Maria Serrano & Flamenco

18.10.2004 Warszawa – Sala Kongresowa

Skład zespołu

Dancers:
Maria Serrano
Antonio Granjero
David Perez Almagro
Luciano de Natale
Christina Gallego
Sonja Salas Jimenez
Raquel Garcia Rodriguez
Elisabeth Jara Leon
Antonio Serrano
José Rodriguez Guisado

Musicians:
Andres Martinez – guitar
E.J. Baldomero Rodriguez-guitar
Juan Cantarote – cante
Inmaculada Rivero – cante
Coral de los Reyes – cante
Sergio Monroy – piano
Alejandro Benítez – bass

MARIA SERRANO Jedna z wybitniejszych artystek flamenco przedstawiła wczoraj w Warszawie ze swym 17-osobowym zespołem widowisko „Carmen Pasion Flamenca”. Był to jej jedyny występ w Polsce.
Pierwszy raz Era Jazzu proponuje spotkanie z flamenco, zapraszając wykonawców z najwyższej półki – zespół wybitnej tancerki Marii Serrano. Co jednak łączy jazz z hiszpańskim flamenco? Odpowiedź wydaje się, wbrew pozorom, prosta: w obu tych dziedzinach sztuki … potrzebują artystów o ogromnej indywidualności. – Flamenco to stan ducha, w jakim jesteś, jaki czujesz, z jakim się obnosisz – mówi Maria Serrano.
RZECZPOSPOLITA, Jacek Marczyński

Galeria z koncertu


Maria Serrano & Flamenco

Niezwykła popularność ludowej muzyki i kultury Andaluzji spowodowała specyficzną modę na ” flamenco „, która nieoczekiwanie stała się bardzo ważną gałęzią światowej muzyki rozrywkowej. Szukając wzajemnych inspiracji jazz trafiał zawsze na podatny, kreatywny grunt; I działo się tak nie tylko gdy płynęła fraza gospel i bluesa, ale także wtedy, gdy dwie kulturowe stylistyki wzajemnie się zazębiały. Tak jest właśnie w przypadku „etnicznego” flamenco i jazzu. Z jednej więc strony wielcy twórcy gatunku: Sobicas i Carlos Montoya, Diego Cortes, Pedro Iturralde, grupa Jaleo, tancerze Carmen Amaya, Rosario, z drugiej jazzujący Paco De Lucia, Vincente Amigo oraz zafascynowani flamenco jazzmani – Miles Davis, Gil Evans, Al Di Meoila, John McLaughlin, Jorge Padro…

W ciągu ostatnich lat ERA JAZZU przedstawiała projekty muzyczne, które – wydawać by się mogło – odległe były od ortodoksji nowoczesnego jazzu – wyjaśnia genezę najbliższego koncertu Dionizy Piątkowski – Saksofonista Jan Garbarek improwizował wraz z kwartetem wokalnym The Hilliard, Dino Saluzzi improwizował kompozycjami Astora Piazzoli, klezmerski jazz kreował David Krakauer, Al Di Meola grał Vivaldiego wraz z orkiestrą Agnieszki Duczmal, jazzmani kreowali jazzowe brzmienie kompozycji K.Pendereckiego, Herbie Hancock grał standardy Gershwina z orkiestrą symfoniczną. Po raz pierwszy ERA JAZZU prezentuje pełne widowisko z udziałem najwybitniejszego zespołu Compania Maria Serrano. Jedyny, niepowtarzalny koncert przygotowywany jest z niezwykłym rozmachem: udziałem najwybitniejszej tancerki flamenco Marii Serrano, jej kilkunastoosobowego baletu oraz zespołu muzycznego. To bodaj pierwsza, z takim rozmachem przygotowywana prezentacja flamenco w Polsce”

Program koncertu oparty jest w zasadniczej swej części o historyjkę zaczerpniętą ze słynnej opery George’a Bizeta ” Carmen”. Kompozycje Bizeta są jednak tylko szkieletem rozśpiewanego i roztańczonego widowiska, w którym flamenco i jazz stapiają się w jedną teatralna strukturę. Premierowa prezentacja ” Carmen -Pasion Flamenca” w berlińskiej Operze określona została przez krytyków mianem najważniejszego wydarzenia artystycznego sezonu w 1998. W kolejnym roku Maria Serrano i jej Compania byli gwiazdami najbardziej znaczącego Bienal de Arte Flamenco w Sewilli. Maria del Mar Serrano Rebollo pochodzi z Sewilli, jej naturalnym środowiskiem był rytm i kultura flamenco. Jako dziecko uczęszczała do szkół flamenco pobierając naukę u mistrzów gatunku: Jose Galvana, Juana Manuelo, Farrucco czy słynnej Los Gitanillos de Bronce. Zdolna młoda tancerka wnet została zaangażowana do najważniejszych zespołów flamenco i stała się gwiazdą w grupach Meme Menjibara, Javiera Barona, Carmen y Carmelilla Montoya. Kiedy w 1993 roku słynny producent Andre Heller poszukiwał odtwórczyni do głównej roli w musicalu „Magneten” wybór padł na piękną i utalentowaną Marię Serrano.

Przedstawienia w całej Europie zjednały artystce miliony entuzjastów, a krytycy nazwali impulsywna Hiszpankę ” voodoo Queen of flamenco ” . Mimo, że Maria Serrano jest wybitną solistką zapraszaną gościnne do najbardziej prestiżowych prezentacji flamenco , niezwykle ważną jest dla niej praca w autorskim zespole Compania Maria Serrano. Ten blisko 20-osobowy zespół jest dzisiaj jedną z najważniejszych grup flamenco na świecie, ze wspaniałymi programami ” Ritmo Flamenco Cubano” , ” Flamenco Jazz ” czy najważniejszej produkcji ” Carmen Pasion Flamenca „. Po prezentacjach na najważniejszych scenach Europy oraz Azji zespół Compania Maria Serrano przedstawi się na jedynym koncercie w Polsce.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Compania Flamanca Alhama & Maria Serrano
Ritmo Flamenco – Cubano
Carmen
Flamen Tango – Flamenco Meet Tango
Flamenco Meet Gypsy Balkan Music

2015-08-17T16:32:25+02:00