Jest awers i jest rewers, czyli dwa  muzyczne światy i dwa wcielenia obudowane muzyką formacji skupionych głównie wokół grup Smutne Piosenki i Babu Król oraz charyzmatycznych wokalistów: Izy Polit oraz Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Smutne Piosenki to zespół założony przez absolwentów i studentów poznańskiej Akademii Muzycznej. Grupa powstała z inicjatywy basistki Pauliny Frąckowiak, która komponuje muzykę i pisze teksty, a w ich aranżację i interpretację wkład mają Iza Polit – wokalistka o pięknej, ciepłej i jazzowej barwie głosu. Smutne Piosenki to także formacja, która zdecydowanie odróżnia się od typowych pomysłów na estradowy sukces. Nagrania, piosenki i kompozycje utrzymane są w ciekawej, melancholijnej, poetyckiej stylistyce, ale jest w tej muzyce sporo dobrego, subtelnego jazzu. Jest także grupa Babu Król – wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia ( m. in. z projektów Pogodno i Bajzel). Piotr Bajzel Piasecki Ten to człowiek orkiestra, autor tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego. Piotr Budyń Szymkiewicz to ciekawy, manieryczny wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno.

A teraz druga strona medalu : młodzi muzycy, od  lat funkcjonujący na polskiej scenie alternatywnej, Jacek  Szymkiewicz (wokalista,gitarzysta i pianista) i Piotr  Piasecki ( basista i pianista) oraz kwartet Smutne Piosenki i grupa Babu Król utworzyli nietuzinkowy projekt, w którym – z niewielkim przymrużeniem i humorem- zaprezentowali  autorskie  wersje  dancingowych szlagierów sprzed kilku dekad.Nowa Fala Polskiego Dansingu” to także nietuzinkowe show koncertowe, w którym skryto polskie fascynacje przebojem utrzymanym w określonym stylu, nastroju i – w pewnym sensie – także kulturowym obyczaju. Album ( a także prezentacja estradowa) to także nostalgia do czasów  restauracyjnych, sanatoryjnych i wycieczkowych dansingów, epoki kojarzonej z siermiężnością PRL-u i tzw.komuną. Nagrania wprowadzają zatem sporo  radości, tańca, melancholii, wszyscy znają teksty szlagierów, a muzyka sprawia, że kroków uczyć się nie trzeba – pokolenia łączą się w tańcu i niezapomnianych melodiach.  „Take on Me” zespołu A-ha w wersji elektro, „Pod Papugami” Niemena w wersji dubstepowej lub „Daj mi te noc” w aranżacji jazzowej to tylko początek wyborowej zabawy.

Nowa Fala Polskiego Dansingu” to dwie różne w pomyśle płyty: pierwsza to autorskie kompozycje Jacka Szymkiewicza (Budynia z  grupy Pogodno i Babu Króla) oraz Pauliny Frąckowiak (Smutne Piosenki). Powstanie takiego repertuaru wynikało z połączenia pomysłów Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno – Budynia. Współpraca polegała na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek podczas warsztatów w ramach projektu “OFF Opera”. I to właśnie te opowieści składają się na nowe piosenki. Równocześnie udało się oddać nastrój tamtych czasów. Czasem z lekką ironią, uśmiechem, ale też istotą dotarcia do twórczości, która była rzeczywistą rozrywką na dansingowych wieczorkach tanecznych. Nie zabrakło więc tanga (“Zaczęło się od tanga”), twista (“Ja chcę mój taniec”) i bardziej spokojnej odsłony retro-stylu ze śpiewem  Izy Polit (“Na sen”).  Do tego nostalgiczny, dansingowy saksofon tenorowy (“Pieścił mnie włosy”), sugestywnie rzewna trąbka (“Płaszcz reglanowy”). Druga płyta to nietypowe adaptacje hitów opracowane  przez Babu Króla: od elektronicznej wersji  „Take on Me” zespołu A-ha po „Pod Papugami”  Czesława Niemena w wersji dubstepowej  oraz  „Daj mi tę noc” w jazzowej aranżacji. To covery, które wyselekcjonował zespół Babu Król. Nie zabrakło w nich humoru, ale od strony muzycznej każdy element został potraktowany profesjonalnie. Jest zatem “Take On Me” zespołu A-ha, “Daj mi tę noc” przebój grupy Bolter,  disco-polowe (lekko jazzujące wykonanie) “Jesteś szalona”,  ale także przebój Czesława Niemena w “Pod Papugami”  a nawet zaskakujące połączenie “Naszego Disneylandu” grupy Papa Dance z “Dancing With Tears In My Eyes” zespołu Ultravox. Fajna zabawa… więc Let’s Dance !!!

Dionizy Piątkowski