Tribute To Glenn Miller Orchestra

16.06.2000 Poznań – Park Wilsona
17.06.2000 Wrocław – Rynek Starego Miasta

Skład zespołu

Timeless Orchestra

oraz:
Jos Beeren – conductor
Ronald Douglas – vocal
Miet Molnar – vocal

Magia Glenna Millera nie straciła mocy… Tribute to Glenn Miller Orchestra, która koncertowała wczoraj w Parku Wilsona ma idealne wyczucie millerowskiego swingu. Od pierwszych tonów huknęły oklaski i rozpogodziły się twarze…
GŁOS WIELKOPOLSKI, msz

Galeria z koncertu


Tribute To Glenn Miller Orchestra

Któż nie zna wielkich przebojów roztańczonego jazzu: „Moonlight Seredande”,”Tuxedo Junction”, „Chattanooga Choo Choo”,” A Sentimental Journey”. Dla wielu synonimem jazzu stały się właśnie te swingowe standardy, które w interpretacji orkiestry Glenna Millera stały się największymi szlagierami big-bandowego jazzu. Liderem zespołu był puzonista Glenn Miller, który swoimi aranżacjami stworzył charakterystyczne brzmienie swingowego big-bandu.W latach trzydziestych big- band Millera był jedną z najpopularniejszych orkiestr jazzowych. Popularność muzyki, precyzyjne i swingowo-taneczne aranżacje spowodowały, iż przed zespołem otwierały się wielkie,music-businessowe możliwości:od koncertów na prestiżowych estradach ,komercyjnych koncertów reklamowych ,po nagrania radiowe i lukratywny kontrakt płytowy z Decca Records.

Przełomowym dla orkiestry Millera okazał się rok 1938, kiedy puzonista postanowił lansować autorski big -band z charakterystycznym,taneczno-swingowym brzmieniem. Jesienią 1942 roku, Glenn Miller będący u szczytu sławy. w patriotycznym geście,rozwiązuje orkiestrą i wstępuje do armii.Powołanie popularnego artysty do sił powietrznych armii amerykańskiej okazało się doskonałym zabiegiem komercyjnym, bowiem kapitan Glenn Miller natychmiast stworzył nową,wojskową orkiestrę, którą popularnością nie ustępowała 'cywilnemu’ big-bandowi Millera.Koncertując w bazach wojskowych stawał się Miller i jego orkiestra „jazzowym bohaterem” oraz idolem.

W czasie przelotu Millera z angielskiego Bedford do Paryża samolot z całą załogą zaginął.Przez kolejne dekady podtrzymywano mit i brzmienie orkiestry Millera. Wielu artystów starało się, z większym lub mniejszym powodzeniem, naśladować charakterystyczne brzmienie. W ostatnich latach odrodziła się moda na swingowe „brzmienie millerowskie”, stąd powstały orkiestry grające repertuar Millera.Tylko nieliczne uwiarygodniły się doskonałym wyczuciem „millerowskiego swingu”. Międzynarodowa „Timeless – Tribute To Glenn Miller Orchestra” jest jedyną, która otrzymała – z Glenn Miller Estate – zgodę na prezentację przebojów Millera w Europie.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

The Glenn Miller Orchestra :The Early Years (1935-38), The Glenn Miller Story (1939-42),The Swinging Mr. Miller (1939-42), The Genius Of Glenn Miller (1939-42), The Unforgettable Glenn Miller (1956), The Carnegie Hall Concert’39 (1969), The Collector Edition: Glenn Miller (1978), Victor Jazz History: Swing Big Bands (1980), The Glenn Miller Orchestra In Digital Mood (1983), Forever-From The Forties To The… (1988), I Sustain The Wings: September 1943 (1989),Swing (1990), Glenn Miller (1991), Glenn Miller War Broadcast (1991), The Ultimate Glenn Miller-22 Original Hits (1995)