Ta wybitna pianistka, dynamiczna wokalistka i znakomita artystka śpiewa stylem staccato łącząc go z walorami bebopu i latynoskiej muzyki tanecznej, a całość przedstawia wyjątkowo spontanicznie. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami jazzu: od wokalistki Sarah Vaughan po gitarzystę Charlie’go Byrda. Uwielbiana przez fanów na całym świecie, nagradzana prestiżowymi laurami   jest Tania Maria  artystką niepowtarzalną i wielką estradową osobowością.

Tania Maria ( prawdziwe nazwisko Correa Reis Maria ) urodziła się (1948) w brazylijskim  w So Luis .Tam właśnie w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie i choć rodzina była biedna, zapobiegliwa matka przygotowywała swe cztery córki , by w przyszłości miały konkretny zawód. Dla Tani wymarzyła karierę w stomatologii, psychologii, inżynierii lądowej  lub reklamie. Jednak desperacja ojca, utalentowanego gitarzysty i wokalisty amatora, doprowadziła, że Tania najmocniej interesowała się muzyką. Początkowe zachwyt muzyką latynoską przerodził się w fascynację jazzem. W konsekwencji Tania jako trzynastolatka zaczęła występować z własnym, jazzującym zespołem. Otoczona zewsząd przez muzykę młoda artystka chłonęła: sambę, pop, jazz, blues i brazylijskie chorinho i bossa-novę. Choć naukę rozpoczynała od klasycznych lekcji gry na pianinie, szybko jednak zainspirowały ją dokonania nagrania jazzowe. Idolami stali się  Nat „King” Cole’ i Oscar Peterson. Może właśnie dlatego jej indywidualny styl kształtowany był dzięki wpływom najlepszych:  pianistów Oscara Petersona i Billa Evansa, wokalistki Sarah Vaughan, brazylijskich innowatorów jazzu Antonia Carlosa Jobima czy Miltona Nascimento. Poza wirtuozerską pianistyką Tania Maria coraz częściej sięgała po znane standardy jazzu i odpowiednio je aranżując łączyła rytmy brazylijskie z karaibską salsą i ekspresyjnymi aranżacjami właściwymi muzyce jazzowej.

Debiutancki album „Apresentamos Tania Maria” ukazał się w Brazylii w 1969 roku, ale dopiero autorski „Olha Quem Chenga”  ( z 1971 roku) lansował nową, lokalną gwiazdę. Międzynarodowy rozgłos zdobyła Tania Maria dopiero po przeprowadzce do Francji : w 1974 roku przeniosła się do Paryża, a zapał i energia szybko zapewniły jej trzymiesięczny kontrakt w jednym prestiżowych klubów. W Paryżu została przez następne siedem lat a albumy, jakie nagrała, niezmiennie podkreślały jej brazylijskie korzenie. Lansowały w Europie brazylijskie rytmy i modę na latynoski jazz. W 1975 roku wystąpiła na Newport Jazz Festival  wraz z Sarah Vaughan. Zachęcona przez gitarzystę Charlie’go Byrda nagrała w 1981 roku płytę „ Piquant ” dla amerykańskiej wytwórni Concord Records, która poszukiwała artystki dla swego latynoskiego projektu „Concord Piccante”. Na zaproszenie wytwórni  przeniosła się do USA. Tam zrealizowała swe najlepsze ( najczęściej koncertowe) albumy. W 1983 roku nagrała bestsellerowy album „Come With Me”, z tytułowym utworem, które stał się wielkim przebojem i przyniósł pianistce i wokalistce światową karierę. Jej obszerna dyskografia obejmuje m.in. tak znakomite płyty, jak “Apresentamos”, “Tania Maria:, “Olha quem chega”, “ Via Brazil”, “Live at Jazzhus Montmartre’1978”,” Brazil with My Soul”, “Tania Maria & Niels-Henning Orsted Pedersen”, “Piquant”, “Taurus”, “Come With Me”, “Love Explosion”,” The Wild !”, “Made in New York”, “ Lady from Brazil”,” Forbidden Colors”, “Bela Vista”, “Outrageous “, “Alive & Cooking”, “No Comment”, “Bluesilian”, “ Europe’1999”, “Viva Brazil”, “ Viva Maria”, “Live at the Blue Note’2005” oraz “Intimidate”. Tania Maria nagrywała z zespołami w różnych składach, najczęściej wraz ze swoim trio. Koncertowała na najważniejszych festiwalach na  całym świecie, stała się „ambasadorem  oraz ikoną jazzowej samby”. Od wielu lat mieszka w Paryżu oraz Nowym Jorku, skąd często wyjeżdża  się w długie trasy koncertowe. W głębi serca artystka – jak sama przyznaje – pozostaje Brazylijką. ’Myślę, że muzyka bardziej niż cokolwiek innego jest kwestią wyboru. Dla mnie to zawsze była misja. Wybrałam muzykę, a muzyka wybrała mnie, bym mogła ją sławić’.

Dionizy Piątkowski