Skład zespołu
Maciej Fortuna – trąbka
Krzysztof Dys – fortepian
Maciej Fortuna – trąbka
Krzysztof Dys – fortepian
Zaprezentowali własne impresje wokół kilku kompozycji Krzysztofa Komedy. Pretekstem do tego występu była 85 rocznica urodzin wielkiego jazzowego kompozytora. Ponieważ zaś „poznańskość” Komedy wciąż jest nie dość akcentowana – świetnie, że taki występ znalazł się w programie festiwalu. W repertuarze duetu znalazły się m.in. „Crazy Girl”, „Ballad For Bernt” czy kołysanka „Rosemary’s Baby”. Obaj instrumentaliści w swych interpretacjach unikali banału, oczywistości, upiększania kompozycji mistrza. Próbowali opowiedzieć je swoim językiem – i za to należały im się brawa.
Nie mieliśmy do czynienia z kolejnym odegraniem własnych interpretacji poszczególnych tematów, lecz z wariacjami opartymi na muzyce genialnego poznańskiego pianisty i kompozytora. Zarówno Fortuna jak i Dys podeszli do muzycznej materii we właściwy sobie sposób opierając program na swobodnych impresjach wynikających ze struktur poszczególnych tematów.
Niezwykle ciekawy projekt „Komeda Variations” przygotował w ramach Ery Jazzu duet poznańskich muzyków. Choć obaj artyści wywodzą się z dwóch różnych światów muzycznych, znani są doskonale ze swoich autorskich dokonań głównie w kręgu muzyki jazzowej oraz improwizowanej. Wspólne nagrania, koncerty i pomysły są postrzegane jako ważne, przemyslane i doskonale przygotowane projekty artystyczne. Także i tym razem trębacz Maciej Fortuna oraz pianista Krzystof Dys poddali wnikliwej, artystycznej wariacji kompozycje najwybitniejzego polskiego jazzmana Krzyszyofa Komedy -Trzcińskiego. Koncert “Komeda Variations” przygotowano w 85 rocznicę urodzin K. Komedy i jest hołdem Ery Jazzu dla wybitnego Poznaniaka.
Duet Fortuna/Dys zdobył uznanie krytyków sceny jazzowej już roku 2013, kiedy to zrealizowano album „Tropy”. Rok później ukazała się płyta „Fortuna/Dys – Maciejewski Variations”, stanowiąca zestaw autorskich wariacji wybranych utworów Romana Maciejewskiego. Teraz trębacz i pianista proponują własne impresje „komedowskie”.
Maciej Fortuna jest jednym z ciekawszych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Trębacz, kompozytor i producent sam wydaje swoje muzyczne projekty w autorskim wydawnictwie Fortuna Music. Równie swobodnie czuje się w przestrzeni jazzu akustycznego jak i elektrycznego. Sporo koncertuje i poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Nagrał ponad trzydzieści albumów zarówno jako lider autorskich zespółów ale także jako chętnie zapraszany sideman.
Krzysztof Dys jest jednym z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej. Jego grę słychać tak w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi jak i w awangardowych projektach klarnecisty Wacława Zimpla i trębacza Macieja Fortuny. Współpracował z legendarnym wibrafonistą Sextetu Komedy – Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską, klarnecistą Wacławem Zimplem. Jest członkiem kwartetu Soundcheck, z którym zrealizował sześć albumów. Pianista współpracuje także z poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet Fortuna/Dys. To w ramach tej relacji artyści tworzą muzykę, która otwiera się na słuchacza i która jest wielowątkowa oraz posługuje się wszelkimi dostępnymi kontekstami nie wartościując przy tym żadnego z nich.
Muzyka jaką tworzą Maciej Fortuna i Krzysztof Dys jest niezwykla komunikatywna. Poprzez jej subtelność oraz improwizacyjną melancholię staje się doskonałym środkiem do podjęcia dialogu ze słuchaczem. To właśnie szczerość artystycznego przekazu ma decydujący wpływ na odbiór ich muzyki, na postrzeganie tego, co w jazzie najistotniejsze: bawienia się frazą, improwizacją, muzycznym dialogiem i subtelną melodyką kompozycji Komedy.
In The Small Hours (2009), Lost Keys (2010), Our Car Will Never Stop (2011), Sahjia (2012), Solar Ring (2012), Jazz from Poland (2012), Live at Coco’s (2012), At Home (2013), Live (2013), Transcription Of Film Music By Krzysztof Penderecki (2013), The Last Of The BeBoppers (2013), Tropy (2013), Fortuna/Dys Maciejewski Variations (2014); Zakhaar (2014); Zośka ( 2015); Stone Fog (2005), Soundcheck I (2005), Soundcheck II (2007), Soundcheck III (2010), Reperkusje (2010), Marysia (2011), Kołysanki na Wieczny Sen (2012), Tropy (2013), Fortuna/Dys Maciejewski Variations (2014); Radiance (2014); Elements in Candor ( 2015)