Coraz rozleglejsza staje się rodzima scena muzyczna budowane znakomitymi, młodymi artystami, którzy unikając pogoni za komercyjną papką starają się realizować swoje pomysły w regionach, które gwarantują artystyczny poklask. Tak jest zazwyczaj, gdy do ciekawego pomysłu zjednuje się muzyków, którzy z ogromnym entuzjazmem i pokorą realizują  autorski zamysł. Takim jest album „O północy”  kompozytorki, autorki tekstów oraz wokalistki Natalii Świerczyńskiej. To niezwykła, przemyślana kolekcja subtelnych i wrażliwych piosenek oraz wzruszające historie o tęsknocie za pięknem, dobrem i miłością. Sesja została zainspirowana wzruszającymi historiami babci wokalistki, która dzieliła się z wnuczką swoimi wojennymi, niezwykłymi i tragicznymi przeżyciami. Natalia Świerczyńska kolekcjonowała te wspomnienia, które stały się z czasem osnową impresyjnych, poetyckich tekstów subtelnych i wrażliwych piosenek.

Natalia Świerczyńska pochodzi z Wałbrzycha gdzie budowała się jej – otoczona rodzinnymi opowieściami – artystyczna wrażliwość.  ”To właśnie tam zaczęło się dla mnie życie muzyczne – wspomina Natalia. Zaczęłam grać na skrzypcach mając siedem lat, by po dziesięciu latach tej przygody poczuć, że bardzo pociąga i fascynuje mnie jazz”. W międzyczasie ukończyła poznańskie Liceum Plastyczne, które niewątpliwie ukształtowało poczucie estetyki i wrażliwości na szeroko pojętą sztukę. Kolejnym etapem były studia i Akademia Muzyczna (wokalistyka jazzowa) i początek wokalnego i artystycznego  rozwoju oraz współpraca ze znakomitymi muzykami: Dawidem Kostką, Jackiem Szwajem, Maciejem Fortuną. W 2014 roku Natalia podbiła serca publiczności programu The Voice of Poland, w 2016 roku  przygotowała własny projekt „I Love Sinatra”  oraz album  „Winter Songs of Frank Sinatra”. Wzięła udział (wraz z Mateuszem Ziółko i Łukaszem Zagrobelnym) w trasie koncertowej  dedykowanej Zbigniewowi Wodeckiemu, współpracowała z Poznańską Piętnastką i zrealizowała album „Jerzy Milian: Maciej Fortuna Big Club Band”.

Album „O północy”  jest niezwykle osobistym, artystycznym wyznaniem. Jest także ciekawym mentalnym pomostem między pokoleniami. W tych nostalgicznych i sentymentalnych piosenkach Natalia Świerczyńska chce lepiej zrozumieć wojenną  traumę swojej babci. Wokalistka jest przy tym niezwykle emocjonalna i wiarygodna w artystycznym przekazie. Do takiej koncepcji obrała doskonale odnajdujący się w tej szczególnej stylistyce zespół ( gitarzyści Dawid Kostka, Wojciech Czarnowski i Artur Pacak, pianista Dariusz Tarczewski, perkusista Sebastian Skrzypek, basista Wojciech Judkowiak) oraz kameralistów (Barbara Szelągiewicz, Karolina Waścińska-Łukanowska, Anna Papierz i Mariusz Patyra) i wokalistkę Agata Skrzypek. „O północy” jest zatem piękną, subtelną i niezwykle wyrazistą sesją przygotowaną z pietyzmem i poszanowaniem  dla rodzinnej nostalgii.

Dionizy Piątkowski