Koncepcja muzyki Tomasza Dąbrowskiego zdaje się być dość spójna i wielotorowa. Trębacz stara się pozyskiwać do swoich pomysłów muzyków, którzy – podobnie jak on – pojmują dzisiejszy jazz,  i dla których improwizacja nie koniecznie musi mieć znamiona awangardowej, free-jazzowej i „odlotowej” formy. Kompozycje Tomasza Dąbrowskiego są matematyczno-logiczne, składnie zaplanowane i niezwykle ryzykownie rozgrywane. Dla takiego brzmienie i nastroju wybiera przeróżne układy, w których buduje swoją muzykę, niezależność twórczą i kreatywne wyzwolenie.

 „When I Come Across” to  drugi album projektu Free4Arts, który Tomasz Dąbrowski tworzy z duńskimi  muzykami ( saksofonistą Svenen Dam Meinildem, gitarzystą Simonem Krebsem i perkusistą Kacperem Tomem). Album jest stylistycznie bliski wcześniejszej sesji „ Six Months & Ten Drops” to tym razem zamiast fortepianu lider eksponuje gitarę i  przenosi kwartet na inny, brzmieniowo poziom. „Pierwszy album był dowodem, że pomimo nietypowego składu nadal możemy grać pełną, interesującą muzykę – wyjaśnia pomysł Tomasz Dąbrowski. Na nowym krążku kontynuujemy tę drogę, a dzięki obecności gitary i innej niż przy fortepianie możliwości poszerzania palety dźwięków jesteśmy w stanie zaprezentować jeszcze więcej niuansów brzmieniowych”.

Realizacja albumu, pełna przestrzeni i miejsca dla każdego z czterech instrumentów, pozwala w pel docenić każdy element budujący oryginalny styl  kwartetu. „Muzyka i niebanalne instrumentarium oraz umiejętność zespołowej gry na takim poziomie, gdzie zaciera się granica między tym co zapisane, a tym improwizowane – deklaruje lider Free4Arts. Otwarte, pełne oddechu kompozycje nie są jednak pozbawione wyzwań i ostrzejszych krawędzi. Jak zaznacza Tomasz Dąbrowski, nowe utwory to jego częścią eksperymentu z formą – jej łamaniem, rozciąganiem i skracaniem tak, by muzyka cały czas by nieprzewidywalna i intrygująca dla słuchacza”.

 Tomasz Dąbrowski to jeden z niezwykle aktywnych trębaczy w Europie. Kompozytor, lider muzyk wielu ważnych i uznanych zespołów (m.in. Globe Unity Orchestra, Irek Wojtczak Quintet, To Trio +; Ocean Fanfare), ale przede wszystkim muzyk ,za którego aktywnością zawsze idzie jakość i  niebanalny styl. Imponującą – jak na młodego artystę – dyskografię obejmuje już 9 albumów studyjnych w roli lidera i kilkadziesiąt jako muzyka gościnnego ( w nagraniach takich muzyków, jak np. Tyshawn Sorey, Tomasz Stańko  czy Marilyn Mazur). Duma rozpiera, bowiem Tomasz Dąbrowski znalazł się również  na liście 15 najważniejszych europejskich muzyków jazzowych prestizowego magazynu AlI About Jazz.

Dionizy Piątkowski