Fernando Tarres Tango Quartet

25.02.1999 Poznań – Klub Blue Note

Skład zespołu

Fernando Tarres – gitara
Edward Simon – fortepian
Ben Street – kontrabas
Satoshi Takeishi – perkusja

To był prawdopodobnie jeden z najlepszych koncertów festiwalu Era Jazzu… Fernando Tarres i jego partnerzy zaprezentowali znakomitą, bardzo powściągliwą i kameralna muzykę.
GAZETA WYBORCZA, Tomasz Janas

Galeria z koncertu


Fernando Tarres Tango Quartet

Tarres należy do grona twórców, dla których jazz,muzyka klasyczna,przeboje muzyki rorywkowej i etnicznej stanowią jednakowe i ważne zródła inspiracji. Może właśnie dlatego „jazz” Tarresa jest tak trudno sklasyfikować :zainspirowany jazzem,etniczną world-music, latynowskim rytmem i melo-dią zaskoczył muzyczny świat nagraniami,które przyniosły mu uznanie krytyków i aplauz słucha-czy. Koncert w Poznaniu jest pierwszym (i jedynym) recitalem w naszym kraju.

Gitarzysta zaprosił do współpracy zdolnego brazylijskiego pianistę Edwarda Simona oraz japońskiego perkusistę Satoshi Takeishi. Może właśnie dlatego „jazz” Tarresa ma uniwersalny wymiar i jest syntezą wielku muzycz-nych inspiracji;subtelną folkloryzującą, jazzową suitą. Muzyką emocji i nastroju. Improwizacją jazzu i melodyjnego rytmem tango. Zainteresowanie musi wzbudzać fakt, kiedy młody argentyński gitarzysta zostaje zapraszany do udziału w koncertach i nagraniach wybitnych artystów. Już teraz najlepsze rekomendacje daję mu Gary Bur-ton, Danilo Perez, Tom Harrell, David Kikoski, David Sandborn, Tito Puente, Paquito D’Rivera, Ruben Blades.

Ale wirtuozerię gitarszysty doskonale oceniono, także wtedy gdy koncertował (i to w repertuarze klasycznym) z Panama Symphony, Yale Philharmonic Orchestra, Cordoba Symphony Orchestra, Bologna Symphony Orchestra czy koncertując wraz z Danielem Binellim,legerdarnym muzykiem Astora Piazzolli. To właśnie kompozycja Tarresa „Bandeon Concerto” otrzymała najważniejsze argentyńskie nagrody, honorujące nie tylko kunszt kompozytorski Tarresa ale przede wszystkim wirtuozerię gitarzysty oraz poszanowanie dla tradycji tanga, geniuszu Astora Piazzolli. Fernando Tarres jest nie tylko absolwentem Akademii Muzycznej w Cordobie, ale także elokwentnym jazzmanem, który swą edukację rozwijał w prestiżowej, bostońskiej Berklee School Of Music. Jest zarówno muzykiem jazzowym, jak i piewcą muzycznej tradycji latynowskiej. Stąd też w repertuarze zespołów Tarresa są zarówno standardy jazzu, elementy latynowskiego tango, jak i stylistyka i brzmienie muzyki Piazzolli oraz argentyńskiego folkloru.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Secret Rhytms (1994), The Outsider (1997; z Danilo Perezem), Cyclical Obsessions:Fernando Tarres & Arida Conta Group (1999)

2015-08-18T16:17:46+02:00