Amerykański saksofonista Walter Smith III współpracował z najbardziej wpływowymi osobowościami takimi, jak Herbie Hancock, Maria Schneider, Terri Lyne Carrington, Dee Dee Bridgewater, Ambrose Akinmusire, Jason Moran, Gerald Clayton, Terence Blanchard, Eric Harland i Christian Scott. Stworzył własny odrębny styl, jednocześnie podkreślający indywidualizm innych artystów, z którymi pracuje.

Walter Smith III zaczął grać na saksofonie  jako siedmiolatek rodzinnym Houston, w Teksasie. W miejskiej artystycznej szkole średniej otrzymał stypendium Clifforda Browna i Stana Getza, fundowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Edukacji Jazzowej) i Narodową Fundację dla Młodych Artystów, zdobył Nagrodę dla Młodego Talentu NFAA, stypendium do Berklee School of Music  i prestiżowy Medal Studenta Sztuki przyznawany przez prezydenta  USA. Saksofonista pojawiał się na wielu ważnych estradach świata ( od Carnegie Hall po waszyngtońskie Centrum Kennedy’ego). Grywał i nagrywał z takimi muzykami, jak Terence Blanchard, Roy Haynes, Christian McBride, Eric Reed, Mulgrew Miller, Joe Lovano, Bob Hurst, Myron Waltden, Walter Beasley, Lewis Nash, Terri Lynne-Carrinton a także jako muzyk sesyjny w nagraniach Bilal, Destiny’s Child, Lauryn Hill i wielu innych. Jego dyskografia obejmuje blisko 80 płyt, choć pierwszą nagrał (jako lider) dopiero w marcu 2006 roku ( debiut dla niezależnej  oficyny Fresh Sound New Talent). Sukcesem był także album „Live in France”, wydana w październiku 2009 roku oraz album „III” z września 2010 roku, który dostał się do pierwszej dziesiątki bestsellerów iTunes. Walter Smith III współprowadzi także ciekawy projekt In Commoni – konceptualne podejścia do tworzenia i kompozycji.

Z tak ogromnym dorobkiem i sporym środowiskowym uznaniem Walter Smith III debiutuje w prestiżowej Blue Note Records. Album „Return To Casual” jest oczekiwaną kontynuacją projektu i wydanego w 2014 roku albumu Still Casual. Teraz saksofonista przygotował osiem oryginalnych kompozycji  i do realizacji tej koncepcji zaprosił znakomitych muzyków: pianistę Taylora Eigsti, gitarzystę Matta Stevensa, basistę Harish Raghavana, perkusistę Kendricka Scotta i trębacza Ambrose Akinmusire oraz gościnnie pianistę Jamesa Franciesa.

Dionizy Piątkowski