Dawid Kostka Project – Era Jazzu 2016 Prize

16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Skład zespołu

Dawid Kostka – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Jacek Szwaj – fortepian
Mateusz Brzostowski – perkusja

Swój występ Dawid Kostka oparł na autorskich utworach ujawniających ogromny potencjał muzyka w zakresie kompozycji plasujących się w nurcie współczesnego jazzu, spod znaku Pata Metheny czy Johna Scofielda. W poszczególne utwory gitarzysta zgrabnie i z umiarem (czego niestety wielu dzisiejszym muzykom brakuje) wplatał partie grane z zastosowaniem elektronicznych przetworników dźwięku.
Robert Ratajczak, Jazz Forum
Prawdziwą ucztą tego wieczoru był Poznań Jazz Project, czyli wspólny występ saksofonisty Chico Freemana i młodych poznańskich muzyków: basisty Damiana Kostki, pianisty Jacka Szwaja oraz perkusisty Mateusza Brzostowskiego. Ich wspólny występ pokazał, że muzyczna młodzież i doświadczony artysta znakomicie się rozumieją. Dodajmy, że Freeman do finału swojego występu zaprosił też Dawida Kostkę, gitarzystę, który tego wieczoru odebrał nagrodę Ery Jazzu i wraz z kolegami zagrał jako Dawid Kostka Project.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Świetny poznański gitarzysta Dawid Kostka. Miał zaprezentować się solo, ale zagrał regularny koncert z własnym – oczywiście również tutejszym! – kwartetem, który współtworzyli: jego brat – kontrabasista Damian Kostka, Jacek Szwaj na fortepianie i Mateusz Brzostowski na perkusji. Było w nich słychać z jednej strony inspirację wieloma nurtami współczesnego jazzu, osobliwie i chyba nie przypadkiem twórczością gitarzystów (Metheny, Scofield, McLaughlin), ale też umiejętność sprawnego budowania z nich ciekawych narracji. Lider zachwycał słuchaczy umiejętnościami technicznymi. Czasami można było odnieść wrażenie, że w nadmiarze błyskotliwych fraz i zagrań wyrafinowanych od strony rzemiosła, nieco umykała artystom sama muzyka. Niewątpliwie jednak zarówno lider, jak i każdy z jego partnerów to bardzo perspektywiczni jazzowi instrumentaliści.
Tomasz Janas, Poznań Kultura
I had a wonderful time at the Era Jazzu festival in Poznań, Poland. We played to a sold-out audience of warm and wonderful people. The promoter Dionizy Piątkowski and his staff are generous and supportive. The young musicians that I played with are very talented and played on a very high level, it was a pleasure.
Chico Freeman

Galeria z koncertu