Skład zespołu
Ralph Towner – gitara
Paul McCandless – obój, saksofony
Glen Moore – kontrabas
Mark Walker – instrumenty perkusyjne
Ralph Towner – gitara
Paul McCandless – obój, saksofony
Glen Moore – kontrabas
Mark Walker – instrumenty perkusyjne
Poznański koncert udowodnił, że muzyka ta może podobać się prawie wszystkim. Coś dla siebie znaleźli nie tylko fani jazzu środka, ale i zwolennicy nowoczesnych rozwiązań. Zadowoleni byli też folkowcy. Niezwykle plastyczne, barwne dźwięki kojarzyły się bowiem zarówno z synkopami, jak i muzyką etniczną… Publiczność reagowała żywiołowo, skupienie melomanów pozwoliło artystom na budowanie nastroju…
Oregon powstał w 1970 r. z zespołu 'Consort” Paula Wintera . Stworzyli ją: gitarzysta i klawiszowiec Ralph Towner, perkusista, sitarzysta, tablista i klarnecista Colin Walcott ,basista, skrzypek, pianista i flecista Glen Moore, oraz saksofonista altowy, oboista, klarnecista basowy Paul McCandless . Oregon eksplorował obrzeża jazzu, stapiając w jedną całość elementy klasyki, folku, muzyki hinduskiej i etnicznej. Oregon konsekwentnie broni się jednak przed muzycznymi kompromisami, co sprawia, że nie ma sobie równych, gdy idzie o budowanie artystycznego napięcia;reprezentuje też jedną z najbardziej znaczących (a biorących początek z jazzu), muzycznych stylistyk.
Legendarna grupa Oregon po wielu latach zdecydowała się nie tylko nagrywać nowe płyty,ale także wznowiła koncerty.Subtelna muzyka trio zbliżyła się teraz do brzmienia new age oraz jazzowej „world music”.W muzyce Oregonu pobrzmiewa najczęściej stylistyka folkowo-jazzowej, „ECM-owskiej” tradycji lat siedemdziesiątych.Mimo wielu solowych nagrań,koncertów i pomysłów ,zarówno Paul McCandless,Glen Moore jak i Ralph Towner, pozostali wierni charakterystycznemu „feelingowi” i brzmieniu formacji założonej ponad ćwierć wieku temu.Teraz do współpracy zaprosili także utalentowanego perkusistę Marka Walkera. Artysta ma za sobą natomiast współpracę i nagrania m.in. z Paquito D’Rivera,Joe Hendersonem,Dizzym Gillespiem,Freddiem Hubbardem,Bobem Mintzerem .Zachwyt publiczności i krytyków wzbudzał jego Drums Duet z Arto Toncboyacianem,nim podjął współpracę z Oregonem. Paul McCandles w znacznym stopniu przyczynił się do ukształtowania stylistyki muzyki grupy Oregon. Zadecydowały o tym oryginalne spiralne frazy jakie wydobywa z rożka angielskiego, oboju, saksofonów, fletu, klarnetu oraz syntezatorów sterowanych przy pomocy ustnika. Dość luźna struktura organizacyjna tego zespołu sprawiła, że McCandless podobnie jak inni muzycy, nie stronił od realizacji własnych projektów, pracował więc z Artem Landem i Davidem Samuelsem i Davidem Darlingiem.
Ralph Towner jako gitarzysta został w 1971 r., kiedy to na 12-strunowej gitarze wykonał fantastyczną solówkę na płycie „I Sing The Body Electric” zespołu Weather Report. Od tego czasu kontynuował przede wszystkim karierę solową. Nagrał szereg doskonałych albumów dla ECM Records, z których część powstała przy udziale gitarzysty Johna Abercrombiego i wibrafonisty Gary’ego Burtona. Glen Moore debiutował w zespołach Teda Cursona,Jake Hanna,Zoota Simsa.Nagrywał i koncertował z Nick’em Brignolą oraz eksperymentalnymi zespołami Paula Bleya i Paula Wintera. Od czasu powstania grupy Oregon oryginalne brzmienie kontrabasu Moore’a przydawało charakteru każdej z kolejnych płyt.
Our First Records (1970),Music Of Another Present Era (1973), Distant Hills (1974), Winter Light (1974), In Concert (1975), Oregon/Jones Together (1977), Friends (1977), Out Of The Woods (1978), Violin (1978), Roots In The Sky (1979), Moon And Mind (1979), In Performance (1980), Oregon ( 1983), Crossing (1984), Ectopia (1987), 45th Parallel (1989), Always, Never , And Forever ( 1991)Troika (1994), Beyond Words (1995), Northwest Passage (1997)