Friend ‘n Fellow

4.12.2006 Warszawa – Teatr Bajka – 5.12.2006 Gdynia – Klub Ucho
6.12.2006 Poznań – Stary Browar – 7.12.2006 Wrocław – Klub Firlej
8.12.2006 Kraków – Centrum Manggha

Strona główna/Era Jazzu/Friend ‘n Fellow

Skład zespołu

Constanze Friend – vocal
Thomas Fellow – guitar

“Duet zaczarował publikę kameralnie i przytulnie. Pomiędzy autorskie wokalno – gitarowe improwizacje Friend ‘n’ Fellow, zgrabnie wkradały się znane przeboje takie jak “Light My Fire” czy “What A Wonderful World”, ale w nowej “skórze”. Niewątpliwie Friend ‘n’ Fellow to dawka dobrej zabawy. Rozbroili publiczność doprowadzając ją do śmiechu.
To był wspaniały prezent muzyczny.
KRAKÓW COM, Dominika Rudowicz

Galeria z koncertu


Friend ‘n Fellow

Po raz pierwszy w Polsce – na zaproszenie Ery Jazzu – wystąpi jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego – Friend’ n ‘Fellow.
Obok kandyjskiego duetu Tuck & Patti jest to najpopularniejszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach i festiwalach Europy tandem muzyczny.

Ciemnoskóra wokalista Constanze Friend określana często jako “śpiewajaca Josephine Baker” jest dzisiaj atrakcją wielu prestiżowych estrad, choć najpewniej czuje się w kameralnych salach i klubach. W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Wraz z wirtuozerskim gitarszystą Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Może własnie dlatego artyści często zapraszani są do udziału w koncertach zarówno Ala Jarreau, Marianne Faithful , jak i Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był także wspólny festiwalowy koncert z Rayem Charlesem.

Nieczęsto się zdarza, by pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, ale w przypadku duetu Friend ‘n’ Fellow zrealizowany w 1995 roku album “Fairy Godmother” spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos woklalistyki ,ale także ( jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) “spójne brzmienie zespołou, czyli one-man-band – gitarzysty Thomasa Fellowa”. Nie bez przyczyny duet nawiązał więc współpracę z prestiżowa wytwórnią Ruf Records, która odtąd włączyła nagrania Friend ‘n ‘Fellow do swojego głównego katalogu. W kolejnym roku ukazał się album “Home”, który natychmiast stał się bestsellerem. W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legandarny bluesman Luther Allison, co dla młodych artystów stanowiło najlepszą rekomendacje. Słynny bluesman uczestniczył w koncertach i został producentem kolejnego albumu “Purple Rose”. Plyta ta stała się przełomową w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczeło ustępować miejsca także nagraniom i standardowm rocka a nawet muzyki rozywkowej.

Tak jak w przypadku innych grup wokalnych (np.The Manhattan Transfer) czy wokalistek jazzu ( Dianna Krall, Dianne Reeves) coraz częsciej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów J.Hendrixa, Bono & U2, J.Feliciano. Doskonała wokalna interpretacja, wirtuozeria gitarzysty powodowały, że nagrania te nabierały całkowicie nowej formuły i stawały się jazzującymi standardami i przebojami duetu. Zmiany te ukazył album “Taxi” oraz sztandarowy w repertuarze Friend ‘ n ‘Fellowi album “Covered”, z przepięknymi interpretacjami np. “Light My Fire”, “I still haven’t found what I’m looking for” czy “What a wonderful world”.Sporym wydarzeniem był także – zarejestrowany w teatrze Mom Ami w niemieckim Weimarze- koncert wydany na DVD “Live”. Choć ukazał zaledwie fragment ogromnych mozliwości interpretacyjnych i repertuarowych zespołu to stał się doskonałym argumentem do licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto recitale w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie oraz słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival , gdzie Friend ‘n’ Fellow wystąpili wraz z Rayem Charlesem.

Koncerty w Polsce mają szczególny charakter: zespół promowac będzie najnowszy album “Crystal” i do rozległego repertuaru włączy także standardy gospel i spiritual oraz -co jest już tradycją grudniowych koncertów Ery Jazzu – kolędy i pastorałki.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Fairy Godmother (1995);
Home (1997);
Purple Rose (1998);
Taxi (2001);
Live – 2003(DVD + CD );
Covered (2005);
Crystal (2006);
Era Jazzu – Christmas (2006)

2017-01-17T12:23:46+01:00