TINGVALL Trio – Nordic Sounds, Jazzy Night

12.04.2018, godz. 20.00 – CK Zamek – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/TINGVALL Trio – Nordic Sounds, Jazzy Night

Skład zespołu

Martin Tingvall – fortepian
Omar Rodriguez Calvo – kontrabas
Jürgen Spiegel – perkusja

Tingvall Trio – w inspiracji „Nordic Sounds, Jazzy Night” – kulturę swojej muzyki czerpią ze „Scandinavian jazz-piano style” zyskująć dzięki inny wymiar – taki, który warto poznać, bo odkrywa nowe spojrzenie na emocje jazzu. Interpretacja sztuki jest u nich nie tylko oryginalna, ale również uniwersalna. Wszystko dzięki zgraniu fraz rodzonych pod palcami Martina Tingvalla, z odcieniami nastrojów kontrabasu Omara Rodrigueza Calvo oraz głosu perkusji Jürgena Spiegel’a. I choć nazwa trio firmowana jest nazwiskiem pianisty, każdy z tych muzyków zasługiwałby na miano lidera. Ich muzyka ma w sobie coś ze szwedzkiego morza i jeziora. Jest bezkresna i pełna przestrzeni. Można się w niej zanurzyć, można przeglądnąć się w jej lustrze. Jeśli jest chłodna, daje orzeźwienie. A gdy staje się żarliwa, zaprasza na plażę w środku lata. Jej krajobraz jest syntezą kropel jazzu, folku, muzyki klubowej i klasycznej.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu


TINGVALL Trio – Nordic Sounds, Jazzy Night

Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio, formacja która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz znakomitych, fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”. To już nie tylko solowe sukcesy Esbjörna Svenssona, Ethana Iversona, Bugge Wesseltofta, Vijay Iyera, Leszka Możdzera, Iiro Rantali oraz Ketila Bjørnstada, ale klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu pianisty Martina Tingvalla i jego znakimitego trio (kontrabasista Omar Rodriguez Calvo oraz perkusista Jürgen Spiegel). Krytycy rekomendują Tingvall Trio jako „nowatorską odpowiedzią na Esbjoerna Svenssona. Jednak do legendarnego E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw”. Autorem kompozycji jest pianista Martin Tingvall, który tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej „skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Tingvall Trio zalicza się dzisiaj do niewielu zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywał pierwsze miejsce na German Jazz Charts oraz został laureatem m.in. prestiżowych Echo Jazz 2010 / Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012 / Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012 / Best Live Act Of The Year, HANS Award 2011.

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal „filmowej” strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: „skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę J Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku,”Skagerrak”, pozwolił zaistnieć na lokalnym rynku, by wraz z kolejną płytą („Norr”) stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy „Vattensaga” oraz „Vägen” wzmacniające pozycję Trio, jako jednego z najważniejszych zespołów jazzowych w Europie. Koncerty Tingvall Trio są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że muzyka Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiła się do elity europejskich zespołów jazzowych. Pierwsze sukcesy przyszły bardzo prędko. Zwrócili na siebie uwagę skandynawskiej publiczności występując na Stockholm Jazz Festival, ale prawdziwą furorę zrobili występem na Hamburg Jazz Festival. Zespół przebił się na wymagający rynek japoński i północnoamerykański. Grupa, która nie boi się grać jazz, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Tingvall Trio brzmi, jakby miało wpisaną w geny symbiozę free jazzu, rock’n’rolla i folku. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami. Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką i jednocześnie rozdział opowieści. „Jestem ze Szwecji – mówi Martin Tingvall i odpowiadam za kompozycje – przynoszę więc „szwedzkie” utwory, w pewien sposób nawiązujące do szwedzkiej muzyki ludowej, bardzo „hymnowej”, melodyjnej, romantycznej, podobnej do muzyki filmowej, gdzieś na pograniczu muzyki klasycznej. Kiedy połączysz to z kubańską czy niemiecką muzyką – a do tego jeszcze Jurgen gra masę muzyki afrykańskiej, a Omar nie jest stereotypowym Kubańczykiem – to świetnym kontrabasista klasyczny, grający dużo muzyki współczesnej. Każdy z nich jest wariatem. Sama ta mieszanka jest ciekawa i niezwykła już na starcie”.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Skagerrak (2006); Norr (2008), Vattensaga (2009), Vägen (2011), Martin Tingvall – En Ny Dag (2012), In Concert (2013), Beat (2014), Martin Tingvall – Distance (2015), Cirklar (2017)

2018-04-24T06:49:38+02:00
Przejdź do góry