John Blake & Vintage Band

26.02.1999 Poznań – Klub Blue Note

Strona główna/Era Jazzu/John Blake & Vintage Band

Skład zespołu

John Blake – skrzypce
Piotr Kałużny – fortepian
Zbigniew Wrombel – gitara basowa
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja

Czarnoskóry skrzypek John Blake nagrywał kiedyś płytę z Krzesimirem Dębskim, dlatego ucieszył się, że może zagrać w Polsce. Towarzyszyli mu poznańscy muzycy z Vintage Band. Koncert był świetny – obok występu Steve’iego Lacy – jeden z najlepszych podczas festiwalu. Blake wydobywał ze skrzypiec fantastyczne dźwięki, a jego solówki spotykały się z gorącym aplauzem.
EXPRESS POZNAŃSKI, Paulina Wiśniewska

Galeria z koncertu


John Blake & Vintage Band

Amerykański skrzypek John Blake należy z pewnością do elity współczesnej,jazzowej wiolinistyki.Przez wiele kolejnych lat honorowany był laurami prestiżowej ankiety “Down Beat”,w której krytycy plasowali go jako jednego z najwybitniejszych skrzypków jazzowych lat 90.Nim jednak solowa kariera artysty nabierać zaczęła cech indywidualnych przez wiele lat ( w połowie 70) skrywał swój talent koncertując i nagrywając z zespołami saksofonisty Grovera Washingtona oraz pianisty McCoy Tynera.W latach 80 Blake dał się poznać,jako kreatywny jazzman koncertując i nagrywając w różnych układach:własnego trio,duetów z pianistami,pojawiał się w zespołach funkowych,nagrywał z innymi skrzypkami.To właśnie taki “violin summit” pozwolił Blake’owi zagrać wspólnie z Krzesimirem Dębskim,Didierem Lockwoodem oraz zrealizować sesje nagraniowe,które lansowały “nową szkołę jazzowej wiolinistyki”,jak określił swe przedsięwzięcie niemiecki krytyk i producent Joachim E.Berendt. Jako lider własnych zespołów Blake nagrał kilka doskonałych płyt dla legendarnej już dzisiaj firmy Gramavision (lansującej funkowy jazz np.Jamaladeena Tacumy i Blake’a).Koncertował i nagrywał z zespołami Joe Forda,Charlesa Fambrougha,Bena Rileya.Wracał okazjonalnie do współpracy z G.Washingtonem pojawiając się także w The Duke Ellington Orchestra,trio McCoy Tynera i trio Billy’ego Taylora,eksperymentując z Turtle Island String Quartet, Jamesa Newtona oraz Dave Hollandem ,swingując w grupach Henry’ego Butlera,Archie Sheepa i Joeya Calderazzo. W Poznaniu John Blake do współpracy zaprosił muzyków Vintage Band,zespół który jawi się nie tylko jako ortodoksyjne,jazzowe trio, ale jest przede wszystkim zespołem liderów-indywidualistów, którzy swoimi twórczymi pomysłami inspirują innych: raz jest to koncert z Michałem Urbaniakiem, raz kwartet z Adamem Wendtem; innym razem wspólny projekt z Henrykiem Miśkiewiczem i Maciejem Sikałą. Teraz projekt specjalny tworzony wraz z J.Blake’m. Rozległy,urozmaicony i originalny repertuar Vintage Band oraz dojrzałe i dynamiczne wykonanie stwarzają niepowtarzalną stylitykę i brzmienia nie zamykające się wyłącznie w ortodoksji jazzu.Stąd w muzyce Vintage Jazz Band sporo inspiracji czerpanych z muzyki klasycznej, latynoskiej, rhythm ‘n’ bluesowej a nawet klasyki rocka.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Maiden Dance,Quest,Horizon ( z McCoy Tynerem),Adventures Of The Heart,Live At The Bijou ( z Groverem Washingtonem),Twinkling Of An Eye,A New Beginning,NY-Montreux Connection (z McCoy Tynerem), Redd Seed ( z G.Washingtonem),Attica Blues ( z Archie Sheepem),Luela (z Jamesem Newtonem),Flying Out ( z Cecilem McBee),African Flower ( z J. Newtonem), Baddest ( z G.Washingtonem),Cry Of My People ( z A.Sheepem),Love Survives ( z Jayem Hoggardem),You Are My Starship ( z Normanem Connorsem), Jazz Violinist

2015-08-18T16:04:52+02:00