Dawid Kostka Project – Era Jazzu 2016 Prize

16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Strona główna/Era Jazzu/Dawid Kostka Project – Era Jazzu 2016 Prize

Skład zespołu

Dawid Kostka – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Jacek Szwaj – fortepian
Mateusz Brzostowski – perkusja

Prawdziwą ucztą tego wieczoru był Poznań Jazz Project, czyli wspólny występ saksofonisty Chico Freemana i młodych poznańskich muzyków: basisty Damiana Kostki, pianisty Jacka Szwaja oraz perkusisty Mateusza Brzostowskiego. Ich wspólny występ pokazał, że muzyczna młodzież i doświadczony artysta znakomicie się rozumieją. Dodajmy, że Freeman do finału swojego występu zaprosił też Dawida Kostkę, gitarzystę, który tego wieczoru odebrał nagrodę Ery Jazzu i wraz z kolegami zagrał jako Dawid Kostka Project.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Swój występ Dawid Kostka oparł na autorskich utworach ujawniających ogromny potencjał muzyka w zakresie kompozycji plasujących się w nurcie współczesnego jazzu, spod znaku Pata Metheny czy Johna Scofielda. W poszczególne utwory gitarzysta zgrabnie i z umiarem (czego niestety wielu dzisiejszym muzykom brakuje) wplatał partie grane z zastosowaniem elektronicznych przetworników dźwięku.
Robert Ratajczak, Jazz Forum
I had a wonderful time at the Era Jazzu festival in Poznań, Poland. We played to a sold-out audience of warm and wonderful people. The promoter Dionizy Piątkowski and his staff are generous and supportive. The young musicians that I played with are very talented and played on a very high level, it was a pleasure.
Chico Freeman
Świetny poznański gitarzysta Dawid Kostka. Miał zaprezentować się solo, ale zagrał regularny koncert z własnym – oczywiście również tutejszym! – kwartetem, który współtworzyli: jego brat – kontrabasista Damian Kostka, Jacek Szwaj na fortepianie i Mateusz Brzostowski na perkusji. Było w nich słychać z jednej strony inspirację wieloma nurtami współczesnego jazzu, osobliwie i chyba nie przypadkiem twórczością gitarzystów (Metheny, Scofield, McLaughlin), ale też umiejętność sprawnego budowania z nich ciekawych narracji. Lider zachwycał słuchaczy umiejętnościami technicznymi. Czasami można było odnieść wrażenie, że w nadmiarze błyskotliwych fraz i zagrań wyrafinowanych od strony rzemiosła, nieco umykała artystom sama muzyka. Niewątpliwie jednak zarówno lider, jak i każdy z jego partnerów to bardzo perspektywiczni jazzowi instrumentaliści.
Tomasz Janas, Poznań Kultura

Galeria z koncertu


Dawid Kostka Project – Era Jazzu 2016 Prize

Spore emocje towarzyszyły drugiej edycji Blue Note Poznań Competition, która zgromadziła ponownie kilkudziesięciu artystów, dla których nagrody poznańskiego konkursu są ważną przepustką do świata jazzu. Finałowe zmagania oceniało konkursowe jury (Krzesimir Dębski, Zbigniew Wrombel i Dionizy Piątkowski), które przyznało nagrody i wyróżnienia. W kategorii zespół instrumentalny Pierwsze Miejsce otrzymała formacja Weezbob Colective (Kacper Smoliński – harmonijka, Kuba Marciniak – saksofon tenorowy, Piotrz Scholtz – gitara, Damian Kostka -gitara i Adam Zagórski – perkusja). Drugie Miejsce przypadło zespołowi Skiski-Skiuk (Darek Rubinowski -saksofon tenorowy, Roman Chraniuk- kontrabas, Jakub Nizeracki – gitara i Jakub Miarczyński- perkusja). Nagrodzono także instrumentalistów: dwa pierwsze miejsca dla Kajetana Galasa (organu Hammonda) i Jakuba Skowrońskiego (saksofon) oraz dwa drugie miejsca (Dawid Kostka- gitara i Maciej Sokołowski – saksofon).Wyróżniono ponadto dwie śpiewające panie: Izę Polit oraz Kingę Pruś. Zarejestrowany koncert laureatów ukazał się na okolicznościowej płycie. Poza nagrodami głównymi Era Jazzu przyznała swoją doroczną nagrodę: laureatem jest poznański gitarzysta Dawid Kostka. Na Blue Note Poznań Competition 2015 brawurowo i z wielką wirtuozerią zagrał „Yes or No” Wayne’a Shortera i własną kompozycję „Night Vision”.

Dawid Kostka jest już dzisiaj wirtuozem jazzowej gitary.Osadzony w brzmieniu Scofielda oraz zauroczony techniką Pata Metheny’ego i Johna McLaughlina szuka artystycznych skojarzeń także u klasyków: od Jima Hall po Wesa Montgomery’ego. W jakim kierunku pójdzie jego własna, autorska stylistyka, technika i brzmienie najbliższy czas okaże. Teraz jest w doskonałym momencie, by podjąć takie wyzwanie.

 

 

Dawid Kostka absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej (studia magisterskie w klasie gitary Konrada Zemlera ukończył z wyróżnieniem). Od kilka lat związany jest z różnymi projektami artystycznymi koncertując z Sławkiem Uniatowskim, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Stanisławem Soyką, Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz Anną Serafińską. Jest laureatem wielu konkursów: z zespołem SkieBieDieBie, którego był założycielem, zdobył 2 miejsce na konkursie RCK Pro Jazz Festiwal 2013 oraz 3 miejsce na konkursie Jazz Juniors 2013. Z zespołem Global Schwung Quintet zdobył 2 miejsce na RCK Pro Jazz Festiwal 2015 oraz 1 miejsce w konkursie „Discovered by Good Time Radio” w kategorii jazz/acid jazz. Z zespołem Blitz w 2013 roku zdobył 2 miejsce w konkursie Muzyczna Zębatka (zespół został wyróżniony z kilkudziesięciu zespołów które brały udział). Jest także laureatem prestiżowej nagrody dla największego talentu festiwalu 7th Azoty Tarnów Jazz Contest oraz finalistą I Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie. Nagrał płytę koncertową z Poznańskim big bandem pod batutą Stanisława Fijałkowskiego. Występował poza granicami Polski na koncertach w Bordeaux i Brukseli. Uczestniczył także w licznych warsztatach muzycznych m.in. w Puławach, Frankfurcie, Lesznie, Poznaniu oraz Chodzieży, gdzie pobierał nauki od Rafała Sarneckiego, Marka Napiórkowskiego, Konrada Zemlera, Davida Doruszki, Christiana Rovera, Atille Muehla i Michaela Sagmeistera. Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx’em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project.

Dionizy Piątkowski
2018-08-06T13:27:32+02:00
Przejdź do góry