Oficyna fonograficzna ECM Records przyzwyczaiła nas nie tylko do edycji wybitnych nagrań “lokomotyw” tej wytwórni ( od Jarretta po Grabarka ), nowych brzmień ( serie „New Directions”), znakomitej dokumentacji jazzu skandynawskiego, ale także do prezentacji artystów z egzotycznych rejonów i kultur. Polityka wydawnicza  i kunszt artystyczny producenta Manfreda Eichera  zdaje się zataczać tylko takie obszary, gdzie eksplozja nowych brzmień nie koliduje z modnym ethnic-jazzem lub muzyczną folklorystyką.

Album „ Boom „ zrealizowany przez ormiańską pianistkę Areni Agbabian oraz perkusjonistę Nicolasa Stockera jest w tym względzie wręcz modelowym przykładem polityki wydawniczej oficyny z Monachium.„Bloom” został nagrany w Lugano w październiku 2016 i przygotowany – co oczywiste – przez Manfreda Eichera.

Areni Agbabian  dała się wcześniej poznać współpracując z  Tigranem Hamasyanem. W swojej muzyce sięga do ormiańskich korzeni, reinterpretując święte pieśni, tradycyjne opowieści, transkrybowane przez Komitasa melodie ludowe, przeplatając tymi elementami swoje autorskie kompozycje. Improwizująca wokalistka, śpiewaczka folkowa, gawędziarka, pianistka  na swoim debiutanckim albumie  dla ECM prezentuje imponujący wachlarz swoich umiejętności, minimalistyczne kompozycje, mocny głos i  wirtuozerię pianistki. Tym razem zgrabnie komponowany wraz z szeroka gama perkusyjnych brzmień Nicolasa Stockera ( który ostatnio zrealizował ciekawe nagrania dla ECM w zespole Nik Bärtsch’s Mobile).

Dionizy Piątkowski