Al Foster & Tony Lakatos Quartet

24.02.1999 – Poznań – Klub Blue Note

Skład zespołu

Al Foster – perkusja
Tony Lakatos – saksofon
tenorowy i sopranowy
Peter Reites – fortepian
Marc Abrams – kontrabas

To był kolejny, przepiękny wieczór… Dzięki miękkiemu brzmieniu słuchacz prowadzony był do krainy muzycznej łagodności… solówki saksofonisty mogły zadowolić najbardziej wybrednych miłośników synkop – muzyk sprawdził się zarówno w nastrojowych balladach,
jak i ostrych, dynamicznych kawałkach…
EXPRESS POZNAŃSKI, Paulina Wiśniewska

Galeria z koncertu


Al Foster & Tony Lakatos Quartet

Jazz jest nie tylko sztuką indywidualistów, ale przede wszystkim nurtem tworzonym przez rzesze instrumentalistów skrywających swoją muzykę w cieniu wielkich innowatorów.

Najwspanialsze sekcje rytmiczne podporządkowane zostały liderom-solistom, którzy lansując swoje koncepcje muzyczne unikali eksponowanie np.basisty lub perkusisty. Historia jazzu pełna jest nazwisk wielkich liderów-innowatorów ( od Parkera,Ellingtona po Coltrane’a i Davisa), które skrywają wspaniałych współtwórców jazzu: basistów Raya Browna i Jimmy’ego Garrisona, Rona Cartera i Charliego Hadena,perkusistów Maxa Roacha i Elvina Jonesa, Jacka De Johnette i Al Fostera. I to zazwyczaj tylko dyskografie basistów,perkusistów lub pianistów odzwierciedlają ogrom pracy i muzyki tworzonej u boku wielkich liderów.

Al. Foster prezentuje tym razem swój autorski projekt (biorąc jednak współodpowiedzialność za tworzoną muzykę wraz z węgierskim saksofonistą Tonym Takatosem). Niemniej to perkusista jest liderem zespołu i muzycznym katalizatorem. Foster zafascynowany był w dzieciństwie muzyką ojca, kontrabasisty jazzowego, oraz nagraniami Maxa Roacha. Jako nastoletni perkusista pozostawał pod wpływem nowoczesnego jazzu Sonny’ego Rollinsa, który był dla Fostera pierwszym jazzowym ekspertem oraz nauczycielem. Już w 1960 roku podjął współpracę z Hugh’em Masakalą, Tedem Cursonem oraz Illinois’em Jacquet’em a w połowie lat 60-ych współpracował z Lou Donaldsonem oraz Blue Mitchellem (z którym, w 1964 roku,nagrał swoją pierwszą płytę). Przełomowym był dla perkusisty okres współpracy z Milesem Davisem (od 1972 roku) oraz czas wspólnego kreowania jazz-rocka lat 70-ych.Perkusista bierze wtedy udział nie tylko w ważnych koncertach i nagraniach zespołów Milesa Davisa (także tych z pierwszych lat 80-ych),ale także sporo koncertuje i nagrywa z innymi,uznanymi jazzmanami:od McCoy Tynera,Dextera Gordona,Horace’a Silvera i Freddie’go Hubbarda po Joe Hendersona, Randy Breckera,Dave’a Liebmana ( i jego grupy Quest) oraz warsztatowej Milestone Jazzstars.

W Poznaniu towarzyszyć mu będą: saksofonista Tony Lakatos ( nagrania i koncerty m.in. z Kirkem Lightseyem, Billym Hartem, JoAnne Bracken; sakosfonista nagral ponad 150 płyt !), pianista Peter Reites oraz basista Marc Abrams znany ze współpracy m.in. z Chetem Bakerem, Salem Nistico i Larrym Porterem.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

AL FOSTER:
The Thing To Do (1964;z Blue Mitchellem), Get Up With It (1974;z Milesem Davisem),Pangaea (1975; z M.Davisem),Agharta (1975; z M.Davisem),Duke’s Delight (1975;z Duke’m. Jordanem),Biting The Apple (1976;z Dexterem Gordonem),Silver’n’Percussion (1978;z Horace’m. Silverem),Horizon (1979;z McCoy Tynere