CZAS KOMEDY 2019

13.04.2019, godz.19.00 – CK Zamek – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/CZAS KOMEDY 2019

Skład zespołu

Piotr Scholz – gitara
Kacper Smoliński – harmonijka
Kuba Marciniak – saksofon
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja
Paweł Sztompke – lektor

Era Jazzu zaskoczyła bezkompromisowością. W ustanowionym przez UNESCO roku Krzysztofa Komedy, nie udała się prostą ścieżką odegrania znanych melodii. Zapewnienie artystom pełnej swobody, każdorazowo doskonale się sprawdza i chciałbym, żeby zawsze cechowało to podobne imprezy… Żadna z ośmiu oryginalnych kompozycji, napisanych przez członków zespołu, nie sprowadziła się do nachalnego krążenia wokół kultowych tematów, a przy tym każda mogłaby śmiało wywodzić się z repertuaru pianisty. Występ wzbogaciła recytacja fragmentów książki „Czas Komedy” oraz projekcja zdjęć Marka Karewicza.
Jakub Krukowski, JazzPress
Motywem przewodnim wiosennej Ery Jazzu był „Czas Komedy”, 50 rocznica śmierci artysty oraz ogłoszony w związku z tym przez UNESCO Rok Komedy. Słuchaliśmy muzyki stworzonej przez poznańskich muzyków, inspirowanej twórczością Komedy. W swych kompozycjach młodzi muzycy wyrazili swoje wyobrażenie dotyczące emocji towarzyszących Komedzie podczas jego życia. Spektakl dopełniały teksty z książki Dionizego Piątkowskiego „Czas Komedy” czytane przez Pawła Sztompke oraz pojawiające się na ekranie zdjęcia Marka Karewicza z historii polskiego jazzu, a szczególnie z momentów związanych z Komedą i jego muzykami. W ten sposób powstał niezwykły, niepowtarzalny i szczególny spektakl.
Marek Zaradniak, Głos Wielkopolski
„To był Czas Komedy. To był Komeda odczytany na nowo – przez pryzmat młodości poznańskich artystów. Z biblioteki uczuć legendarnego kompozytora i pianisty, wybierali właściwe swojej wrażliwości fragmenty. Muzycy byli jak reżyserzy, którzy z dźwięków historii rozgrywali nowe sceny, filmy krótkometrażowe. Znali język dawnej epoki i jego wartości transponowali na oczekiwania współczesnego melomana. Dla osób, które przyszły z ciekawości, podarowali zaskoczenie. Dla wytrawnego słuchacza – refleksję, co jeszcze można odnaleźć z muzyce Komedy”.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu