarski instrumentalista Grégoire Maret. Jestem pewien, że do tego znamienitego, wąskiego grona wirtuozów tego wspaniałego instrumentu dołącza Kacper Smoliński.