CHICO FREEMAN – Poznań Jazz Project

16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Skład zespołu

Chico Freeman – saksofony
Jacek Szwaj – fortepian
Mateusz Brzostowski – perkusja
Damian Kostka – kontrabas

Prawdziwą ucztą tego wieczoru był Poznań Jazz Project, czyli wspólny występ saksofonisty Chico Freemana i młodych poznańskich muzyków: basisty Damiana Kostki, pianisty Jacka Szwaja oraz perkusisty Mateusza Brzostowskiego. Ich wspólny występ pokazał, że muzyczna młodzież i doświadczony artysta znakomicie się rozumieją. Dodajmy, że Freeman do finału swojego występu zaprosił też Dawida Kostkę, gitarzystę, który tego wieczoru odebrał nagrodę Ery Jazzu i wraz z kolegami zagrał jako Dawid Kostka Project. 
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
Podczas tego wyjątkowego koncertu, przeplatanego opowieściami amerykańskiego muzyka, trudno było nie dostrzec, iż Freemanowi najzwyczajniej w świecie po prostu świetnie gra się z naszymi młodymi muzykami. Saksofonista starał się zachować pełną demokrację składu, skutecznie prowokując poznańskich jazzmanów do prezentacji własnych solówek i improwizowania. Wieczór wiosennej Ery Jazzu 2016 niewątpliwie przejdzie do historii jako jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń jazzowych sezonu.
Robert Ratajczak, Jazz Forum
Porywającym, niskim, mocnym i jednocześnie jasnym tonem saksofonu. Sam zachwycał się towarzyszącymi mu młodymi poznańskimi muzykami i rzeczywiście było widać, że granie z nimi sprawia mu sporą frajdę. Cieszył go ich entuzjazm, spontaniczność i duże umiejętności techniczne. Dawał im sporo miejsca do pogrania, ale też zaproponował znakomite, głównie autorskie, kompozycje. Na sam koniec do zespołu dołączył Dawid Kostka, niejako symbolicznie łącząc granie swoje i amerykańskiego gościa.
Tomasz Janas, Kultura Poznan

Galeria z koncertu