WEEZDOB COLLECTIVE – Star Cadillac

24.11.2018, godz. 19.00 – Aula UAM – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/WEEZDOB COLLECTIVE – Star Cadillac

Skład zespołu

Kacper Smoliński – harmonijka
Kuba Marciniak – saksofon
Piotr Scholz – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Jakub Gutz– perkusja

Jazz w prezentacji tego młodego pokolenia artystów jest pełen mądrej przekory. Gdy ich słyszymy, czasem oczekujemy czegoś konkretnego i… słyszymy niespodziankę. I cieszymy się z tego, bo przyjmujemy ją z radością i uznaniem dla twórczych ambicji wspomnianych laureatów. Należy podkreślić, że ci młodzi ludzie poza ambicją mają dokonania i wrodzoną intuicję muzyczną, która jak klucz wiolinowy rozpoczyna pięciolinię przeżyć każdego z projektów z ich udziałem.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański
…słuchaliśmy muzyki grupy Weezdob Collectove, której liderem jest ceniony gitarzysta Piotr Scholz. Dominowały utwory z płyty „Star Cadillac”. Można było zachwycać się melodyjnymi solówkami Piotra Scholza, ale także, energetycznymi solówkami grającego na harmonijce Kacpra Smolińskiego i jego muzycznymi dialogami z saksofonistą Kubą Marciniakiem. 
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów – harmonijka ustna.To właśnie charakterystyczne brzmienie zespołu połączone z ciekawymi autorskimi kompozycjami, oryginalną koncepcją muzycznego przekazu i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o sile Weezdob Collective. W muzyce zespołu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów, do których młodzi muzycy podchodzą z ogromnym szacunkiem. 
Robert Ratajczak, Hi-Fi i Muzyka

Galeria z koncertu


WEEZDOB COLLECTIVE – Star Cadillac

Kwintet Weezdob Collective powstał w 2014 roku w Poznaniu a główną ideą było zebranie grupy przyjaciół, rozumiejących się świetnie zarówno na scenie, jak i poza nią. To połączenie pięciu muzycznych indywidualności zaowocowało stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów, kompozytorów, jeden z najważniejszych zespołów, młodego polskiego jazzu i – bodaj najważniejszy – jazzowy zespół dzisiejszego Poznania. Być może jest to zbieg okoliczności albo artystyczne przeznaczenie, które laureatów Nagrody Ery Jazzu skupiło w jednym zespole, który roboczo określić można by jako Era Jazzu All Stars.

„To dość symptomatyczne i niezwykle budujące – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – gdy nasi laureaci stają się ważnymi osobistościami nowego, polskiego jazzu a nagroda Ery Jazzu staje się swoistą przepustką do kariery. Perkusista Adam Zagórski jest laureatem nagrodzonego w 2016 roku kwartetu Zagórski / Skowroński / Mucha / Tuźnik, gitarzysta Piotr Scholz otrzymał Nagrodę Ery Jazzu w 2017 roku a harmonijkarz Kacper Smoliński to nasz tegoroczny laureat. Teraz wspólnie z basistą Damianem Kostką i saksofonistą Kubą Marciniakiem tworzą Weezdob Collective – jeden z najważniejszych zespołów, młodego polskiego jazzu. Dumny jestem, bo tak na dobra sprawę Weezdob Collective to swoista Era Jazzu All Stars a wszyscy muzycy zespołu pojawiają się także w innych projektach naszej imprezy. Teraz Era Jazzu All Stars celebrować będzie jubileuszową edycję i fakt ten jest swego rodzaju pararellą naszej inicjatywy i festiwalowej koncepcji”.

Weezdob Collective powstał ze wspólnej inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka. To połączenie pięciu muzycznych indywidualności zaowocowało stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z autorskich kompozycji (z niezwykle ciekawymi „Back at Lizards Canteen”, „Hermoso Lugar” i „Galactic Collision”) a charakterystycznym dla poznańskiej grupy jest – nietypowe nawet w jazzie – połączenie harmonijki i saksofonu. Inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi zapewniają formacji świeże i rozpoznawalne brzmienie. Opierając się na tradycji muzyki jazzowej, artyści wzbogacają swoje kompozycje o elementy współczesnej muzyki improwizowanej, muzyki klasycznej nawet elementy słowiańskiej muzyki ludowej.

Weezdob Collective ma swoim koncie sporo nagród: oprócz Aniołka Jazzowego / Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej, poznański zespół zajął III miejsce na Czech Jazz Contest, I miejsce na Jazz Fruit w ramach festiwalu Mladi Ladi Jazz w Pradze oraz I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Pasmo sukcesów zostało ugruntowane nie tylko indywidualnymi nagrodami Ery Jazzu (Kacper Smoliński, Adam Zagórski, Piotr Scholz), ale także najbardziej prestiżową nagrodą Indywidualności Jazzowej konkursu / festiwalu Jazz Nad Ordą 2018. Ponadto harmonijkarz Kacper Smoliński otrzymał Nagrodę Specjalną tego prestiżowego festiwalu. Chociaż muzycy dysponują ciekawą, indywidualna dyskografią, to dla zespołu ważny jest debiutancki album „Weezdob Collective – Live at Radio Katowice” – nagroda festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa oraz muzyczne uzupełnienie magazynu Jazz Forum. Koncert na gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat!” będzie także premierą „Star Cadillac” – nowego albumu poznańskiego zespołu – oryginalnego kwintetu kreatywnych improwizatorów, kompozytorów i… laureatów Nagrody Ery Jazzu.

Dionizy Piątkowski
2018-11-28T14:57:43+01:00
Go to Top