DAWID KOSTKA Trio+ / Progression

24.11.2018, godz. 19.00 – Aula UAM – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/DAWID KOSTKA Trio+ / Progression

Skład zespołu

Dawid Kostka – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Mateusz Brzostowski – perkusja
Maciej Kociński – saksofon
Paweł Kaczmarczyk – fortepian

Zagrany z werwą i entuzjazmem nowoczesny jazz Dawida Kostki, to muzyka bardzo komunikatywna i przyswajalna. Melodyka kompozycji Dawida stanowi idealną równowagę dla spontanicznie kreowanych improwizacji oraz fantazyjnych gitarowych i saksofonowych solówek. Po wybrzmieniu ostatniego utworu (przebojowego tematu „Long Way Home”) publiczność długo nie chciała wypuścić ze sceny zespołu Dawida Kostki.
Robert Ratajczak, Jazz Forum
Grupa Dawid Kostka Trio Plus. Owym plusem okazali się saksofonista Maciej Kocin Kociński i pianista Paweł Kaczmarczyk. Słuchaliśmy utworów z wydanego właśnie albumu „Progression”. I w tym przypadku można było się zachwycać gitarową wirtuozerią lidera, ale także pełnymi ekspresji solówkami Kocińskiego czy Kaczmarczyka. Niespodzianką było zaproszenie do wykonania kompozycji „Aguinaldo Pa Regina” oraz „Squatty Roo” Dawida Kostki. Okazał się on równorzędnym partnerem dla instrumentalistów grających razem z Reginą Carter i w obu utworach mógł się podobać w zaprezentowanych solówkach. Było to swoiste nawiązanie do będących specjalnością Ery Jazzu Poznań Jazz Projects, w których poznańscy muzycy grają ze światowymi gwiazdami.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Do historii następnych dwudziestu lat Ery Jazzu przejdzie wspólne wykonanie dwóch utworów przez Reginę Carter i Dawida Kostkę. Wybitna skrzypaczka i mający zadatki na wybitność, ale już wyjątkowy gitarzysta grali jak równy z równym. Szczególnie dało się to posłyszeć w drugiej kompozycji, która stworzyła możliwość prezentacji solówki instrumentalnej naszego krajana.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu


DAWID KOSTKA Trio+ / Progression

Dawid Kostka jest już dzisiaj uznanym wirtuozem jazzowej gitary. Osadzony w brzmieniu Johna Scofielda oraz zauroczony techniką Pata Metheny’ego i Johna McLaughlina szuka artystycznych skojarzeń także u klasyków: od Jima Hall po Wesa Montgomery’ego. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej (studia magisterskie w klasie gitary Konrada Zemlera ukończył z wyróżnieniem). Od kilka lat związany jest z różnymi projektami artystycznymi koncertując z Sławkiem Uniatowskim, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Stanisławem Soyką, Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz Anną Serafińską. Jest laureatem wielu konkursów: z zespołem SkieBieDieBie, którego był założycielem, zdobył 2 miejsce na konkursie RCK Pro Jazz Festiwal 2013 oraz 3 miejsce na konkursie Jazz Juniors 2013; z zespołem Global Schwung Quintet zdobył 2 miejsce na RCK Pro Jazz Festiwal 2015 oraz 1 miejsce w konkursie „Discovered by Good Time Radio” w kategorii jazz/acid jazz. Z zespołem Blitz w 2013 roku zdobył 2 miejsce w konkursie Muzyczna Zębatka (zespół został wyróżniony z kilkudziesięciu zespołów które brały udział). Jest także laureatem prestiżowej nagrody dla największego talentu Azoty Tarnów Jazz Contest oraz finalistą I Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie. Nagrał płytę koncertową z Poznańskim big bandem pod batutą Stanisława Fijałkowskiego. Występował poza granicami Polski na koncertach w Bordeaux i Brukseli. Uczestniczył także w licznych warsztatach muzycznych m.in. w Puławach, Frankfurcie, Lesznie, Poznaniu oraz Chodzieży, gdzie pobierał nauki od Rafała Sarneckiego, Marka Napiórkowskiego, Konrada Zemlera, Davida Doruszki, Christiana Rovera, Atille Muehla i Michaela Sagmeistera. Podczas festiwalu Era Jazzu zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx’em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project oraz – już jako laureat Nagrody Ery Jazzu – koncert z kwartetem legendarnego amerykańskiego saksofonisty Chico Freemana. Trio gitarzysty perfekcyjnie zaprezentowało się na galowym koncercie australijskiej wokalistki i pianistki Sarah McKenzie. W 2016 roku nagrał dwie autorskie płyty: z zespołem Global Schwung Quintet „Live at Radio Katowice” oraz wspólną płytę z amerykańskim saksofonistą Chico Freemanem „Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman Live at Era Jazzu 2016”.

