Lynne Arriale Trio

13.11.1998 Poznań – Klub Blue Note

Strona główna/Era Jazzu/Lynne Arriale Trio

Skład zespołu

Lynne Arriale – fortepian
Martin Lillich – kontrabas
Steve Davis – perkusja

Okazało się, że mamy do czynienia z młodą ale nieprzeciętną osobowością o bujnej wyobraźni. Dwa słowa cisną się na usta: ona po prostu bawiła się dźwiękiem. Ale było to zabawa przemyślana , wysmakowana i pełna finezji.
GAZETA POZNAŃSKA, Marek Zaradniak

Galeria z koncertu


Lynne Arriale Trio

W ciągu ostatnich kilku lat przedstawiałem na poznańskich estradach najwybitniejszych twórców jazzu: od Dave’a Brubecka i Stephane”a Grappelli’ego po Wayne’a Shortera i Al Di Meolę. Ale równie entuzjastycznie przyjmowani byli artyści,których przyjemność miałem przedstawiać w Polsce (i to właśnie w Poznaniu) po raz pierwszy. Wtedy musiałem rekomendować te “wschodzące gwiazdy”; dziś są to uznani twórcy, których część wielkich karier działa się na naszych estradach. Leszek Możdzer & David Friesen, Lester Bowie & Miłość, Richard Galliano, Maria Joao, Patricia Barber, Countrey Pine, Black Voices, Vinx… Także i tym razem rekomenduję artystkę, która jest u progu wielkiej, światowej kariery:  to amerykańska pianistka Lynne Arriale

W 1996 roku krytycy prestiżowego “Jazz Times Magazine” przyznali laur Albumu Roku dla “With Words Unspoken”, płyty nagranej przez młodą pianistkę Lynne Arriale. Co ciekawe, album ten zdystansował nagrania gigantów jazzowej pianistyki.Nieczęsto zdarza się, by jazzowego debiutanta, już na poczatku kariery, komplementowały prestiżowe magazyny muzyczne i jazzowe autorytety. Doskonałe recenzje bezkompromisowych krytyków “Down Beat”, “New York Times”, “The Los Angeles Times”,”CD Review” plasowały kunszt Lynne Arriale w kręgu wirtuozerii najwybitniejszych pianistów jazzu.

Co znamienne, Lynne Arriale jest absolwentką Wisconsin Conservatory Of Music, a jazzowe ostrogi zdobywała prywatnie studiując jazz oraz koncertujac z najlepszymi muzykami Nowewgo Jorku. W 1993 roku wzięła udział – już jako pianistka jazzowa – w International Great American Jazz Piano Competition,dystansując wspaniałą techniką i doskonałą ekspresją jazzu pretendentów do głównej nagrody.Tym samym Lynne Arriale stała się, obok Harry’ego Connicka, Marcusa Robertsa, czy Kenny’ego Drew Juniora, laureatem tego ważnego konkursu pianistycznego.Niebawem,jako jedyna pianistka jazzowa, została zaproszona do udziału w koncertach warsztatowej grupy “100 Golden Fingers” prezentującej najwybitniejszych pianistów współczesnego jazzu. Lynne Arriale ,niedawna debiutantka,entuzjastycznie komplementowana była tak samo jak Hank Jones, Tommy Flanagan, Kenny Barron, Harold Mabern, Junior Mance, Monty Alexander, Roger Kellaway, Ray Bryant i Cedar Walton – giganci jazzowej pianistyki. Wraz z cyklem koncertów i projektem “Piano Jazz” rozpoczęła współpracę z legendarną Marian McPartland oraz z Mary Lou Williams.

Najlepiej pianistka czuje się jednak w standardowym trio.Zrealizowane albumy “When You Listen”, “With Words Unspoken” oraz ” The Eyes Have It” zostały doskonele przyjęte przez publiczność i krytyków.Równie entuzjastycznie przyjęto płytę ” A Long Road Home” nagraną z Johnem Patituccim i Stevem Davisem. To właśnie recenzując ostatnie nagrania Lynne Arriale Trio krytyk “The Los Angeles Times” napisał,że pianistka ” …ma ogromny talent i niesamowity dar subtelnej improwizacji “. Z taką rekomendacją Lynne Arriale może koncertować na najważniejszych estradach jazzu.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

With Words Unspoken (1993)
The Eyes Have It (1994)
When You Listen (1995)
A Long Road Home (1997)
Melody (1999)
Live At The Montreux Jazz Festival (2000)
Inspiration (2002)
Arise (2003)
Come Together (2004)

2016-09-06T15:37:52+02:00
Go to Top