Krzesimir Dębski Quintet

20.02.1999 Poznań – Klub Blue Note

Skład zespołu

Krzesimir Dębski – skrzypce
Piotr Nagórski – puzon
Leszek Możdżer – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Krzysztof Przybylowicz – perkusja

Kilkuset fanów przyszło w sobotę wieczorem do klubu Blue Note na pierwszy koncerty z cyklu Era Jazzu. Niestety zapowiadany Kwintet Jubileuszowy Krzesimira Dębskiego wystąpił bez swojego lidera, który odniósł kontuzję nogi podczas jazdy na nartach. Znakomitości na scenie jednak nie brakowało: na fortepianie zagrał Leszek Możdżer. Publiczność oklaskiwała też żywiołowe solówki na kontrabasie, instrumentach dętych czy perkusji…
EXPRESS POZNAŃSKI, krul

Galeria z koncertu


Krzesimir Dębski Quintet

Kwintet Jubileuszowy Krzesimira Dębskiego rozpocznie festiwalową edycję Ery Jazzu, by świętować także pierwsze urodziny klubu Blue Note. Na tę okazję Dębski przygotował specialną, okolicznościową formację do której zaprosił muzyków,którzy przez lata towarzyszyli jego jazzowej karierze.

Krzesimir Dębski jako skrzypek jazzowy zadebiutował ( wraz z m.in.Krzysztofem Przybyłowiczem, Leszkiem Łuczakiem, Zbigniewem Wromblem) w 1976 w zespole Warsztat. Na początku lat 80-ych Warsztat przeistoczył się w String Connection,grupę,która natychmiast stała się jedną z najciekawszych formacji tzw.young power polskiego jazzu. Dla Krzesimira Dębskiego,absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej,wraz z sukcesem String Connection rozpoczęła się jazzowa kariera znaczona nie tylko nagrodami Jazz Forum, ale przede wszystkim uznaniem jakie muzycy zdobyli na krajowych i światowych estradach. Popularność String Connection graniczyła z komercyjnym sukcesem i muzyki i zespołu. Jazzowe nagrania Dębskiego-Wrombla-Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka:Krzesimir Dębski stał się niekwestionowanym idolem polskiego jazzu.

W prestiżowej ankiecie Jazz Forum przez kilka kolejnych lat zdobywał laury Muzyka Roku,a grupę String Connection nagradzano tytułem Zespołu Roku.

Twórczość jazzowa Dębskiego nie przesłoniła jednak innych, muzycznych dziedzin,w których kompozytor jest także bardzo aktywny: warto odnotować sukcesy kompozytorskie w muzyce rozrywkowej, filmowej, teatralnej, baletowej oraz nader ważne prace w dziedzinie muzyki współczesnej.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Trikitaka ( z Kazimierzem Jonkiszem),String Summit: One World in Eight,Krzaki,Matko, która nas znasz ( ze Stanisławem Sojką),Vasvari Group, Workholic ( 1982;ze String Connection),New Romantic Expectation (1983;ze String Connection), String Connection Live (1986),Jazz Hoeilaar (1983;ze String Connection),String Connection Trio,Der Walzer Vom Weltende,K.Dębski’s String Connection: Bizzaramente

2015-08-18T21:40:10+02:00