Zafascynowany muzyką formacji Bandonegro pisałem niedawno, że to nie  jest odgrywanie tango czy szukanie górnolotnych, muzycznych skojarzeń i przebojowości standardów Astora Piazzolli. Kompozycje podawane są perfekcyjnie, bardzo emocjonalnie i z fantazją. Kolory brzmienia ulegają potęgowaniu tworząc nowe spojrzenie na tradycję muzycznego tango, na poddanie wnikliwej analizie tego, co w tango jest energią, tańcem i rytmem a co jest pięknem  i serdecznym uniesieniem.

Kwartet Bandonegro  zaistniał na polskiej scenie muzycznej, prezentując ciekawe połącznie tango z elementami jazzu i rocka. W maju 2016 roku wzięli udział w największej trasie koncertowej w Polsce , która odwiedziła 16 największych miast w kraju. Na początku 2019 roku wyjechali do Argentyny, gdzie koncertowali przez pięć tygodni w kultowych klubach tango. Legendy tanga oraz rodowici Argentyńczycy zgromadzeni w Salon Canning, La Virucie czy Bilongon nie mogli powstrzymać zachwytu nad brzmieniem zespołu. Wystąpili również podczas prestiżowego Argentina Tango Salon. Jako jedyni polscy muzycy mieli okazję wystąpić przed legendarnym skrzypkiem Fernando Suarez Paz, który przez wiele lat koncertował w kwintecie Astora Piazzolli. Bandonegro to światowej klasy orkiestra tango a polscy muzycy podbijają serca słuchaczy na całym świecie swoim nowym spojrzeniem na tango, łącząc tradycję i nowoczesność. Ich unikalne muzyczne pomysły, pasja i doskonałe wyczucie stylu sprawiły, że występują na największych festiwalach na świecie. Są uważani za najlepszy europejski zespół tango młodego pokolenia i wschodzące gwiazdy tego gatunku. Swoją przygodę rozpoczęli wygrywając prestiżowy konkurs Pif Castelfidardo we Włoszech (kategoria Nuevo Tango), a po roku nagrali swój debiutancki album “Tango Nuevo by Astor Piazzolla”, który zaskoczył polskich krytyków muzycznych. W 2016 roku zespół zaistniał na polskiej scenie muzycznej, łącząc tango z elementami jazzu i rocka. Efektem tego były wspólne koncerty z udziałem Edyty Górniak, Mieczysława Szcześniaka, Andrzeja Piasecznego czy Maryli Rodowicz. W grudniu 2017 roku wydali swój drugi album “Tanchestron”, który sprawił, że zespół rozpoczął intensywną działalność koncertową także w Europie. Występowali podczas czołowych festiwali tango w Polsce i za granicą oraz  współpracowali z gwiazdami tanga ( Nelson Pino, Roberto Siri, Nito & Elba Garcia, Facundo Piñero & Vanesa Villalba, Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra, Los Totis czy Maria Ines Bogado & Roberto Zuccarino).

Zespół ma w swojej dyskografii kilka znakomitych płyt: debiutancka „Tango Nuevo by Astor Piazzolla to akustyczne zapisy muzyki mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli w świeżych, akustycznych interpretacjach: od słynnego „Libertango” i „Oblivion” poprzez energetyczne „Escualo” i „La Muerte del Angel” po nastrojowe „Milonga del Angel”  czy „Resurrection del Angel”. Album „Tanchestron” prezentował przeboje złotej ery tanga, w stylistyce i aranżacji Bandonegro Tango Orquesta. Był to pierwszy tego typu materiał zrealizowany w Polsce jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie tańcem i muzyką tango oraz rezultat pasji i niewyczerpanej konsekwencji w poszukiwaniu korzeni i idei tanga przez poznańskich muzyków. Ciekawym okazał się album „Hola Astor z udziałem muzyków jazzowych ( Dawid Kostka – gitara elektryczna oraz Mateusz Brzostowski- perkusja). Powstała subtelna fuzja tanga z jazzowym i rockowym brzmieniem. Przepięknie zaaranżowane, wyselekcjonowane utwory Astora Piazzolli zestawione z autorskimi kompozycjami Bandonegro: energiczną „Zita”, „Escolaso”, lirycznym „Romance del Diablo” czy jazzowo-rockowymi  „Bicicletta” i „Vislumbrar”.

Sesja „Tangostoria” utrzymana  jest w nurcie tradycyjnego tanga, ze starannie dobranymi kompozycjami wielkich kompozytorów tej muzyki. Mimo różnorodności stylów jaką prezentowali argentyńscy kompozytorzy, płyta stanowi zamkniętą, spójną całość ( płyta została nagrana pół roku po podróży Bandonegro do Buenos Aires).Tym razem kwartet zaprosił do współpracy urugwajskiego wokalistę Andresa Martorella.  Płyta „Tangostoria to także kontynuacja jednego z projektów kwartetu, w którym muzycy skupiają się na tradycyjnym tangu. Album nawiązuje do największych twórców tego gatunku i jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie kulturą argentyńską. Znajdziemy tu największe przeboje tanga śpiewanego, takie jak: „Sur”,”Remembranza” czy „Balada Para Un Loco”, ale także najciekawsze tanga tradycyjne takich kompozytorów, jak  Juan D’ Arienzo, Alfredo Gobbi, Anibal Troilo, Horacio Salgan, czy Astor Piazzolla.

Bohaterami albumu są: bandoneonista/ akordeonista Michał Główka (ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby.Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych muzyków, takich jak prof. Klaudiusz Baran, prof. Grzegorz Stopa, prof. Alexander Dimitriev czy Jurij Szyszkin. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych); skrzypek Jakub Czechowicz (od 12 roku życia prowadzony był przez wybitnego pedagoga, prof. Wojciecha Malińskiego. Następnie kontynuował naukę na Akademii Muzycznej w Poznaniu, szkoląc się u prof. Wojciecha Grabarczyka. Dodatkowo, w 2015 roku ukończył studia z zakresu zarządzania i marketingu. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych); pianista Marek Dolecki ( absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wybitnego polskiego pianisty i kameralisty, prof. Bogumiła Nowickiego. Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: Amadeus w Brnie , Hillera w Gorlitz czy Concours Musical De France w Krakowie. Doskonalił swój kunszt pod okiem takich pedagogów jak: Aleksiej Orłowiecki, Martin Hughes, Roberto Siri, Elżbieta Tarnawska, Monika Sikorska- Wojtacha oraz Waldemar Wojtal); oraz kontrabasista Marcin Antkowiak ( rodzice, którzy są muzykami, od dziecka zaszczepili w nim niezwykłą wrażliwość na dźwięki. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, a w 2004 roku przeniósł się na kontrabas. Ukończył z wyróżnieniem liceum muzyczne, a następnie Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego). Muzycy Bandonegro do sesji „Tangostoria” zaprosili latynoskiego wokalistę Andresa Martorella (pochodzący z Urugwaju Andrés studiował technikę wokalną na całym świecie u najbardziej uznanych nauczycieli śpiewu, jako nauczyciel w ciągu ostatnich kilkunastu lat szkolił   wokalistów na całym świecie, od piosenkarzy  rozrywkowych po laureatów nagrody Grammy). Teraz wraz z orkiestrą Bandonegro zrealizował „Tangostoria”- znakomite kompozycje tanga w odkrywczych interpretacjach i porywających aranżacjach.

Dionizy Piątkowski