Standardowe trio Dawida Kostki tworzy basista Damian Kostka oraz perkusista Mateusz Brzostowski. Tym razem lider, gitarzysta Dawid Kostka do współpracy zaprosił także saksofonistę Macieja Kocińskiego oraz pianistę Pawła Kaczmarczyka.

Paweł Kaczmarczyk – to jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, który zadebiutował – wraz ze swoim zespołem Audiofeeling – w prestiżowej wytwórni ACT Music. Kaczmarczyk jest absolwentem Wydziale Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, który jazzowe ostrogi zdobywał w zespołach Janusza Muniaka oraz autorskim KBD Trio. Nagrywał i koncertował z Rafałem Sarneckim, Grzechem Piotrowskim, grał z takimi gwiazdami jak Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski, Monty Waters, Kazimierz Jonkisz. Na zaproszenie Ery Jazzu zagra wraz z trio Dawida Kostki.

Saksofonista Maciej „Kocin” Kociński to znamienita osobowość oraz doskonały instrumentalista, muzyk wielu zespołów i ciekawych projektów. Perfekcyjnie gra zarówno na saksofonie altowym, tenorowym i sopranowym, ale także na modnym, elektronicznym klarnecie EWI. Maciej Kociński jest absolwentem akademii muzycznych w Poznaniu (w klasie klarnetu prof. Zbigniewa Nowaka i w Katowicach (w klasie saksofonu prof. Jerzego Główczewskiego). Realizuje swoje artystyczne pomysły wraz z autorskim trio (Andrzej Święs – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja) i jest liderem znakomitego zespołu Soundcheck. Saksofonista jest częstym gościem orkiestr Young Band i swingowego big bandu Gary’ego Guthmana, gra w zespołach Mutru, Breaking News i Sax Brothers, jest instrumentalistą sesji Ewy Bem, Hanny Banaszak, Grzegorza Tomczaka, Katarzyny Skrzyneckiej. Poznański saksofonista wielokrotnie był nominowany do nagrody Fryderyka (jako Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku oraz Jazzowy Debiut Roku – za autorski album)

Poznański kontrabasista i gitarzysta basowy Damian Kostka ma na swoim koncie wiele nagród zespołowych oraz indywidualnych zdobytych na festiwalach i konkursach takich jak: International Tarnów Jazz Contest, RCK Pro Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Czech Jazz Contest, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, Niemen Non Stop, Discovered by Good Time Radio oraz Jazz Juniors i Krokus Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Jazz Fruit w Pradze. Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Poznaniu oraz we Wrocławiu. Pobierał nauki u wielu znanych muzyków (od Rona Cartera, Gary’ego Peacocka, Dominique di Piazza, Chico Freemana po Dariusza Oleszkiewica i Zbigniewa Wrombla). Na stałe współpracuje z zespołem Weezdob Collectvie, Trio Włodka Pawlika, trio Dawida Kostki, Global Schwung Quintet, Uluru, trio Kondziela/Zagórski, Piotr Scholz Sextet. Wraz z autorskim kwartetem koncertował i nagrał album „Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman Live at Era Jazzu 2016”.

Mateusz Brzostowski to wszechstronny perkusista doskonale odnajdujący się zarówno w pop-music, funky, jazzie, fusion, jak i w gospel, muzyce klasycznej, hip hopie oraz eksperymentalnej elektronice. Jest absolwentem wydziału jazzu i muzyki estradowej na Wrocławskiej Akademii Muzycznej i laureatem głównych nagród na dwóch największych festiwalach perkusyjnych w Polsce. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami. Brał udział w realizacji kilku znamienitych płyt i koncertuje m.in Mietkiem Szcześniakiem, Natalia Niemen, Jankiem Samołykiem, Ewą Uryga, z amerykańskim wokalistą Vinx’em, legendarnym saksofonistą Chico Freemanem oraz australijską wokalistką-pianistką Sarah McKenzie. Wśród artystów, z którymi koncertuje i nagrywa są m.in. Kasia Wilk, Dominika Barabas, Witek Łukaszewski, donGuralesko, Marcin Spenner, Jola Tubielewicz, Natalia Niemen, Ewa Uryga, Riffertone, Brian Fentress, ReGeneration, Gospel Joy, Dathan Thigpen, Flou, Bedroom Visitors, S.O.T.B Quartet czy Acid Groove. Jest także muzykiem projektów Dawida Kostki.

Koncert na gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat!” będzie dla zespołu Dawid Kostka Trio+ premierą „Progression” – nowego albumu oraz prezentacją ciekawego kwintetu kreatywnych instrumentalistów oraz laureata Nagrody Ery Jazzu z 2016 roku.

Dionizy Piątkowski
2018-11-28T14:58:34+01:00
Przejdź do góry