Tomislav (Tomi) Goluban – chorwacki wokalista bluesowy, autor tekstów i harmonijkarz ustny, lider zespołu, pedagog bluesowy, DJ radiowy, organizator festiwali i artysta nagrywający z wieloma znaczącymi postaciami światowego bluesa nagrywa ( czternasty w swojej dyskografii) album pod wieloznacznym tytułem „20 Years on the Road”.

Występuje w autorskich projektach solowych, gra w duecie z gościnnie zapraszanymi muzykami, prowadzi własny zespół ale najczęściej jest bohaterem formacji innych artystów. Koncertuje w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich, na ważnych festiwalach takich jak Notodden Blues Festival (Norwegia), Amal’s Blues Festival (Szwecja), Blues sur Seine (Francja), Kuhstall Tanna (Niemcy) czy słynnym International Blues Challenge (USA). Choć jest artystą mniej eksponowanym na rynku bluesa, pojawia się zawsze w caiekawych konfiguracjach, a jego projekty są entuzjastycznie przyjmowane. Tomi Goluban jest laureatem wielu ważnych nagród, między innymi kilka corocznych chorwackich prestiżowych narodowych nagród muzycznych Porin ( odpowiednik naszego Fryderyka). Harmonijkarze jest także aktywnym promotorem bluesa w Chorwacji, założycielem Etno Blues Festival, prowadzi audycję w chorwackim radiu, jest jednym z założycieli i pierwszym prezesem stowarzyszenia Croatian Blues Forces – laureata  kultowej nagrody Keeping the Blues Alive w 2019 roku. Tomi Goluban opracował także edukacyjny program muzyki i kultury bluesowej ( podobny do programów Blues in the Schools w USA), którego celem programu jest zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami ze świata harmonijki ustnej i bluesa. „The Harmonica in Blues” i jest prezentowany uczniom szkół podstawowych i średnich w całej Chorwacji.

Najnowszy album „20 Years on the Road” jest swego rodzajem przekrojem twórczości chorwackiego bluesmana. Jest na płycie i korzenny blues Delty Mississippi, jest folk-country, chicagowski blues, zydeco z Louizjany, rock’n’roll a nawet „world music”. Do projektu i współpracy Tomi Goluban zaprosił  przyjaciół, z którymi wcześniej koncertował i nagrywał  (Kelly Zirbes, Skylar Rogers, Mark Cameron, Malaya Blue, Ryan Donohue, Teresa James, Crooked Eye Tommy, Gregg Martinez oraz słynny Tabacco Road Blues Band). Harmonijkarz stworzył zatem niezwykle rozległy, brzmieniowy katalog swoich zdolności oraz  kreatywnych emocji.

Dionizy Piątkowski