Okres świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego czas szczególny. Odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te  wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają  od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją, która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne „ świąteczne brzmienie ”.

Takim okolicznościowym, świątecznym zestawem jest  album „Christmas” amerykańskiego kwintetu wokalnego Pentatonix,  jednego z najpopularniejszych zespołów a cappella. Formację tworzy pięcioro wokalistów, laureatów amerykańskiej edycji programu Sing-Off : Kirstie Maldonado oraz Scott Hoying, Mitch Grassi, Avi Kaplan i Kevin Olusoli. Grupa ma na koncie trzy nagrody Grammy, a ich albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną. Poza oryginalnymi utworami Pentatonix słyną z aranżacji popowych przebojów i popularnych piosenek świątecznych. Amerykanie sprzedali w ponad 10 milionów płyt na całym świecie i grali wyprzedane koncerty dla setek tysięcy fanów. Ich kanał na YouTube subskrybuje ponad 17 milionów osób, a ich filmy zostały obejrzane już ponad cztery miliardy razy.

To co w naszej kulturze i chrześcijańskim obyczaju było przez lata specyficznym „ sacrum ”, teraz stało się wszechświatowym „ profanum ” i  modnym trendem. Co więcej, popularne „ carrols ” to dzisiaj już nie tylko smętnie odśpiewywane  tradycyjne kolędy, ale także cały katalog najpiękniejszych kompozycji w stylistyce  „ season greetings ”.  Okres świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego czas szczególny. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te  wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają  od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją , która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne „ świąteczne brzmienie ”. W takim nastroju pozostawia nas niemiecka wokalistka Martina Gebhardt autorskim albumem „Coming Home For Winter”  z subtelnymi interpretacjami słynnym kolęd i pastorałek. Wokalistka wraz z doskonałym zespołem ( trębacz Christoph Titz, saksofoniści Mike Segal i David Beecroft, pianista Tobias Tinker oraz perkusiści Tilman Person i Andrea Marcelli) tworzą nastrój odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy.

Już po raz drugi po świąteczny repertuar sięgnął Rick Wakeman – brytyjski weteram progresywnego rocka i  muzyk kultowych formacji  The Strawbs i Yes. Pianista i kompozytor odnajdujący się  w rocku, muzyce filmowej i art rocku nie stroni od czerpania z dorobków innych wielkich twórców. Utwory prezentowane Na płycie” Christmas Portraits” są osobistym wyborem artysty, związanymi z tym szczególnym okresem w roku. Teraz brawurowo i z wirtuozerią zagrane na legendarnym fortepianie  Granary Steinway Model D Grand Piano.

Zestaw artystów rocka i muzyki popularnej obfituje w nagrania „season” i takie płyty w swoich  dyskografiach mają chyba wszystkie gwiazdy. Nie oparł się tej  modzie także popularny John Legend realizując zestaw „A Legendary Christmas”. Teraz ukazuje się album „de luxe” , która zawiera 18  świątecznych przebojów,  tym cztery zupełnie nowe piosenki ( m.in. Baby It’s Cold wykonany z Kelly Clarkson). „ A Legendary Christmas” wyprodukował Raphael Saadiq  a perełkami na płycie są m.in. „What Christmas Means to Me”  gdzie na harmonijce ustnej gra Stevie Wonder oraz  w „Have Yourself a Merry Little Christmas” z jazzową basistką-wokalistką Esperanzą Spalding. Folkowe trio Puss n Boots  to trzy utalentowane wokalistki : Sasha Dobson, Catherine Popper oraz … Norah Jones. Sporym wydarzeniem jest edycja krótkiej płytki z kilkoma autorskimi piosenkami „bożonarodzeniowymi” („Christmas All Over Again”, „The Great Romancer”, „Christmas Butt”, „It’s Not Christmas ‘Til You Come Home” oraz tradycyjną kolędą „ Silent Night”). Także w świątecznym nastroju swój kolejny album “Moonlight, Mistletoe & You” nagrywa bluesman  Keb’ Mo’  prezentując ujmujące wersje popularnych kolęd oraz pastorałek ( od “Please Come Home For Christmas”, “Moonlight, Mistletoe & You” i  „ Santa Claus, Santa Claus” po ” Santa Claus Blues”,” When The Children Sing” oraz tradycyjne Merry, Merry Christmas”).

Dionizy Piątkowski