Z jego aranżerskich i producenckich talentów korzystali m.in. The Byrds, Peggy Lee, Grover Washington Junior, Donna Summer, Barbra Streisand, Al Jarreau, Phoebe Snow i Patti Austin. Pianista i kompozytor Dave Grusin to także współzałożycielem i współwłaścicielem (razem z Larry’m Rosenem) wydawnictwa płytowego GRP Records powstałego w 1976 roku, które  wylansowało w kolejnej dekadzie specyficzne brzmienie jazzowego fusion. Z GRP Records związali się wybitni artyści jazzu i jazz-rocka, śpiewacy oraz instrumentaliści: od Diane Schuur, Lee Ritenoura, Davida Benoit, Dona Grusin (brat Dave’a), Michaela Breckera, Chicka Corei, Steve’a Gadda, Dave’a Valentina po grupy Special EFX, Elektric Band, The Brecker Brothers, Spyro Gyra i formacje Gary’ego Burtona a nawet B.B.Kinga. Sukces GRP Records brał się w dużym stopniu z ogromnego nacisku, jak Dave Grusin i Larry Rosen kładli na jakość swoich produktów; jako pierwsze wydawnictwo jazzowe wydali (w 1982 roku) sensacyjne (na owe czasy) płyty kompaktowe CD. Zdecydowali się wprowadzać na rynek tylko nagrania w pełni cyfrowe, dokonane na aparaturze najnowszej generacji, dzięki czemu ich płyty sięgały ideału pierwotnych brzmienia.

Dave Grusin, już podczas studiów w University of Colorado ( studiował weterynarię) grywał z powodzeniem na fortepianie w półprofesjonalnych formacjach jazzowych.Swoje rozterki zawodowe tak komentował po latach: „Nadal nie jestem pewien, czy dokonałem słusznego wyboru. Prawdopodobnie setki krów cieszyłoby się dziś beztroskim życiem, gdybym nie wybrał szkoły muzycznej”. Do jego muzycznych partnerów należeli w tamtych latach Art Pepper, Terry Gibbs i Spike Robinson( z którym koncertował już  w początkach lat 50-tych). W 1959 roku wokalista Andy Williams zaoferował mu posadę kierownika muzycznego zespołu. Przez kolejne lata Grusin pracował z Williamsem budując jego doskonały zespół i niepowtarzalne brzmienie.  Dave Grusin był bardzo eklektycznym twórcą, co pozwalało mu na współpracę  zarówno z muzykami mainstreamowymi i swingowymi (od Benny’ego Goodmana po Thada Jonesa), jak  i z artystami hard-bopowymi. Z tamtego okresu w jego dyskografii pojawia się wiele doskonałych płyt, z tego kilka nagranych z legendarnymi wokalistkami Sarah Vaughan i Carmen McRae. Na poczatku lat 70-tych coraz częściej grał na elektrycznym fortepianie oraz elektronicznych instrumentach klawiszowych. W takiej  roli występował zarówno z artystami jazzowymi (Gerry Mulligan, Lee Ritenour), jak i gwiazdami muzyki pop ( jak Paul Simon czy Billy Joel).

Dave Grusin jest także doskonałym kompozytorem muzyki filmowej i telewizyjnej. W 1984 roku otrzymał nagrodę Grammy i wielokrotnie nominowany był do Oscara, za ścieżki filmowe do takich filmów filmów „Rozwód po włosku”, „Absolwent”, „Serce to samotny myśliwy”, „Trzy dni Kondora”, „Heaven Can Wait”, „Reds”, „Nad Złotym Stawem”, „Mistrz”, „Tootsie”, „Racing With The Moon”, „Wojna Fasolowa w Milagro”, „Clara’s Heart”, „Tequila Sunrise”, „A Dry White Season”, „Wspaniali Baker Boys”, „Bonfire Of The Vanities”, „Havana”, „For The Boys” oraz „Firma”. Jedna z jego najbardziej wzruszających piosenek, „Mountain Dance”, została wykorzystana jako temat przewodni w filmie „Falling In Love”. Pisał także muzykę do amerykańskich programów telewizyjnych, takich  jak „St. Elsewhere”, „Maude”, „Korzenie”, „It Takes A Thief” oraz „Barreta”. Sporym powodzeniem i uznaniem cieszą się także jego autorskie album (np. entuzjastycznie przyjęty „The Gershwin Collection”) oraz warsztatowa orkiestra gwiazd GRP All Star Big Band (z C.Coreą, G.Burtonem, Tomem Scottem, Davidem Benoit, Randy’m Breckerem – jako solistami). Jego rozległa dyskografia jest wspaniałym dokumentem aktywności pianisty, aranżera i kompozytora oraz jego oficyny. Najważniejsze autorskie albumy to “Candy”, “The Many Moods Of Dave Grusin”, “Kaleidoscope”, “Don’t Touch”,Discovered Again”,” One Of A Kind”, “Dave Grusin And The GRP All Stars Live In Japan’80”, “Out Of The Shadows”, “Mountain Dance”, “Night Lines”, “Harlequin” – z Lee Ritenourem, “Cinemagic”, “The NYLA Dream Band”, “Sticks And Stones” –  z Donem Grusinem, “Migration”, “The Fabulous Baker Boys”, “Havana”, “Dave Grusin Collection”, “The Gershwin Collection”, ”Homage To Duke”, “Orchestral Album”, “Two For The Road “, “West Side Story” -z Michaelem Breckerem iBillem Evansem. Dave Grusin jest prawdziwym alchemikiem muzyki – z największym kunsztem i inteligencją potrafi łączyć oddalone od siebie elementy muzyki pop i jazzu w przekonującą, spójną całość, której słucha się z największą przyjemnością.

Dionizy Piątkowski