To był multikulturalny pomysł, by zaproponować gambijskiemu perkusiście i wokaliście Musa Mboob realizacje koncertów, w których uczestniczyli by zarówno lokalni muzycy Gambii, jak i muzycy z Wielkiej Brytanii. Afrykański artysta Musa Mboob stworzył zatem warsztatowy XamXam band i zrealizował szereg koncertów, których studyjnym efektem jest album „The Gambia Sessions”.

Musa Mboob jest muzykiem ( perkusistą, śpiewakiem), kompozytorem i tancerzem, który urodził się w Serrekunda w afrykańskiej Gambii. Od lat mieszka w południowej Anglii i tutaj rozwjał swoje liczne, artystyczne talenty. Po ukończeniu Secondary Technical School w Sukuta podjął naukę muzyki u mistrza perkusji (  a jednocześnie jego ojca) Doudou Mboob. Z czasem zajął się pracą w Rhythm Communication i dostąpił zaszczytu współpracy z takimi muzykami jak Billy Bragg, Ifang Bondi, Roger Watson, Boka Halat czy formacją Africa Express. Po otrzymaniu stypendium „HahHam Exchange & Knowledge” w South East Arts Council pozyskał możliwość pracy z wieloma artystami, którzy stali się zaczątkiem warsztatowego projektu XamXam.

Muzycy z obu krajów tworzą inspirowaną najróżniejszymi skojarzeniami, energiczną, plemienną muzykę soul z Afryki Zachodniej. Musa Mboob i XamXam zapewniają idealne połączenia tradycyjnej muzyki zachodnioafrykańskiej z nowoczesnym rockowym, europejskim akcentem. Musa Mboob uczynił z koncertów i sesji szczególną, muzyczną celebrację i nadał swoim kompozycjom przebojowych brzmień. Połączył w nich zarówno tradycję muzyki z Afryki Zachodniej, jak i rytm komunikacji między muzykami. Dodając kolekcją nowych piosenek  oraz ekscytujący nastrój roztańczonej Gambii. Jak określił koncerty prestiżowy portal Ebony On Line, Musa Mboob i XamXam stworzli „ urzekające dźwięki Afryki Zachodniej w najbardziej innowacyjnym arcydziele kreatywności artystycznej…” .

Dionizy Piątkowski