Subtelność brzmień, wirtuozeria oraz koncepcja sesji tworzy z albumu „Passacaglia” jeden z ciekawszych projektów obu muzyków. Pianista Leszek Możdżer i skrzypek Adam Bałdych, frontmani polskiej sceny jazzowej i  artyści nagrywający dla prestiżowej ACT Music stworzyli projekt, który jest symbolem artystycznej pokory i muzycznej wolności. Kompozycje kłaniają się improwizacjom a  faktury i brzmienie budują się same.

Leszek Możdżer pianista i kompozytor dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który  nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera ”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków ,”komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Leszek Możdżer jawi się  jako twórca nowej stylistyki, gdzie brzmienie i klimat muzyki budowane są impresją i nastrojem oraz autorskim, niepowtarzalnym stylem wykonawczym. Jest kreatywnie elokwentnym twórcą muzyki z wyrafinowaną propozycją artystyczną, złożoną z muzycznych fascynacji i odkryć.

Skrzypek Adam Bałdych jest symptomem zmiany pokoleniowej, jaka dokonuje się w polskim jazzu. Jest wirtuozem, dla którego jazzowa improwizacja i harmonia, brzmienie i barwa są li tylko zgrabną  muzyczną ekwilibrystyką i konwencją. Nagradzany licznymi laurami dopiero się przedstawia, ale niezwykle konsekwentnie dobija się do jazzowej elity i brawurowo dołącza do „ polskiej szkoły jazzowej wiolinistyki ” znaczonej takimi znakomitościami jak Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Maciej Strzelczyk. Nagrywając przed laty, w niemieckiej oficynie ACT Music,  swój autorski  album „Imaginary Room ” potwierdzał nie tylko wielką klasę i artystyczna wrażliwość, ale – być może – kładł zalążek pod autorską wytwórnie Imaginary Music, która zrealizowała nowy album „Passacaglia”

Adam Bałdych i Leszek Możdżer po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej w 2009 roku, gdzie wykonali wspólnie improwizowaną muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne” Mauritza Stillera. Na ponowne muzyczne spotkanie czekali ponad dekadę by w styczniu 2023 roku wejść do Studia Polskiego Radia i zrealizować sesję „Passacaglia„. Obaj są gruntownie wykształceni, dysponują doskonałą techniką, znakomicie orientują się w jazzowym idiomie, świadomie destylując z niego swój własny język w taki sposób, aby był zrozumiały dla słuchacza. Nie zamykają się w sztywnych ramach i przyjętych konwencjach, otwarcie wychodzą poza schematy zarówno na gruncie kompozycji i wykonania, jak i postrzegania samej muzyki. „Passacaglia” to niczym nieskrępowany muzyczny dialog wypełniony bardzo osobistymi środkami wyrazu. Artyści umiejętnie stworzyli szlachetny mariaż dźwiękowy, bardzo komunikatywny w swoim charakterze, ale zaskakujący brzmieniem poprzez użycie szczególnej kombinacji instrumentów: skrzypiec renesansowych, dwóch fortepianów (w strojach A+442 Hz i A+432 Hz) oraz preparowanego pianina. Ta intymna i kameralna formuła prezentuje feerię barw pełną urzekających detali i pomysłowych rozwiązań, żarliwą i klarowną. „Passacaglia” składa się z piętnastu utworów: od w pełni improwizowanych impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż po niepowtarzalne, osobiste interpretacje tematów Erika Satie czy Josquina des Prez. Adam Bałdych i Leszek Możdżer tworzą świat pełen wyważonego piękna wyrażającego się w szlachetnej kameralistyce, ale również piętrzącego się w burzliwych, nasyconych intensywnymi emocjami, improwizowanych dialogach. Ich wymiana muzycznych myśli roztacza charyzmatyczny, choć tajemniczy urok, powstały z połączeniu nieuchwytnej acz wyczuwalnej pewnością siebie i naturalnej delikatności.

Dionizy Piątkowski