KACPER SMOLIŃSKI – Era Jazzu Prize 2018

12.04.2018, godz. 20.00 – CK Zamek – Poznań

//KACPER SMOLIŃSKI – Era Jazzu Prize 2018

Skład zespołu

Kacper Smoliński – harmonijka
Attila Muehl – gitara
Adam Zagórski – perkusja
Alan Wykpisz – kontrabas
Tomek Sołtys – fender rhodes

Bilety

140 zł / 120 zł

Miejsca sprzedaży

www.ticketmaster.pl
www.bilety24.pl

CIM, CK Zamek  oraz  EMPiK

 

Koncert Kacper Smoliński Quintet jest częścią koncertu galowego Tingvall Trio


Posłuchaj

Zobacz


KACPER SMOLIŃSKI – Era Jazzu Prize 2018

Tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu jest poznański muzyk i kompozytor Kacper Smoliński. Jest jedynym Polakiem oraz jednym z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną. Jest wszechstronnie wykształconym artystą oraz studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu (w zakresie harmonijki jazzowej oraz kompozycji i aranżacji oraz reżyserii dźwięku UAM. Madziara. W Instytucie Jazzu w Berlinie kształci się pod okiem wybitnych muzyków, takich jak Peter Weniger, Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen, Geoffroy de Masure, Gerard Presencer, Hendrik Meurkens.

Młody wirtuoz z Poznania ma w swoim dorobku doskonałe koncerty realizowane głównie w ramach specjalnych projektów Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. To wraz z orkiestrą pilotowaną przez Piotra Scholza (laureata nagrody Era Jazzu w 2017 roku) zrealizował doskonały album “Suite The Road”, wziął udział w koncercie wybitnego francuskiego skrzypka i legendy jazzu, Jean Luc Ponty’ego. Doskonale przyjmowane są także jego projekty i kompozycje realizowane wraz z zespołem Weezdob Collective (w tym koncertowy album “Live at Radio Katowice”) oraz ekskluzywny projekt “Mów spokojniej” Włodka Pawlika i Adama Zagajewskiego.  Kacper Smoliński jest uczestnikiem wielu festiwali oraz laureatem wielu przeglądów i konkursów m.in.: International Tarnów Jazz Contest, Harmonica Bridge Festival, World Harmonica Championship w Trossingen, RCK Pro Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Czech Jazz Contest, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Jazz Fruit, Blue Note Jazz Competition. Jest także stałym rezydentem  Workshop Jazz Institut Berlin.

Kacper Smoliński jest ewenementem w dzisiejszym jazzie. To znamienne, że najważniejszymi muzykami jazzu, którzy zdecydowali się na kreacje oraz ekspozycję swojej sztuki poprzez grę na harmonijce wirtuozami okazali się muzycy europejscy, a nie – jakby się wydawać mogło – rasowi jazzmani amerykańscy. Brzmi to paradoksalnie, ale geniuszem tego instrumentu był belgijski jazzman Toots Thielemans, teraz faworytem jest szwajcarski instrumentalista Grégoire Maret. Jestem pewien, że do tego znamienitego, wąskiego grona wirtuozów tego wspaniałego instrumentu dołącza Kacper Smoliński.

Dionizy Piątkowski
2018-02-07T12:41:23+00:00