Amerykański saksofonista Mark Turner od kilku sezonów  nagrywa dla monachijskiej ECM Records, co jest oczywistą przepustka także dla europejskiej kariery młodego saksofonisty. Jego – przyjęty z niezwykłą atencją i uznaniem – album  „Lathe Of Heaven”  zyskał doskonałe recenzje i promował jego znakomity autorski kwartet (Avishai Cohen, Joe Martin, Marcus Gilmore ).Teraz pojawia się kolejna sesja „ Return from the Stars” zrealizowana dla ECM Records  z nowym kwartetem ( Jason Palmer, Joe Martin, Jonathan Pinson).

Mark Turner to niezwykle zdolny saksofonista nowego pokolenia, który brawurowo zadebiutował albumami dla prestiżowej Warner Bros Records. Początkowo uczył się gry na saksofonie altowym w szkole średniej,  by muzyczną edukację zgłębiać w Berklee College of Music  w Bostonie. To właśnie na tej prestiżowej dla jazzu uczelni poznawał zasady muzyki przekazywane mu przez wybitnych jazzmanów- pedagogów : młodego saksofonistę uczył Billy Pierce,  Joe Viola,  George Garzone. W Bostonie Turner angażował się do wielu warsztatowych zespołów: grywał z Joshuą Redmanem,   Antonio Harta,  Geoffem Keezerem. Po uzyskaniu dyplomu przenosi się do Nowego Jorku by podjąć współpracę z lokalnymi muzykami w klubach i knajpach Manhattanu. Do zawodowej, jazzowe ligi dołączy, gdy grać będzie z grupą TanaRei oraz prowadząc  własny kwartet. Niebawem do grona „swoich muzyków” zaliczy Charlie’ego Hadena,  Slide’a Hamptona,  Lionela Hamptona, Jimmy’ego Smitha,  Toma Harrella i Brada Mehldau. Mark Turner był  także częstym gościem w nagraniach ECM Records ( w takich składach jak Billy Hart Quartet, trio Fly czy duet z Ethanem Iversonem). Jego autorskie albumy (  realizowane m.in. z Kurtem Rosenwinklem, Bradem Mehldau, Brianem Bladem, Edwardem Simonem oraz gościnnie występującym Joshuą Redmanem) zyskały doskonałe rekomendacje krytyków.

„ Return From The Stars”  to popis kreatywności lidera:  Mark Turner daje dużo swobody i przestrzeni muzykom kwartetu, tworząc porywający, ale głęboko przemyślany muzyczny koncept. Solówki naturalnie wypływają z aranżacji, a pod olśniewającą grą saksofonu Turnera i trąbki Palmera swobodnie wędruje sekcja rytmiczna Joe Martina i Jonathana Pinsona.  „ Return From The Stars” jest pierwszym albumem kwartetu od czasu „Lathe of Heaven” z 2014 roku i ważnym krokiem podkreślającym Turnera jako lidera i głównego kompozytora oraz konceptualistę kwartetu.

Dionizy Piątkowski