Urodzinowy prezent sprawiła sobie ( Happy 80th Birthday ) i fanom amerykańska pianistka i kompozytorka Carla Bley. Album „ Andando El Tiempo ” wypełniony nową, niezwykle emocjonalną muzyką, napisaną przez Carlę na jej ulubiony ostatnio, mały skład. Poprzedni projekt zrealizowany i wydany jako „ Trios ” został przyjęty przez publiczność z wielka atencją a przez  krytyków z ogromnym entuzjazmem. Teraz Carla Bley ponownie pokazuje, że jest jedną z najważniejszych osobowości dzisiejszego, nowoczesnego jazzu a jej pomysł na współczesny jazz jest li tylko rozbudowaniem koncepcji jakie realizuje od kilku dekad.

Carla Bley postrzegana jest przede wszystkim jako wspaniała kompozytorka oraz pianistka. W zespołach  Carli Bley pojawiali się m.in. Jimmy Giufree,  Pharoah Sanders, Art Farmer, Gary Burton, Charlie Haden, Bill Dixon, Steve Lacy, Steve Swallow, Jack Bruce, Mike Mantler. To właśnie z Mantlerem stworzyła legendarny warsztatowy zespół i artystyczny projekt – Jazz Composers Orchestra. Spore uznanie przyniosły jej kompozycje pomyślane jako rodzaj teatru muzycznego ( „ Dark Opera Without Words” ) oraz rozległa suita ” Escalator Over  The Hill” . Wraz z Garym Burtonem i Stevem Swallowem założyła –  cieszący się ogromnym powodzeniem  – Sekstet wykonujący pełną uroku  i łatwą w odbiorze muzykę, z który koncertowała po niemal całym świecie. Jej nagrania zrealizowane dla ECM Records są jedyni z najważniejszych  dokumentów  jazzu ostatnich dekad.

Album „ Andando el Tiempo” pokazuje jak oryginalną i pomysłową kompozytorką jazzową jest Carla. Perfekcyjnie rozpracowana muzyka wciąga słuchacza w specyficzne, jazzowe misterium, które prowadzą ze sobą Carla Bley oraz basista Steve Swallow i saksofonista sopranowy Andy Sheppard. Majestatyczny “Naked Bridges/Diving Brides” czerpie z tradycji Mendelssohna i poezji Paula Hainesa,               a przejmująca, trzyczęściowa kompozycja tytułowa jest znakomitą suitą z matematyczno-logicznym odniesieniem do jazzowej kompozycji     oraz perfekcji instrumentalistów.

Basista Steve Swallow jest muzycznym partnerem Carli Bley od lat sześćdziesiątych. Zrealizował z  jej zespołami ważne nagrania nowoczesnego jazzu ostatnich dekad. Pod koniec lat 80-tych basista nagrał serię duetów z  Carlą Bley i nawiązał współpracę z brytyjskim saksofonistą Andym Sheppardem. Jest jednym z wybitnych basistów nowoczesnego (awangardowego) jazzu, konsekwentnie poruszającym  się w obranej stylistyce, chętnie zapraszanym do współpracy z najwybitniejszymi jazzmanami ( Paula Motiana, Kipa Hanrahana , Pata Metheny’ego…). Saksofonista Andy Sheppard jest weteranem nowoczesnego jazzu; koncertował i nagrywał z trio Paula Bleya, z zespołami Jimmy’ego Giuffre, Arta Farmera, George’a Russella, Stana Getza, Gary Burtona, Mike’a Gibbsa, Gila Evansa. Na początku lat 90-tych podjął  współpracę z Carlą Bley i Stevem Swallowem tworząc jedną z najważniejszych grup współczesnego jazzu.

Carla Bley doskonale czuje się w towarzystwie Shepparda i Swallowa. Muzycy doskonale interpretują kompozycje artystki, równie dobrze wkomponowując się w jej unikalny styl gry na fortepianie. To wszystko przekłada się na niezwykle udaną i owocną współpracę, trwającą już ponad dwadzieścia lat.  Każdy album nagrany przez te lata jest także doskonałym przykładem, jak wzajemna relacja doskonale wpływa na jakoś realizowanych projektów. Każde nowe nagrania Carli Bley oczekiwane są z dużym zainteresowaniem a jej albumy realizowane dla słynnej ECM Records są niezwykłą ozdoba tej oficyny.

Dionizy Piątkowski